bugün

doğduğunuz evi seçemiyorsunuz ya diyarbakır,batman...vb bir ilde bir kürt olarak doğdunuz diyelim ne yapardınız? sorusunu akıllara getirir.

not : eleştiriyoruz eksiliyorsunuz, güzelce anlatmaya çalışıyoruz eksiliyorsunuz, empatiye çağırıyoruz eksiliyorsunuz. komiksiniz cidden.
Tamam da dogmadik cok saapmayalim olmaz mi hava zaten cok sicak.
Eğer Türk olarak doğsaydim, doğduğunuz evi seçemiyorsunuz ya Kütahya, yozgat ...vb bir ilde bir Türk olarak doğdunuz diyelim ne yapardınız? sorusunu akıllara getirir.
(bkz: yengeciğimle akşam akşam delirmeceler)
"Hevalleri toplayıp esnafa dadanırdım. Ne koparsak kârdır. Para vermeyen çıkarsa da "dövlet bize bahmir" diye bağırırdım."

şeklinde cevap verilebilecek sorudur.
ülkede büyük çoğunluk etnik anlamda Türk değil ama ulusalcı sistem gereği devşirme nesillerin evlatları olarak zorlama Türk doğdu.
Türk büyüdü öyle kendini hissetti.

aynı şeyler belli bir kesim kürt için de geçerlidir bölgede yapılan Ermeni , Süryani katliamları ve farisi, Arap unsurların karışımina rağmen bu dayatmacı ulusalcılıga karşı , belli bir kesim insanda zorla kürt doğdu , öyle yaşadı ve kendini kürt hissetti.
ama kendini Türk sayanlara Göre devşirme oranı daha azda kaldı.

şimdide bu iki nesil sidik yaristiriyor, biri kraliyet ailesinde doğmuş sanki Türk olarak gördüğü için kendini , egemen sınıf zihniyeti ile beraber kendini bir bok sanıyor.

Diğeri de bölge gerçeklerinden habersiz bu egemen tekcilige karşı anti-ulusalciligini yine Ulusalcılık yaparak ortaya koyuyor son dönemde.
en azından belli bir kesim.
Bakın meşru olan ezilen sınıf milliyetçiliği değil ulusalcilik yapıyor onun gibi.

işin özeti sonuçta kimse etnik kökenini secemez anadolu göçler bölgesi ve onlarca etnik köken karışımiş, pek nadir gruplar Safkan olarak kalmıştır.
vatanımı yine severdim.
Fasistler yine fasist olurdu emme bu sefer kurt fasisti.
insan her şartta sadece insan olmalı. Kürt laz çerkes abhaza ne fark eder. Belki bambaşka topraklarda açacaktık gözlerimizi dünyaya o zaman şartlarımız ve yargılarımız farklı olacaktı. Şu an yargıladığımız şeyleri biz yapacaktık belkide. Siyaset uğruna bölündük düşman edindik. Bir namlunun ucunda korkuyla beklerken bulacaktık kendimizi belkide.
hümanizm'den dolayı benim görüşüm iyi bir insan olmaya çabalardım. insanların kafalarında hayali olarak çizdikleri çizgi olan ırk kavramına takılmaksınız insan olmaya çalışırım.

insan olabilen kişi kendini gerçekleştirebilmiş kişidir.
kaçak elektrik kullanırdım açık ve net.
Kürdüm Türk'ten bi farkım yok..
doğdum.

sonra,

ne mutlu türküm dedim.
utanç duyardım. kürt olduğumu da kimseye söylemezdim. isme baksanıza "kürt" inanılmaz itici ve çirkin!
Şekilci insanlar ben her ne kadar öyle desem de kürt olduğuma inanmazdı, ne bileyim illa saçımızım koyu kahverengi/siyah olma şartını ararlardı. Ha mesela şu kadar yıllık ömrüm boyunca kimse bana "türk müsün?" diye de sormamıştır, neden? Çünkü bir yerin adını sen memleketin olarak referans olarak verince illaki orasıyla ilgili genel geçer etnik unsur kalıplarına uymak zorundasındır! Şekilciliklerini sevdiklerim!!! Ha ben Türküm dediğimde de inanıyorlar mesela, ulan gerizekalı iki dakika önce ayak direten sen değil miydin diye kendimle çatışıyorum o anlarda.
önce eşek sikerdim sonra intihar ederdim. nasıl olsa eşek sikmek adetlerinden, kurduz bi deneyelim yaani.

bir soru.
abim veya erkek kardeşimn olmadığı için isyan ederdim. yengem de olmayacak sonuçta..
Ne doğarsa doğayım cinsimi, cibilliyetimi inkar etmezdim
bu kesin.
Ahlaksızlık varsa eğer bunu milletlerde değil, zihniyet de,
ve şu sol yanındaki saklı et parcasinda aramalı.
Düşünülmesi gereken şudur ki,
Allah insanları millet kategorisine ayirmamıştır, siz hiç kürtler cehenneme, türkler cennete, yada tam aksini, yada lâzlar cennete girsinler, diye bir hadis duydunuz mu?
velhasıl,
Allah şöyle diyor tek bir insan için.
Kötü insan cehenneme,
iyi insan cennete.

Allah hepimizi iyilerden etsin.
yine iyi bir insan olurdum ama etrafım orospu çocuğu dolu olurdu.
pkk denen it surusu icin turkler ile beraber beddua ederdim. ve ben de bir insanim ama onlardan degilim derdim. aksini soylersem insan olarak dogmamis olurdum zaten.
Bölücülük yapmazdım.

Kürtlerden kürt doğdukları için nefret edilmiyor. öyle olsaydı bu ülkede laz sorunu, çerkez sorunu da olurdu. Sadece tutumları yanlış olduğundan insanlar yüzünü ekşitiyor artık.
Allahın takdiri.
Alanı babanın ve ırkını seçemzsin, eğer ki yargiliyorsaniz allaha şirk koşma yolunda hızlı adımlarla ilerliyordu buz demektir.
eşeklik standart olurdu, baba tarafından.
Baskıdan ötürü ilk fırsatta batıya kaçar orada kendimi yetiştirir bana imkan sunan devlete faydalı olurdum. Niye dağa falan çıkıp kendimi öldürteyim ki? Salak mıyım ben?
allah korumuş. hain olmak zor iş