bugün

ampülün içinde sıcağa dayanikli ince uzun ve direnci fazla olan tel.
tungsten gibi erime sıcaklığı yüksek olan metallerden, imal edilen, yüksek sıcaklıklarda mekanik dayanımını koruyan bir parçadır.

toz metalürjisi yöntemi ile imal edilir.
Belçika'nın kuzeyinde ve Hollanda'nın tamamında yaşamlarını sürdüren bir toplum. Özellikle Belçika'nın endüstriyel alandaki gelişiminin baş kaynağı Alman disiplininde yaşam tarzı olan dilleri sanki ingilizce-Almanca ortak yapımı gibi duran bir topluluk. Özellikle Belçika'da kendilerini güneydeki valonlardan daha üstün bir ırk olarak gören ve onların tembelliği yüzünden sürekli bölünmeyi tartışan ama ülkenin zenginliklerinin kendilerinde olması münasebetiyle güneydeki Valonların pekte sıcak bakmadığı topluluk.
belcika epi topu on milyonuk bir ulke olmasina ragmen icinde ne firtinalar kopuyormus bizim haberimiz yok. ben ilk geldim diyorum kortrijk e gidicem nasil gidicem. sordugum herkes ulkenin ortasindan bir cizgi cekiyor. hani anlam veremedim o zaman ama brukselden kortrijke bir gittim hani cizgiyle degil bicakla kesseler yeriymis. baska bir ulke hissi uyandiriyor insana. kuzey belcika flaman bolgesi guney volon bolgesi. dil kultur yasam tarzi tamamen farkli. flamanlar flamanca konusuyor almanca ingilizce karisimi tuhaf kaba bir dil. volonlarda fransizca konusuyor. sadece brukselde iki dilide duyabilirsiniz. bruksel zaten dunyanin kucuk bir numunesi.
flaman bolgesi zengin, temiz, duzenli. buyuk ciflik tarzi evlerde yasiyrlar. evin onunde at kosturuyor adamlar. insanlarda alman disiplini var. tip olarakda hemen ayirabilirisniz. ama ve lakin soguk insanlar. irkci. valonlarla ayrilmak istiyorlar. tembelsiniz bize yuk oluyorsunuz diye. evet valonlar rahat insanlar. cogu somajla yasiyor. iki uc nokta bunlar ve bir yerde yasamaya calisiyorlar.
flaman bolgesinde yasadigim icin onlarin yasam tarzlarini daha cok goruyorum. commune gidincede flamancadan baska dil konusmazlar. ingilizce fransizca anliyorlar ama konusmuyorlar. hani valonlarla sorunlarin olabilir ama bunu diger vatandaslara niye yansitirsin be guzel kardesim. birazda nazik olmayi ogrenseniz.
aslında öz be öz felemenk'tirler ancak...

bugün flaman denilen adamlar zamanında habsburg hanedanı'nın ispanya kolunun egemenliğinde kalmışlardır. kuzeydeki felemenkler reformları yaşar, giderek özgürlükçü bir toplumsal yaşama geçer ve kapitalizmin temellerini atarlarken bunlar engizisyonu, dini baskıyı yaşamışlardır.

sonrasında gün gelmiş, birleşip felemenk cumhuriyeti'ni kurmuşlardır ama kültürel anlamda kuzeyden kültürel anlamda o kadar kopmuşlardır ki çareyi ülkeyi ayırmakta bulmuşlardır.

sonrasında kuzey coğrafi keşiflerle gelen ticareti hollanda doğu hindistan şirketi'ni kurarak hegemonyasına almış ve paraya para dememişken bu garipler de gerçek fransızlar olan valonlar'la birlikte yaşamak zorunda kalmışlardır.

bugün hollanda ile belçika sınırları arasında fark neredeyse bulunmazken, brüksel'in flaman ve valon mahalleleri arasında uçurumlar bulunur.