bugün

kimine göre arabeskin 3 büyük devi olarak ilan edilen ve adlarına ^^ ferdi orhan müslüm ^^ babalar denilmiş olan kişilikleri hastası gibi akşama kadar dinleyen kesimin kültürsüz ve görgüsüz olmasıdır.
sözler ve müzik o kadar iticidirki, tezek kokusunu andırır hali vardır. dolayısıyla dinleyenlerin kültürsüz ve görgüsüz olmaları gerekir.
günümüzde ismail yk serdar ortaç dinleyenleri gördükçe gurur duyduğum "kürtürsüzlük".
(bkz: sözlükteki fazıl say yalakaları)
(bkz: arabesk müzigin mağara müzigi olduğu gerçegi)
olmayan şeydir herkesin zevki ayrıca sözleri felan da muhteşemdir bu şarkıların. siz nerenizle dinliyorsanız artık!
tamamen yanlış olan durumdur. çok iyi yerlere gelip kültür seviyesinden de şüphe duyulmayacak insanlar da bu tarz müzikleri dinliyorlar.
bunun kültürle bağdaşlaştırılması çok yanlış.
müslüm gürses'in sandık ve aşk tesadüfleri sever (murathan mungan ile ortak projedir ) albümlerinden; orhan gencebay'ın ileri düzeydeki müzik bilgisi ve enstruman hakimiyetinden habersizce yapılan kültürsüz, cahil dimağı ele veren iddiadır. bu iddiada bulunan kişinin en başta sanattan sonrasında da müzikten haberi yoktur. bu konularda teknik bir birikimi olmadığı gibi duyum kabiliyeti de yoktur. sanattan bu kadar bihaber olup kültürlü insan pozları atmak da epey gülünçtür.

ayrıca;

(bkz: nick ile başlık uyumu)

"sen sucuğa iki yumurta kır koçum. müzik senin neyine ? " denilesi önerme.
http://www.youtube.com/watch?v=6RM0rL_vm54

(bkz: dikkat bu video yüksek dozda arabesk içermektedir).

(bkz: türk müziğinde devrim yapan şarkılar)
ferdi ve orhan dinleyenlerin kültürsüz değil aslında çapı çok yüksek insanlardır. bu tip jenerasyon, eskiden gelmiş olup hayatı bilgisayar, başında değil sokakta öğrenmiş kişilerdir. bir insanın kültürlü veya kültürsüz olduğu nasıl tespit edilir. kültürlü denilen, okumuş üniversite mezunu kişiler kim milyoner, olmak ister adlı yarışma programında daha ilk sorularda elendiğini görüyoruz.

hani nerede bilgi ve kültür. fakat aynı yarışmada örneğin, pazarcı teyze yada köylü insanlar 60000 tl para alıp gidiyorlar. ferdi ve orhan, dinleyen insanlar hayatın zorluğunu görmüş feleğin çemberinden geçmiş insanlardır. bu tip müziklerin sözleri türk insanını anlatır. çağdaş ve kültürlü geçinen kişilerde tutu fırlattı kalbimi gibi saçma sapan, müziklerini dinlemeye devam etsinler.
bende kültürsüz olduğunu düşünüyorum. Bende dinliyorum bazen benim de kültürsüz olduğumu gösterir neden çünkü arabesk türkleri yansıtan bir müzik değildir. Bana göre klasik müzik,pop,rock,slow su bu dinleyenler sizlerde kültürsüzsünüz. Evet fazılda kültürsüz oda avrupa tarzında gidiyor. Kendi kültürünü yansıtmadıksan sonra hiçsin aslında bunu anlamıyorlar.
Müzikten anlamayan kimselerin beyanatıdır.
Müslüm Gürses sadece arabesk söyleyen bir sanatçı değildir.
THM , TSM , Rock , Blues parçaları bile okumuşluşu vardır
Bu yönü ile türkiyenin gelmiş geçmiş en iyi yorumcuları arasında ilan edilir.
Orhan Gencebay çok sesli müziği türk müziğine empoze etmiş ilk ve tek kişidir. Orhan baba arabesk değil " gencebay müziği " yapmaktadır.
Led Zeppelin, 1974 yılında Vanity Fair dergisine verdiği demeçte, "Bir Türk Müzik Adamının Rifflerini kullandık, O müzik adamı Orhan GENCEBAY"dır demişti. http://youtu.be/56JmRniqUp0 o şarkı arabeski beğenmeyen kimselerin bayıla bayıla dinlediği " Kashmir " şarkısıdır. Keza yine dünyaca ünlü müzik adamların gencebay hakkında söyledikleri http://eksisozluk.com/orh...n-kimler-ne-dedi--3293843 buradaki ekşi sözlük entrysinde mevcuttur.

Onun için bu tür beyanatlarda bulunan kimselere (bkz: git kumda oyna) diyoruz.
gangham style ile büyüyen gençliğin dramı.
(bkz: insanların dinlediği müziği aşağılayan yavşaklar) anlattık vakt-i zamanında...
evet anneleri arkadaşları beethoven ve mozart ile büyüttüğü için biz cahiliz. hayatında kaç kere orhan gencebay dinledin? ben yeri gelir klasik müzik dinlerim. yeri gelir orhan gencebay'ı müslüm gürses'i ferdi tayfur'u dinler efkarlanırım. kime ne?
(bkz: Orhan gencebay ile bir ömür) yeterli sanırım.
muhtemelen, babasına bir kızan çocuğun feryadıdır. babası ferdi tayfur, orhan gencebay, müslüm gürses dinlememiş bir çocuk peydah olmadı bu topraklarda. bu gerçeği de, böyle suratınıza çarpmak istedim. saygılar.
Metal, rap, rock dinleyenlerin cok kulturlu oldugunu sanan yazar soylemi. Muzik insani rahatlatmak icindir kultur icin degil.
"ferdi orhan müslüm" olarak üç farklı ve de ayrı ayrı değerdeki sanatkarın birleştirilmesini bile absürd bulduğum asıl kültürsüz söylemi. sen bu üçünü aynı kefeye koyuyorsan zaten onları tanımıyorsun demektir zira. sizin kültürünüz batsındır ayrıca.

(bkz: ferdi orhan müslüm diyenlerin kültürsüzlüğü)
zaten kültürsüzlüğü bastırmak için yapılan müziktir.
Orhan gencebayin kim oldugunu bilmeyecek kadar cahil olmanin yaninda bir hictir.
kültür nedir, nasıl oluşur, ne içerir bilmeyen kişilerin yaptığı karşılaştırmadır.
arabesk ve fantezi kültürlüdürler yani onlarında kendi çapında kültürleri vardır.
bsg muhtevası. bilmeyen, duyguları harekete geçmeyen böyle der. yoksa ah ah... dilleri lal olurdu.
orhan gencebay dinlenir, güslüm'de yer yer dinlenir de ben bir türlü ferdi'ye alışamadım.