bugün

fuel stratified injection.
daha yüksek performansla daha düşük yakıt tüketimini amaçlayan sistem. fakat yakıt sisteminde herhangi bir düşüklük yoktur, yalandır.
her bir enjektöre yakıt pompası takılarak yapılmış bir sistemdir. diğer benzinli araçlardan farklı bir çalışma sistemi vardır.
vw mühendislerinin geliştirdiği toyota nın v-vti honda nın v-tec olarak isimlendirdiği bir çeşit değişik zamanlı yanma sistemidir otomobiller için.
Benzini ( lpg dönüşümü yapılmış araçta lpg'yi ,kısaca yakıtı) direk olarak silindir içine püskürten sistemdir. Bu sistemle aynı şekilde çalışan gdi sistemi vardır .
Motor üreticilerinden dolayı isim farklılığı vardır, yoksa ikisinin de anlamı aynıdır. Vtec ve v-vti sistemi ile bu sistemin hiç bir alakası yoktur. Vtec ve v-vti sistemi değişken sübap zamanlamasına olanak veren sistemdir. Ayrıca genellikle her bir enjektörde ayrı yakıt pompası yoktur, enjökterler ortak basınçlı hatta bağlıdır . Bunun haricinde çalışma prensibi diğer benzinli motorlar gibidir.

* Biraz cevap gibi oldu bu entry' im ama yanlış bilgiler verilmiş önceki entrylerde, insanları bilgilendirmek istedim.
aşırı derece hantal, gaz pedalına tepkisiz, kırmızı ışıkta şahin'den tokat yemenize sebep olan, sanki dedelerin sürmesi için yapılmış gibi performans veren motordur.

ayrıca sorunludur, bu yüzden yavaş ve sessizce üretimden kalkmaktadır.

daha detaylı bilgi için:
(#7249455)
vvt-i ve vtec le uzaktan yakından alakası olmayan sistem.
bu sistem bosch ürettiği ve geliştirdiği silindir içine yakıt püskürtülen k-jetronic tarzı yakıt enjeksiyon sistemleridir.
2005 yılında ilk çıktığı yıllarda volkswagen bu motor için devrim demişti, az yakar çok kaçar misali, ilk çıktığı 2005 senesinde sıfır kilometre passat 1.6 fsi almıştık, böyle hantal, bu kadar çok yakan 1.6 araba hayat boyu görmemiştik, sorun var diye servise götürüyorduk, tabiki araçta hiç bir şey yok, baktık ki sadece biz değil, herkes aracım çok yakıyor diye servise götürmeye başlamış..

aracı 110 km sabit hızda uzun yolda denemiştim az yaksın diye, ne kadar yakıyor diye hesapladığımda, arkadaşımın 3.0 v6 aracının aynı hızda çok daha az yaktığını görmüştük, ertesi sene aracı hemen sattım, zaten vw motorlar boktan diye apar topar üretimden kaldırdı yerine tsi motorları getirdi..
Volkswagen bünyesindeki en kötü motor tipidir, en azından benim gözümde. Turbo beslemesi olmaması dolayısıyla motor gücü zayıftır. Bu motor tiplerinde lpg randımansız olur. Bir 1,6 fsi passat kullanın, demek istediklerimi anlarsınız. Araçları hantallaştıran bir motor tipi.
volkswagen'in turbo beslemesiz benzinli motor seçeneğiydi bir zamanlar, çok fazla araçta kullanılmayıp seri üretimden başarısız olduğu için kaldırılmıştır. daha gelişmişi için (bkz: tfsi)