children of bodom'uyla, him'iyle, apocalyptica'sıyla, karıyla buzuyla, bembeyaz tenli güzel hatunlarıyla meşhur iskandinavya ülkesi...

fırsatını bulsam pılımı pırtımı toplayıp yerleşeceğim ülke... *
biricik askimin yasadigi, insanlarinin iskandinav ulkelerine kiyasla en sicak ve arkadas canlisi oldugu beyaz zambaklar ulkesi.
eurovision-2006'nın birincisi olan ülkedir. (bkz: lordi)
ulusal müzikleri metaldir. hatta çoğu finlandiyalının grubu vardır. Başbakanları da "death in fucking hell" isimli bir black grubunda bass çalmaktadır. ya da bu kadar süper gruplar tesadüfen çıkıyor, bilemiyorum.
özellikle saunaları ve kendilerine özgü yumuşak şekerleriyle ünlü sulak ülke.insanlarının * çoğunun sarışın ve mavi gözlü oluşu ilgi çekici özelliklerindendir.
kökenleri türk olan, dil ve mimari yapısı ile bize çok benzeyen ülke. insan tipi genelde uzun boylu, renkli gözlü olup kızları sarışın erkekleri beyazdır. dillerini öğrenmek çok kolay ve zevklidir.

ayni zamanda esmerlere tapan kızların ülkesi de denilebilir.
çocukluğumu, peder beyin o zamanlar turizmle ilgilenmesi nedeniyle finlilerin arasında geçirmiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki, akıllı oldukları kadar mütevazi insanlara sahip bir ülkedir.
bir yaz sezonunun tamamında, işlettiğimiz otelin ağzına kadar finlandiyalı turist ile dolmuş olması ve benim hepsiyle ahbap olmam karşısında, tek kelime fince bilmeyen ben ve tek kelime türkçe bilmeyen finli çocuklar, yaz bittiğinde bir dil daha öğrenmiş olmanın mutluluğu içerisindeydik*.
o kadar çabuk öğreniyorlar ve o kadar güzel öğretiyorlar ki, bir finliyle geçirilen zaman içinde önce finceyi şöyle böyle çözüyorsunuz, ondan sonra da öğrendikleriniz yeni bilgiler öğrenmenizi sağlıyor.
ülke olarak ise, soğuk coğrafya hastası bir insan olarak yaşamak istediğim ilk yer olarak görmekteyim finlandiyayı. hastasıyım.
(bkz: moonsorrow)
(bkz: ensiferum)
(bkz: amorphis)
(bkz: finntroll)
(bkz: nightwish)

araya yanlışlıkla olli rehn karışmış, olacak o kadar ülkesi. canımın içi, çiğerimin köşesi, kıymetlimissss!!!
sigaranın dışarıda içildiği memleket. boşuna gelişmemiş adamlar*...
kızlarının güzelliği ve kaliteki rock grupları ile ünlü, kapitalist (!) bir ülke.*
turani kokenli bir halka sahip olan ulke. finliler orta asya kokenli bir millettir. konustuklari dil olan fince de fin-uygur dil grubundandir. hatta turku isminde bir sehirleri vardir. ayrica devrin super gucu olan sovyet isgaline karsi kahramanca direnmis olmalari da bu kan yapilarinin bir sonucudur. o zamanin 3 milyonluk finlandiya'si kizil ordu'ya gecit vermemis, sonuna kadar savasmis teslim olmamistir.

zaten finlandiya diger iskandinav ulkelerinden ayrilan bu irksal ozelligi sebebi ile pek cok kere kurulan ve en onemlisi kalmar birligi olan iskandinav birligine hicbir zaman dahil olmamistir.
binlerce gölü bulunan tundra iklimine sahip bir iskandinavya ülkesidir.
çok güzel kızları barındıran ülkedir.
dünyanın en gidilesi, en sevilesi ülkesidir. müzik ve eğitim kosunda 1 numaradırlar. ayrıca fin hamamı=sauna. * *
ölmeden gitmek istediğim iki ülkeden biri. diğeri için (bkz: norveç)
iklimiyle, müzik gruplarıyla, ormanlarıyla kısacası her şeyiyle güzel olan ülkedir.
kimi raikkonen'in ülkesi.
en son dün, 11 öğrencinin öldüğü bir amok koşusuyla çalkanan ülke
böyle bir şeyin bu kadar düzenli, refah ve eğitim seviyesi yüksek bir ülkede gerçekleşiyor olması da ayrı bir şaşırma konusu.

http://www.ntvmsnbc.com/news/460204.asp
halkının tıpkı türkler gibi * asya kökenli turanid ırkına mensup olduğu ülke.

(bkz: turku/#367101)
hakkında, sözlüklerde girilen entryleri görünce, yüzümde acı bir gülümseme ile Aziz Nesin'in çok tepki toplayan o lafını (bkz: türklerin %60 ı aptaldır)hatırlatan iskandinav ülkesi.
bayılıyoruz bizden olmayan herşeye hayran olmaya. dünyanın en gidilesi, görülesi, yaşanası(!) ülkesiymiş! Pehhh!! Tabi git, gör, gez, güzelliklerini al, anlat, uygula... Buna kim ne diyebilir ki? Ama "yaşanası" ne be güzel kardeşim? "Yaşanmayası" bir ülkede misin sen? Herhangi bir finliye, norveçliye...vs söylesek "abi ben sizin ülkenize ölüyorum, bitiyorum, nolur ben de burada yaşayayım" desek götüyle gülmekten geberir herhalde. Güzelim denizlerimizi, iklimimizi, istanbul boğazımızı, antalyamızı bırakmaya ne meraklıymışız? Hem de ne uğruna? Buz gibi bir hava, tarrak gibi bir iklim, koskoca topraklarda devasa bir yalnızlık... Biz de kredi kartı borcundan depresyona girip intihar eden çok var. Bizim hatamızdır, istenilirse düzeltilir. Siz hiç günlerce güneş göremediği için ruh sağlığı bozulup intihar eden kimse gördünüz mü Türkiye'de? Ama oralarda var, hem de sürüyle...Cemil Meriç üstadın bir lafzıyla bitireyim entryi:

"Ülkesini yaşanmaz bulanlar, o ülkeyi yaşanmazlaştıranlardır."
beyaz zambaklar ülkesi diye de geçer. grigory petrov, beyaz zambaklar ülkesinde isimli kitabında ülkenin uygarlaşması sürecindeki olayları yansıtmıştır.
turku\'da iki ev arasi mesafeyi yalniz yurumek got ister garabet biseye donusuyor sehir gece agaclar falan tovbe tovbe.. ha yanima bi fin kizi versinler ta helsinki\'ye yururum..
donald duck çizgi filminin zamanında yasaklandığı ülke. sebep? don giymemeleri..
çok güzel kızları olan ülke burdaki kızlar insan değil elfdir resmen.
(bkz: lothlorien)

ya da dışarıdan öyle tahmin ediliyor.
insanları hakkında şöyle bir espri bulunan ülke ;

Are you cold?
a) a bit
b) yes
c) verrrrrry much!
d) no, I'm Finn

are you cold kısmıysa insanları için mi söylenmiş yoksa hava için mi söylenmiş varın siz bulun gayrı.