kişisel gelişim için gerekli görülen ancak bana göre ön yargılı olunmadığı sürece değişmemesi de uygun olan şeydir. hatta değişmesi önceki fikirlerin tam oturmamış demek olabilir ama kötü düşünceler kötüdür. insan ne olursa olsun kötülük yapma hakkına sahip değildir.
saplantılı fikirlerse değiştirilmeli zaten ya da tehlikeli, zararlı, kötü fikirlerse ancak diğer fikirler değiştirilmeyebilir. mesela bir insanın eskiden sevmediği şarkıyı şimdi de sevmemesi. ablam 2015'te de "kalbimin tek sahibine" şarkısından bıkmıştı şimdi de bıkmış. ya da 20 sene önce de dindar olup şimdi de dindar olan insanlar olabiliyor.
düşünce yeni verilerin ışığı altında değişebilir, olağanı budur. bir düşünceye saplanıp kalmak sağlıklı değildir. tabi burada düşünce ile inancı farklı kabul ediyoruz.
yarınlara dair umut belirtisi. değişim kaçınılmazdır. içinizi bu kadar umutla dolduracak ne var bu dünyada acaba ?
Sabit fikirli biri olarak imkansıza yakın diyorum.

Fikirlerim gelişebilir ama değişimi çok zor.
bence de bir düşünceye saplanıp kalmak sağlıklı değil ama mesela din hakkındaki fikirler ya da kişisel fikirler de mi değişmeli illa? ama kendimizi geliştirmek, türlü sporlar yapmak çok güzel. ama tabii kendisine uygun olması iyi olur.
karaktersiz insanların yapaca... şaka tabi, en azından yobaz olmadığınızı gösterir.
farklı bir insan olmaya başlamaktır.
bence olabilecek bir şeydir.
Mümkündür.
Fikirler değişmezse problem vardır arkadaşlar.
fikir dediğin kadın kalçası gibidir gençlikte sert ve sıkıdır olgunlaştıkça genişler ve yumuşar.

bknz; mavracıdan aforizmalar...
Olağan bir durum. Asıl Hiç değişmiyor ise sorun vardır denebilir..
fikirlerin gücüne bizzat şahit oldum.
fikirler adına öldürülen ve fikirleri savunurken ölen insanlar gördüm.
yalnız, bir fikri öpemez, ona dokunamaz veya onu tutamazsınız.
fikirler kan ağlamaz, acıyı hissetmezler...
sevmezler...

v for vendetta
öyle bir değişti ki fikirlerim değişmekten de yoruldu.
Çeşitli etkenlerle olması gayet mümkün olan şeydir.
aşırı yorgunluk, yoğun çalışma sonucunda olabilir.
Doktoraya başlamayacaktim ben ya da çalışmayacaktım. Dergileri bırakacaktim. Bilmiyorum ama bir şeyleri yavaslatmaliyimm. Çöp beyinle yaşamak çok zor.
Yaşadıkça, yaş aldıkça kaçınılmazdır.