bugün

5 vakit namazında olan insanların kaç tanesi ezan okunurken söleneni birebir anlıyor. okadar otomatikleşmiş ki çevremde böyle insanlara her aklıma geldiğinde sorarım. bak ezan okunuyor namaza çağırıyor bana tam olarak ne anlatmak isteğini söyler misin gibisinden. ama bıgüne kadar cevap veren çıkmadı, çok ironik.

internetten bulup copy paste yapan olmuş. çok yamansınız harbiden.
söyleneni anlamak işinize gelmiyor.
bu ibadeti gerçekleştirenlerin büyük kısmı sizin yaptğınız gibi anlamını merak edip bakmayan insanlardan oluşuyor anlatılmak istenen tam da bu.
yoksa anlaşılmaz ya da zor olduğunu idda etmedik.
(bkz: gel gel gel cartel e gel)
işte bunlar hep arap emperyalizmi ve cahillik.
kolaydır. sonuçta ezan dediğimiz 2 ciltlik koca bir ansiklopedi uzunluğunda bir metin değil. anlamını 1-2 kez tekrar ettikten sonra, her gün defalarca duya duya zaten akılda kalır bile.
çağrı ,milletin günlük konuştuğu kendi dilinde olsa anlaşılabilirdi.

tanım; anlamak önemlidir.
bu istatistiksel verinin ne işe yarayacağını anlayamasamda sabah namazında essalatu hay rul min el neuv vardır o da uyku namazdan daha hayırlıdır anlamına gelir,

ülkede 5 milyon suriyeli var hepsi anlıyor zaten * .
Arkadaş ülkemizdeki %60 kişinin Türkçeyi bile zor kullandığı bir ülkedeyiz düşün yani eğitim seviyemizin ne derece olduğunu ki;
Böyle bir soruya cevap ararken karşılaşabileceğin fikirlerin ne kadar alakasız olduğunu fark edecek kadar Bilgin olduğunu düşünüyorum.

Ve ayrıca kur'an-ı Kerim'i okuyan kişilerin Türkçe karşılığını bilmediğini içten bir yürekle söyleyebilirim.

Maksadım islam'ı alemini ve kur'an-ı Kerim'i aşağılamak değildir.

Yola yerde, bir kağıt üzerinde Arapça yazılı bir kağıdı yolda bulan insan inanın ki o yazılı kağıdı baş üstünde saklar ve muhafaza eder,
Biz Türk halkı böyleyiz Bunu hiçbir şey değiştiremez.

orada yazılı Her ne olursa olsun bu aynıdır.( Belki orada bir iş ilanı var ) bilmiyoruz bilemiyoruz çünkü biz sadece Arapça harflere tapıyoruz .

Şu an kendinize Şu soruyu sormanızı rica ediyorum;
Ezan ve sela Türkçe olarak okunursa ne kaybederiz ne kazanırız siz karar verin.