bugün

Kokusu insanı mutlu eder. Sakinleştirir.
BeyaZit ozturkun ' baska bir bitki daha var oda feslemegen' seklindeki igrenc esprisine konu olmus guZel kokulu bitki.
tatlı hariç, her yemeğe çok yakışan, kekiğe benzeyen büdü.
domates sosu veya çam fıstığı ile birlikte makarnanın tadını nirvanaya ulaştıran mucize bitki.
--spoiler--
gölgede boy atmış top fesleğen,
bir ilkokul bahçesinde görmüştüm seni,
marienbad ilkokulu, nişantaşı'nda,
bir çocuk yeşil örtüyü çekiverdi.

hızla geçen otobüslerin ardında benzeşmek,
keşke yalnız bunun için sevseydim seni.
--spoiler--
sezon açıldı, resimleri yükleyeceğim, bu sefer abart yapmaya çalışıyorum.

ah be fesleğenim bu sefer yanıltma beni, başharfin "b".
Ayna şarkisidir.

Niyetim sensin gel
feslegen kokulu yarimsin
carem sensin gel
alnima yazili tazemsin.
günde sadece 5 dakika uğraş ile sizlere buyuk bir mutluluk getirecek bitkidir. elinizi üstünde bir gezdirirsiniz ki, o güzel kokusu en berbat gününüzde bile sizi gulumsetir.
babaannemin her daim feslikan dediği muhteşem kokulu bitki. birde ayna şarkısı vardır ki bağımlılık yapar.
Kokusu kafa yapabilir efennim.
bir fesleğen insan hayatında neden bu kadar etkili olsun ki? Rüzgar mı bu? ölüm mü? aşk mı? Hayır... Sadece fesleğen.
Bir fesleğen insan karşısına neden bu kadar çok çıksın ayrıca? ayıp... günah...
dert büyük: fesleğen.

göz yaşlarım akmasın diye, hiç de ilgim olmamasına rağmen, mekanda yüksekte duran tvdeki eskrim müsabakasını izledim.
kendime inatım, nehirleri tersine akıtıyorum ya hani;garezim var ya zaten ortasında koca siyah bir krater olan göğüs kafesime, repeatte çalıyorum o en yara kanatan şarkıyı.

interrupt 1 -> ''Bi bira daha alır mısınız?

gözden akamayan göz yaşı sabırsızlandıkça laçkalaşıp buruna sümük oluyor mesela. inatçı piç... ille çıkacak vücuttan dışarı insafsızca. kaka değil, çiş değil, ter değil, kusmuk değil... sümük. buna kbb etkisi diyoruz ki hatta sanırım grup 84 ün de bu isimde bir şarkısı vardır ki konumuzla hiç ilgisi yoktur.

herkesin bu kadar mutlu görünüyor olması ne kadar garip. sanki dışımda geçen her hayat akan su kadar berrakmış gibi. insanlar ne kadar dürüstler? ben ne kadar dürüstüm. hatta ne kadar insanım? insan bile değilim.

interrupt 2 -> telefon çalması. yalan gülüşler. müziğin 2 dakikalığına kesilmesi. sonra yine repeat.

sonra anane vardı, anne vardı küçüklük fesleğenlerinde. huzur, sığınma ve güven vardı. biz büyüdük tamam da fesleğen ne ara büyüdü bu kadar?
hikaye oldu fesleğen, hikayedeki aidiyet oldu, fazlasıyla güven oldu, rakı masasında tebessüm oldu, sonra psikoz oldu, sonra kaçış...
sen' ler ben' ler fesleğen yüzünden kadın oldu, yetmezmiş gibi bir de aptal oldu. ayıp etti fesleğen. sonra buz oldu ve eridi...

interrupt 3 -> sigara

ve öldüler.
hepsi gerçekten öldüler.
çıplak gözle izledim gömülüşlerini.
yukarıda bulunan tvde sadece tanrı oynuyordu ve onu izlemek istemiyordum. kafamı öne eğdim.
göz yaşı bu sefer her şeyi ele geççirmişti.
ağlıyordum, terliyordum, sümüklerim de akıyorlardı.
hayatımdaki herkes toprak olurken tanrı da ağzıma sıçmakla meşguldü.

şimdi söyle bakalım beyinsiz fesleğen, tüm bu olanların üstüne sen nasıl güzel kokabilirsin ki?
sen nesin fesleğen, git başımdan.
ayrıca kızma bana, kendiliğinden bu kırılma, bak yazıyorum beni baştan.

ps: nasıl bir şizofrensin? sana bunu kim yaptı? ne?
masanın üzerinde yoğurt kasesinin içerinde duran fesleğene avucunun içiyle sallayıp, daha sonra koklamayan yoktur heralde.
Kokusu Aski yasatir.
makalarnaların vazgeçilmezi olan harika kokulu bitki.
dokununca tene yalnızlık kokusu bırakan bitki.
Saksıdaki fesleğene dokunup eli koklama hastalığına sebep olan bitkidir.
Salatalara mukemmel tat verir. Feslegenin bulundugu odada sinek olmaz,yaklasmaz sinekler. Insani rahatlatan koku
Bahar gelince odamda bi saksı bulundurmayı sevdiğim bitki. Kokusunda huzur var derler ya öyle güzel.
(bkz: feslikan)
(bkz: birleşik olmayan ama birleşik gibi duran kelimeler)
görsel
Makarnaya yakışan bir sosu olan bitki.
güneş ihtiyacı su ihtiyacından fazla olan müthiş kokan bir bitki.
Makarnaya lezzet katan bitki...
Hindistan dan dünyaya yayılmış bir bitkidir. Yüzyıllarca tıp alanında kullanılmıştır. Eski yunan ın ünlü bilim insanı ve tıbbın babası hipokrat kitabında fesleğenin uzun süreli kusma ve ishal (bkz: diare) için iyi geldiğine değinmiştir. Günümüzde ise fesleğen daha çok bir mekan bitkisi haline gelmiş sinekleri kovucu özelliğinden pencere kenarlarına konulmaya başlanmıştır.