bugün

1-) 2. Mehmet, fatih ismini konstanniye yi aldıktan sonra almıştır.
2-) istanbul adı, konstantiniye alındıktan sonra bu isimle anılmaya başlandı.

Lütfen metodolojiye dikkat edelim.

Gelelim işgal veya fetih mi sorusuna ?
Şimdilik bu mevzu kalsın başka zaman anlatırız.
Yüz yıllardır süren gerçek. Evet.
içerik bulunamadı.
(bkz: de siktir lo)
fetihle işgal arasındaki farkı bilmeyen orospu çocuğu bizans döllerine dert olmuştur.
kiliseyi yıkmayarak onu caami yapmış hoşgörülü insandir,

resimleri boyatmamiş onu örtü ile kaplamış hoşgörülü insandir,

halkına zulüm etmemiş(sözüm ona büyük devlet adamları olsa kılıçtan geçirir.) onun yerine dinlerini rahatça yaşamalarına izin vermiş hoşgörülü insandir (dinlerini yaşatmakta kalmayıp yüzyıllarca ortodokslugun başkentine ev sahipliği yapmasına vesile olmus)

askere gitme zorunluğu koymamış onlardan cuzzi bi ücret alarak onları da halkı kabul etmiş korumuş olan hoşgörülü insandir.

biz burda boş boş uğraşırken o bunları yapmış olan hoşgörülü insandir.

daha ne söyleyim?
Fatih Sultan Mehmet Roma'nın dünyadan aldığını Roma'dan geri almıştır. Buna işgal vs denemez, ait olan malı geri almak denir!!!
Adam almis helal olsun.
600 yil oncesinin olaylarini bugunun "tabirat"iyla degerlendirince boyle cahilliginiz bariz ortaya cikiyor iste.
Kiliseyi camii yapmasi fatihin kilic hakkidir. Sehrin en guzel en iyi yapisi padisaha verilir o da ayasoyfayi almis camii yapmistir. Hadi git kendi bokunda bogul.
Bizanslıları bile birilerini gerdiği kadar germemiştir.
kilisileri cami yapmasi müthiş bir fetihtir. çekemeyen kafir köpekler için yaşasın akp.
kiliseyi cami yapmasından belli hoşgörülü padişaha bak hele.
yazar zırvalığıdır. istanbul işgal edilmiş olsaydı fatih sultan mehmed tahttayken şehrin ismi istanbul olmazdı.
buyuk bir palavradir, istanbul'un gercek fatihi başkasıdır;

http://video.google.com/v...docid=4535539482976001284#
(bkz: şşş çaktırma)
(bkz: rotamız hamas yükümüz provakasyon)
(bkz: işkalcı o i bizanstan defol)

lan bizans mı kaldı davar. osmanlı'nın doğu roma imparatorluğu'nu sike sike bitirdiğinin mührüdür. ha acıttıysa bir dahaki sefere vazelin süreriz olur biter.
hayır bi de fatih'in 'hrıstiyanlara karşı hoşgörü politikası'ndan bahsediliyor ya sanki bizim fatih çok iyi kalpli, sevecen, çok baba adammış gibi lanse ediliyor. e tabi ki de hoşgörülü olacak eli mahkum. ortodokslara iyi davranmalı ki haçlı seferlerini engellemiş olsun. en azından ortodoksların tepkisini çekmesin. osmanlı'nın bariz politikasıdır bu. fransızlara kapitülasyonlar verilirken de amaç bu değil miydi?
yahu arkadaş olan olmuş şehir düşmüş, fetholunmuş da,asıl yetenek şurada adam 500 yıl evvel nasıl sokmuşsa artık;
(bkz: alemin götü hala sızlıyor)
Fetih ile işgal kavramları farklı olmakla beraber, Bir imparatorluk olan osmanlı devleti'nin zaten gayrimüslimlere karşı insiyatifte bulunması gerekmektedir. imparatorlukların ilk kurallarından biri de budur. imparatorluk kavramını imparatorluk kavramı yapan çok kültürlü çok dinli bir ülke olmalarıdır.

bu acıdan bakınca imparatorlukları tamamen bir millete atfetmenin tarih cehaleti oldugu ortaya çıkıverir.

