bugün

kadına devamlı ne yapacağıyla, nasıl yapacağıyla ilgili emirler veren; çok bilen, çok yanılan öküz kocadır.
kısa zamanda eşini kocatmayı başarandır.
karısını kendinden aşağıda görüyorudur. muhtemelen ne yapması gerektiğini söylemesine fırsat vermeyeni vardır.
"Beğenmiyordun başkasını bulaydın" cevabını en kısa zamanda alacak kocadır.
bazı eziklere kapak olacak kocadır.
sadece koca olarak değerlendirmemek gerekir. bu tip durumlar evliliğin uzun bir süre geçirmesi durumunda ne yazıkki yaşanıyor. kadınlarda yapıyor bunu erkeklerde. bunu gözlemleyebilmek için evli olmaya, uzun zaman evli kalmaya gerek yok, sebebini bir süre kafa yorduktan sonra anlayabiliyor insan. gençlik çağlarında yaşadığı ve muhtemelen aşk sevgi zannettiği şeyi, zaman geçtikten sonra olmadığını fark ediyor. bu demek değilki bunu yapanlar sevmiyor, ya da aşık değil.

bu şu demek,

mesela ben, birisini seviyorum, gencim güzelim veya yakışıklıyım, eğleniyorum çok mutluyum... bir süre sonra evlendik ve aradan uzun bir zaman geçti. bir süre sonra karşındaki kişinin hareketleri tavırları insana batmaya başlıyor. aslında hayatındaki kişinin öyle olmasını istemiyor, bunu yaparken istemdışı yapıyor ama sürekli ona ne yapması gerektiğini söylüyor. belki o insan annesiz büyümüştür, sevdiği kişide gençliğinde anne şevkati bulmuştur ve bunu aşk, sevgi zannetmiştir. olgunlaştığında aşkın ne demek olduğunu hissetmeye başlar. içinden bir şeyler bunu ona söyler ama genelde farkında olmaz. bunu hisseder ama karşısındakini bırakmak istemez. dolayısıyla bu durum onu, karşısındaki insanın tavırlarını, hareketlerini kendi istediğine göre düzeltmeye iter. istemese de bunu yapar.

yani bir nevi insanın farkında olmadan yaşadığı duygularının ileri safhasıdır.