bugün

2. dünya savaşında fransayı tekrardan toparlamak için kurulmuş bütün milletlere açık fransız lejyon birliği.
bu birliği diğer birliklerden ayıran en önemli özellik, tek şartlarının sağlık ve spor mülakatlarının geçilmiş olması. yani boyunuza yaşınıza hangi nereli olduğunuza bakmıyorlar. vizeniz ve parise gidecek kadar paranız var ise 6 aylık eğitim programının bir parçası olabiliyor ve 5 yıllık sözleşme ile işe başlıyorsunuz. fransızca bilin ya da bilmeyin pek fark etmiyor.
önemli bir alt yapıya sahibim bu konuda ve gördüğüm kadarı ile yaptıkları eğitimlerin boş beleş eğitimler olmadığını gördüm. yani bizim komando iktisat kursularında verilen 6 aylık eğitim lejyonların yanında çocuk parkında takılmak gibi kalır. fransız sempatizanı değilim doğruları söylüyorum. verdikleri para da iyi ayrıca lejyon sınıfında yükselebiliyorsunuz. tabi bunlar paralı askerler, yani savaş vs durumunda sahaya sürülen ilk grup oluyorlar her zaman bunu unutmamak gerekir. hayattan umduğunu bulamamış kişiler için bir fırsat kapısı olarak görüyorum bunu. şahsen durumum izin verse giderdim, lakin bu planımı bir takım sorunlar nedeni ile erteledim ama ikinci bir plan olarak her zaman aklımda.
http://www.legion-recrute.com/en/
eğitimleri hakkında ki detayları görmek için, bear gryllsin hazırladığı escape to the legion belgesel serisini izleyebilirsiniz.
(bkz: fransız yabancı lejyonu)
ermeni soykırımını kabul eden daha sonra mecburiyetten yan çizen ülkeye anca savaşmak için giderim.

onların cephesinde değil, karşı cephesinde.