Zaten fatih sultan mehmet han, istanbul'u alınca kendisini yeni roma imparatoru ilan etmiştir.(ezber bozan) fakat islam dininde olan vatandaslarına bazı vergileri almaması ve italyadaki politik mücadeleler sonucunda, o zaman istanbulda rönesans'ı başlatan binlerce değerli insanı elimizde tutamamış, ve bir anlamda avrupa'nın yükselişine bir şekilde katkıda bulunmuşuz.

işin ayrı ilginç yanı da bizans imparatorunun fetih günü kaçma ya da teslim olma şansı varken savaşarak ölmeyi tercih etmesidir. (ezber bozan)

( Düşmana saygı göstermek bizim erdemimizdir adamın bir mezarını yapsalar bari)
Kuşu altın kafese kapatmışlar ille de vatanım demiş. mesele bundan ibaret.
onlarca komutan almayı denemiş, kuşatmış fakat alamamıştır . fatih sultan mehmed in istanbulu inanılmaz askeri taktilerle alması,onun askeri dehasını ortaya koyar. bunun sonucunda "fatih" olmuştur zaten. *
yaptığı fetihten yıllar sonra "övülmüş komutan fatih" diye
Üsküdar'da mahya ışıklarında 29 Mayıs'a yaklaşırken ışılmadaya başlamış laflar öbeği
(bkz: vurmayın beyler adam öldü)
(bkz: işgal değil fetih)
her gerizekalının anlayabileceği şekilde tane tane anlatmak istiyorum gelen mesajlara istinaden ki mesajlardan bir tanesi de aynısını yazdım;

ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz ya da bana karşı önyargınız var. ama sanırım her ikisi de.

bakın ben hiç tarihçilerin uydurması diye birşey söylemedim. açık ve seçik dedim ki, fatih bir imparatorluğun ne demek olduğunu biliyordu bildiği için de elbette imparatorluk tanımı içerisinde diğer dinler ve diğer ırklar olması gerekliliği sebebi ile elbette bunları yaşatmayı seçmiştir. çok da doğru yapmıştır muhteşem bir imparator ve muhteşem bir devlet adamıdır. yani açıkça ve seçikçe sizler kadar havadan habersiz yaşamayan bir adamdı. roma imparatorluk tacını ve sarayını ele geçirince 3üncü roma imparatorluğunu ibra edeceğinin farkındaydı. ki zaten roma imparatoru olarak da başka sıfatlarına ek olarak; mektuplarını imzalamıştır da.

benim anlatmak istediğim basitçe, biz yaparsak acıtmayız mantığı. ölümün acısızı olmaz. vahşetin kansızı olmaz. biz yapınca da bize yapılınca da. ellerimizde tüm avrupanın kanı bulaşmış bir piç var ve baba arıyosunuz. ben de diyorum ki bunun babası biziz. ha avrupanın amerikanın israilin rusyanın elinde yok mu? var. onlarda da var. ama onlar bundan kaçmak için benim duygusal dedem yolları yapmıyorlar. bu piçin babası biz olduğumuz için de gocunmaya ezikliğe gerek yoktur. işgaldir biz etmişsizdir. yaptığımız kanla, güçle saldırmaktır. bu böyle olduğu için ezilmenin oysaki çok duygusalızdır demenin ne gereği vardır.

birileri bizim dedelerimizi kesmeden evvel bizim dedelerimiz onların dedelerini kestiği için neden bundan kaçalım. neden ezik davranıp fetihti çünkü acıtmadık diyelim. ne yazık ki acıttık ve ne yazık ki işgaldi.

müslümansınız ya da türkçüsünüz ve bu algınızla biz ettik mi feth ederiz, bize ederlerse de işgal ederler diyorsunuz ama bu açık ve seçik şu demek; bizi siktiler ama biz hiç sikmedik. geçiniz babam bunları. orta asyadan bu tarafa gelirken de yaptıklarımız ortada, burada da yaptıklarımız ortada. avrupa da da ortada. ne avrupa ne asya ne islam tarihi bizsiz anlatılamaz. bunun böyle olmasına içerlemiyorum. bununla gurur duymuyorum. kahretsin de demiyorum ama. öylece kabul ediyorum. istanbula gidip eğlenmeyi seviyorum. buralar eskiden rumundu yazık oldu demiyorum. yarın birisi istanbula saldırırsa hop lan sikerim buralar bizim toprağımız derim diyorum. ama bunu demem tarihsel manada bizim bu topraklara sonradan gelen işgalciler olduğumuz gerçeğini bilmeme de engel olmuyor. bu gerçek de beni ürkütmüyor.

kalın sağlıcakla.