bugün

bazıları amorti falan demiş. Filmin hasılatı bütçesinden 68 milyon dolar fazla abim.
görsel
bir Osmanlı torunuysan izleyeceksin arkadaş okadar.
Fatih Sultan Mehmet'e hocalarından birine gazali ve ibn-i rüşd tartışması yaptırıp gazaliyi haklı çıkartarak şahsımı biraz daha kendi karşısına almış yapım. Zamanının 15 sene gerisinden gelen vasat bir kaç efekti çıkardığımızda geride -tarihi bir kenara bırakırsak ki o meseledede ciddi eleştiriler aldı- sıfıra yakın şey kalan filmdir. Çoğularına göre Filmin büyük artısı ise bütçe ve konu işleyişi itibariyle daha önce benzer bir Türk yapımı olmamasıdır ki şahsıma göre bu hiç birşey ifade etmemektedir. ilkde olsan klişelerin dibine vurmayacaksın arkadaş.
kendilerini sanki hanedan soyundanmış gibi osmanlı torunu sayanların yücelttiği film. lakin ki öyle değildir. ha kurban olduğum ya resullulah'tan gelse neyse.
Saçma sapan görsel efektleri ile bence vasatın altı bir Türk filmidir. Ama konusu sayesinde hepimize kendini izletti.
öyle boktan bir film ki o kadar olur.
gelmiş geçmiş en iyi türk filmi olduğu görsel açıdan tartışılmaz. kesinlikle sinemada izlenmeliydi.
özelikle dikkat etmeme karşın filmde teknik hata göremedim.
film biraz daha bağımsız olabilirmiş diyebiliriz ama bundan sonra daha iyi şeyler çıkması adına bence ilk adım.
tek eleştirdiğim tarafı ise son 10 dakika.
fatihin istanbula girişi hiç ama hiç olmamış. ayrıca fatihin bir kaç cümlesi sonrasında savaştan daha yeni çıkmış bir halk nasıl olur da fatihi tebessüm ve sevinçle üstelik fatihi destekler bana biraz komik geldi.
çok yüksek bütçesine rağmen beklentileri karşılayamamış olan yapım.
daha ilk dakikalarda süzülen şahin (kartalda olabilir, kuşlarla aram pek yok) animasyonuyla görselliğin ne denli rezil olabileceği sinyalini veren film.
Serdar Tuncerin haklı eleştirisine maruz kalan yüksek bütçeli Türk filmi.
ulubatlı hasanın ön plana çıktığı bir flim ama istanbulun fetihi anlattığı için her zaman güzeldir...
--spoiler--
ben, benden önce ki hükümdarlara benzemem;
ben, sultan mehmet han'ım.
--spoiler--
ne ara 1452 tanesi çekildi de 1453 ü çıktı diye berbat espri yapılabilecek bir isme sahip olan istanbulun fethini anlatan film.
spor ayakkabı ile savaşan figüranların olduğu, pahalıya mâl olmuş, yarısından çoğu animasyon olan türk yapımı tarih filmi.
dün televisyonda izlediğim, oyuncu kadrosu, oyunculuk yeteneği ve senaryosu yönünden rezalet olarak gördüğüm film. inanılmaz yapmacık, bizansı yani karşı tarafı 50 yıl önceki türk filmlerindeki gibi hancı şarap getir muahahah modunda gösteren ve tarihimizi anlatmak gibi gayesi olmayan hasılat peşindeki filmdir. iki görüntü efekti koydular diye muazzam film yaptık olayına girmişler, vizyondayken çok ısrar etti arkadaşlar gitmedim, iyi ki de gitmemişim. arkadaşım akçemsettini anlatmamışsın, fatih o topları kendi mühendislik bilgisi ile dizayn ediyor, sen topun dökümünü gösteriyorsun, ceneviz gemileri osmanlı ordusu kontrol ederken müthiş bir denizcilik dehası ile osmanlı donanmasını atlatıp boğaza giriyor gemilerin götünü gösteriyorsun ancak. kuşatma ile ilgili savaş taktiklerine değinme 0.hele hele bizansı safahat düşkünü çakallar olarak gösterme tam bir rezalet, dışarıda osmanlı ordusu var, milletin götü tutuşmuş, ama yok, herkes alemde karılar kızlar. çok kızdım sözlük çok...
sevgili sultanimizin oyunculugunu zerre begenmedigim yer yer guldugum yer yer baska ulkelerde de izlendigi icin aglamakli oldugum cok kotu fena film. Olmamis bu, bizimla deyilsin.

not: henuz bitirmedim filmi.

edit: savasin ortasinda hasana yaklasip "yaniyoz abi, iskeleyi terketmemiz lazim" diyen adam bombaydi. Bu ney lan?
izleyipte zamanınıza yazık etmeyin. onun yerine age of empire oynayın. yada metin 2 ,knight filan kasın. o derece yani.
umduğumuzu bulamadığımız filmdir.
şuan fox tv' de olan müsameremsi film.

bizimkiler komedi filmi yapsın.

savaş, aksiyon yapmasın ortaokul tiyatrosu gibi oluyor.

edit: filmi eleştiriyorum arkadaşlar, istanbulun fethini değil.

sadece okumak değil, biraz düşünmek gerek okuduktan sonra.
kısa günün karı fox tv'ye kalmıştır.
savaş sahneleri tırt olan film.
tamam uğraşılmış. emek var, kostümler iyi.
tamam çok çok kötü değil savaş kısımları 10 üzerinden puan vermek gerekirse 5 veririm helalinden.

öncelikle ordu çok saçma betimlenmiş. dip dibe aralarında 1 metre bile olmayan kum gibi bişi olmuş. mümkün değil öyle olması. aralarda boşluk olmasa ilk taaruzda birbirlerini ezer o ordu.
bakın cennetin kırallığına ne kadar düzgün kuşatma sahneleri var. ha ondada eline balta yemesine rağmen bir halt olmayan orlando etkeni mevcut ama orlando lu sahnelerin hepsini at filmden. al sana 10 numara sekans değil mi?

ordu nasıl yanaşıyor surlara? kuşatma kulelerinin arkasında.
bu filmde ise kuşatma kulelerinin önünde arkasında her yerinde kum gibi adam var ilerlemez o kuleler.

surlara saldıran süvarileri saymıyorum.

defalarca belirtilmiş ulubatlı ile şovalye benzerliği rezaletti.
bir an yine belirtildiği gibi ulubatlı gaza geldi yeniçerileri kesiyor sandım.

surların 2 atışta dağılması ise komik.
baştan aşağı olmamış film

hem tarihi gerçekler bakımından hem de karakterler bakımından gelmiş geçmiş en çok izlenen yerli film unvanını hak etmiyor..
Böylesine önemli bir tarihi olayı bu kadar kalitesiz bir filmle yansıtmaları acı olmuş gerçekten.
Cüneyt arkın filmlerinden duygusal manada öne geçemeyen gerçeklik ve inandırıcılık olarak çok uzak muhteşem yüzyılın sinemada çekilen versiyonu misali kötü olan film.
biri bana söylesin ulubatlı hasan hayalimi gerçekmi eğer gerçekse çocuk aşk savaşta cephede gerçekmi yoksa illa bi sahne koyalım onda da ulubatlı şöyle kosun diyen hayal eden bir senaristin hayalimi herşey.
neyse ben beğenmedim.
hiç izlenmemiş, hatta; merak bile edilmemiş film.
çünkü; komedi filmi.
güncel Önemli Başlıklar