bugün

ezanın kendisi değil ama ezanı okumayı beceremeyen bazı insanlar var. dinlerken insanın kulağını tırmalıyor. bazı camilerin hoparlörleri eskilikten veya dandiklikten olsa gerek çok cızırtılı. bazen de hem kötü ses sistemi hem de kötü okunan ezan birleşince tam bir ses kirliliği ortaya çıkar.
iyi olanlara sözümüz yok.
türkiye de müslüman çok olduğu için ezan okunması normal. ezana ses kirliliği demek aptallıktır. kimse müslüman olmak zorunda değil. kimse size zorla namaz kıldırmıyor, ibadet yaptırmıyor ee daha ne o zaman. bu konular en son 50.yıl önce konuşulurdu. millet neyle uğraşıyor bide bize bak.
ister başka dine mensup olsun, ister hiçbir dine olmasın ne olursa olsun saygı duymak zorunda!
Sen çekil bacım. Süslediğiniz bana yılbaşının baştacı. Öbür tarafta girecek size süslediğiniz çam ağacı.
Hiç bir şey değişmedi düşüncelerimde demek ki.
düşünmekte hiçbir sorun yoktur.

bunu makul ölçülerde söylemenin de bir sakıncası yoktur.

ama orospu çocukluğu yapıp insanları manüple eder biçimde hakaretlerle, şerefsizce aşağılayarak inaçlar üzerinden trollük ise ben insanım diyebilen birine yakışmamaktadır.
bu tarz dusununler genelde ozgurlukler kisitlandi ozgurluk yok derler inanclara degerlere hakaret eder dalga gecer bu ulkede insana saygi yok derler farkli dusuncedeki insanla dalga geceler. evet bu ulkede ozgurluk yok cunku muslumanlara hala baski var hor gorme ve hakaret devam ediyor. inanmaya bilirsin ama inananlara saygi gostermelisin tabi bunu insanlardan beklemeliyiz ateistlerden degil.
Tüyler ürperten cümleler. Gozlerimi gözlerine dikmek ve ondan bu cümleleri duymak yemin olsun ki büyük üzüntüye sevk eder insanı kalkıp gider namaz kılarım.
o guzelim ezan sesi buranin vatan oldugunu yurt oldugunu senin ozgur oldugunu gosterir eger ezanin susmasini istersen israilin ermeninin ve bilmem daha kac milletin seni cirilciplak ust uste koyup havlayan kopeklere salip ve daha bilmem nelere ne sekildelere sokacagi anlamina gelir.. ulan albiz yaaa ulan gevrek yat kalk sukur et sen.. yok nirvamaymis falan.. yahuuu daha gotunu elini yikamasini bilmezler ses kirliliginden bahsederler ... peki el soru ; senin insan kirliligi olman gercegini napacaz?
buralara ait güzelliktir.
bu coğrafyanın ateist olan yahut dini hassasiyetleri pek olmayan çocukları bile ezanı özlerler, gavur ellerindeykene!
elbette ezan ustası tarafından okunmalıdır.
toplum içinde bunu insanlara söylemekten kaçınan kişilerin düşüncesidir.
laf atmayın aq herkes sizin ezanınızı sevmek zorunda değil.ezanı sevmiyor diye ne siz dert etmelisiniz ne de o.
islam beni rahatsız etmiyor ama ezan sesi biraz rahatsız ediyor.tabii çoğunuz müminsiniz bende bir zamanlar mümindim beş dakika sabrederim olur biter sorun yapmaya gerek yok.
Gidip Eminönü yeni camii müezzininden dinlenilmesini tavsiye ederim. Gerçekten etkilenmemek mümkün değil. Yalnız şöyle bir gerçek var ki bazısının sesi gerçekten kötü olabiliyor. Yani bence burada sorun ezanın ses kirliliği olması değil -ki böyle bir şey mümkün değil- müezzin seçimlerine dikkat edilmesi.
doğru bir tespittir. hiçbir inanç insanları rahatsız etmemelidir.
bir arkadaş istiklal marşı'ndan söz paylaşmış, bir söz de ben paylaşayım:

bu ezanlar ki; şehadetleri dinin temeli,

ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli!
ulusun, korkma! nasıl böyle bir imanı boğar
medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar?
etrafta bir sürü ses kirliliği varken ezan sesinin kirlilik olduğunu düşünmek akıl mantık işi değildir.
sözlüğe giriş yapmadan takip ediyorum sözlüğü bu aralar.

bazen bazı orospu çocukları kaşınıyor ee ben de onlara güzel bir sosyoloji dersi vermesem rahat edemiyorum.

özet geçiyorum; ezandan rahatsız olan yeni ateist olmuş ergenlerin orospu çocuğu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

siz embesil andavallar biraz uzun saç bırakınca kendini metalci sanan sperm israflarsınız.
kendi haline bakmadan gelip müslümanlığın ve islam dininin bir öğesine laf atıyorsunuz.

saygı göstermek zorundasın. o zaman siktiğim çakma ateistliğine devam edebilirsin.

orospu çocukluğunun alemi yok. beni de rahatsız etmeyin piç kuruları.
ateist trollerin trollük yaparken aynı zamanda karaktersizlik ve bunun da kirliliğe yol açtığı gerçeğidir o,

bence birileri bunlara para falan veriyor,

yoksa hangi insan evladının tek derdi inanmadığı din ve dindarlar olabilir ki?
Ezan sesinden rahatsız olan bir insanın kimliğine bakması yeterlidir ;)
Tüm dünya senin sesine tahammül edebiliyorsa, kimse buna ses kirliliği demiyorsa,bence ezan gibi uhrevi bir sese çirkef atma.
birkaç kilometrekarelik bir alanda, aynı anda 5-6 camiden ezan sesi yükselmesi, dahası bunlar arasında bir düzenin olmaması ( bir minareden allaaa derken aynı anda bir diğerinden eşşhedenlaaa diye bağırması... bunu birde 4-5 farklı sesin çıktığını düşünerek hayal edin) sizce de bir gürültü kirliliği yaratmaz mı mümin kardeşlerim ?

belirli bir alanda yalnızca tek camide okunsa, doğru düzgün ezan yerine, çorba olmuş, ne olduğu anlaşılmayan gürültüleri dinlemesek... daha güzel olmaz mı ?
yeni yetme gençliğin uydurma hurafelerinden biridir. hayatında hiç çan sesi duymamış insanların ezan sesinden rahatsız
oluyoruz demesi çok manidardır. türkiye cumhuriyeti ve islam dininin hüküm sürdüğü ülkelerde ezan ve bayrak ilk sırada gelir.
ezandan rahatsız olan varsa rammstein i cagiralim. (bkz: pussy)
güncel Önemli Başlıklar