bugün

Locke’un insan doğasına dair düşünceleri özellikle yakın arkadaşı, Ommerset Kontluğu’ndan parlamento üyesi olan Chipley’li Edward Clarke’a çocuklarının eğitimi için tavsiyelerde bulunmak üzere yazdığı mektupların bir araya
getirilmesiyle oluşturulan Eğitim Üzerine Düşünceler (Locke, 2004) isimli kitabında
ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.

Locke işe insanın bu dünyadaki görevini belirtmekle başlar. O, ülkesine hizmet etmenin her insanın kaçınılmaz görevi olduğuna ve bu düşünce olmaksızın insanla sığır arasında bir fark olmadığına inanır (2004, s. 10).

insana böyle bir misyon yükleyen Locke (2004), bu görevi ancak çocukların aldıkları eğitimle başarabileceklerini düşünür ve en büyük sorumluluğu anne babalara verir:
“Çocukların iyi eğitimi ebeveynlerin öyle önemli bir görevi ki ve ulusun refahı ve gönenci buna o kadar bağımlı ki bunu herkesin içten bir şekilde benimsemesini ve hayal,
gelenek ve mantığın bu konuyla ilgili tavsiyelerini iyice inceledikten, bunlar arasında
gerekli ayrımı yaptıktan sonra gençliğin farklı şartlara göre eğitimi için herkesin her
yerde yardım elini uzatmasını sağlamak istiyorum. Bu her meslek dalı için yapılması
gerekli çok şey olsa da farklı meslek alanlarında erdemli, faydalı ve yetenekli insanların
yeşertilmesini sağlayacak en kolay, en kısa ve en uygun yoldur: Bir rütbeye ait kişiler
eğitimleri sayesinde doğruyu buldular mı diğerlerini de hizaya sokacaktır” (s. 11).
güncel Önemli Başlıklar