bugün

bir adam çok yalnız kalırsa hastalanır...
bu kitabı sevenler, john steinbeck'in bütün kitaplarını severler.
kitapları eskiden yeniye sıralı olarak okurlarsa steinbeck'in dünyanın gidişatından nasıl etkilendiğini izleyebilirler.
bu gün kitabı okudum bitirdim. iki çiftlik çalışanının başından geçen olayları ele alıyor. zaten 100 küsür sayfalık kolay bitti. sürükleyici bir havası var aynı anda içimde garip bir etki bıraktı. kısacası müthiş okuyun tavsiye ederim.. bir alıntı paylaşmak isterim.

"insanların iyi olmaları için akıllı olmaları gerekmez. aslında gerçekte bu tümüyle ters oluyor. çok akıllı herhangi birini ele alırsan onun hiç de iyi bir insan olmadığını görüyorsun."
sonu çok dramatik olan kitap ve film.
insan bunu okurken neden ağlar anlamadım. Sonuçta kitap.
Ayrıca öyle çok kompleks bir örgüsü, konusu falan da yok.
2018 senesinde, Kocaeli Süleyman Demirel Kültür Merkezinde izlediğim ve çok etkilendiğim tiyatro oyunu. Henüz kitabını okumadım. Evet.
Mutsuz bir ruh, mikroptan daha çabuk öldürür.
Çok güzel bir kitap... iki mevsimlik işçinin hayatını anlatıyor ama sonunda çok ağlamıştım... öneririm herkese...
Sana bir şey diyeyim mi? insan çok uzun süre yalnız kaldı mı hastalanır, yalnızlıktan hastalanır...

Fareler ve insanlar, John Steinbeck
sadece iyi olmanın hiçbir şeye yaramadığı; akılsız bir iyinin, istemeyerek de olsa akıllı bir kötüden daha kötü sonuçlara yol açabileceği, kendinin ve başkalarının başını yakabileceği ana fikrini net biçimde veren eserlerden birisidir.
hic sevmem şok sıkıcı.
bu amarıkalıların bi moby dicki bi steinbecki bi de gatsbysi vardır zaten.
reklam eder dururlar.
tamam azıcık gideri var ama öyle abartılacak kadar da değil.
Gece gece hüzünlendim yine, unutup unutup yeniden okurum. Her defasında aynı duyguları yaşatır.
Lennie'ye üzüldüm kanka.
steinbeck eseridir. kitabı okuduktan sonra filmini izleyin. ben bu filmi izlemiştim etkisine kapılacaksınız. kitabın betimlemeleri ve anlatımı, filmin ise kitaba uyarlanışı harikuladedir.
Antik çağdan günümüze kadar farelerden insanlara geçen bütün hastalıkların anlatıldığı, corç orwel kitabı.
Kitap çiftlikten çiftliğe dolaşarak çalışan iki yakın arkadaşın başından geçen maceraları ve onların hayallerine sıkı sıkıya olan bağlılığını konu alır. Roman John Steinback’in hayatından da izler taşımaktadır.

Kitaptaki olay örgüsü ana karakterler George Milton ile Lennie Small etrafında şekillenmektedir. Hayallerini için para biriktirmeye çalışan bu iki arkadaşın dostluk hikayesi anlatılır. Hüzünlü ve trajik sonu, okuyucuda biraz hayal kırıklığı yaşatır. Ama bu son tek bir kişi açısından düşünülmemelidir. Ufak tefek, fakat zeki ve kurnaz olarak betimlenen George ile zeka olarak biraz daha saf, fakat fiziksel bakımdan daha güçlü olan Lennie’ nin arkadaşlığı ve hayallerine ulaşma çabasındaki umudu anlatır. Hayallerine tam yaklaşmışken hiç beklenmedik olayların yaşanması ve sonunda George’ un seçimi kitabın okuma seyrine en üst düzeye çıkartır.

110 sayfalık kitapta biraz cinsellik olması, kerhanelerden ve yollu kadınlardan bahsetmesi küçük yaşta okuyacaklar için dikkate alınması gereken yerler olabilir.
görsel
--spoiler--

--spoiler--

Lennie nin ölümü ile candy nin köpeği ölümü arasında ki benzerlik içimi cız ettirmiştir. Ayrıca george mecburen gerekli olanı yaptı.

--spoiler--

--spoiler--
Bu kitabı ilkokulda okudum sonra tenefüste berk can'ın kafasını taşla yarmıştım. Hey gidi günler

Bir kitap.
Romani da filmi de çok guzeldir.
Sonu çok üzücü biten güzel bir roman.
Sonunda donup kaldığım romandır. Bitişini kabul edememiştim. Anlamsız buruk bir duyguydu. Yitip gitmiş bir hayat yitip gitmiş bir emek.
John steinback in ölümsüz eseridir.
hıçkıra hıçkıra ağlatan, özellikle benim gibi fazla duygusalsanız uzun süre etkisinden çıkamayacağınız vurucu kitaplardan biri fareler ve insanlar. anlatımı oldukça akıcı ve elinize aldığınız zaman gerçekten bırakmak istemeyeceğiniz türden bir kitap, tavsiye olunur.
kesinlikle balondur. şişirilmemiştir bile. kısa ve boş. gidin gazap üzümleri'ni okuyun.
sonunda ağladığım, beni cok etkileyen roman. Kanımca en üzücu olanı Leniyi en yakın arkadasının oldurmus olmasi, köy halkı topluca öldurmus olsaydı bile bu kadar acı gorünmezdi sanki.