bugün

ezan okunduğu andan itibaren huzursuz olan,ateist veya komünist olma ihtimali yuksek olan insandır.bakın hristiyanı katmıyorum işin içine.çünkü onların çoğu ezana saygılıdır.bu insanlar genelde ezan okununca "kes lan sesini" gibi cümleler kurarak kendilerini tatmin etmeye çalışsalarda,kendilere bu ülkede azınlıktır ve öyle kalmayada devam edeceklerdir.

(bkz: azınlık olmanın verdiği eziklik)
(bkz: müslüman mahallesinde salyangoz satmak)
(bkz: hazımsızlık sorunu)
komşusunun müzik dinlemesinden rahatsız olan insan gibi rahatsız olan bir insan olabilir.
ateist olmasına gerek yok. dindar bir insan da olabilir. ama ezanı söyleyen zat'ın sesi yoksa, hazmedememek olur. sonuçta, ezan bir çağrıdır. borazan gibi, kulak tırmalıyıcı bir ses sahibi insanlar okumamalıdır. okusun mu ? okumasın. ne müzeyyinler var, adamın ruhunu titretiyorlar be. ateist bile hazmeder bak o derece.
bir yerde şöyle bir yazıda vardı;

'bu ülkede sadece müslümanların görüş özgürlüğü vardır.ben müslümanım kimsenin inancına görüşüne saygı göstermem ama saygı beklerim yoksa asarım keserim.
müezzinin kötü sesini hazmedemeyen insandır.
sabah ezanında kaçılacak bir sesle uyandırınca milleti, küfür yiyebilir müezzin efendi.
müziğin sesini sonuna kadar açarak, yada camı pencereyi kapatarak üstesinden gelebilecek insan.

ama sabah ezanları insanı gafil avlıyor. kimsenin camiye gitmediği mahallemizde sayısız hoparlörden ezan sesi geliyor.

bu ne biçim mantık?
(bkz: saygısız insan)
Günümüzdeki müezzinlerin megafonla patates soğan satar edasıyla söyleyerek insanların garipsemesini sağladığı ve garipsediği için hazmedemediğini düşüdüğünüz insanlardır. Tanrının ibadete çağırmasıdır ezan.En azından manası ve bir hoşluğu vardır ezanın düzgün söylendiği zaman ayrıca kilise çanında etkili bir çağırma methodudur.
ses düzeninden yoksun camikonduların ortalığı ayağa kaldırmasından mustarip olan kişi de olabilir.

bir) camikondularda ses düzeni diye bir olay yok, berbat bir şey, ses yüksek, ayar yapılmamış, insanı delirtiyor.

iki) bazı müezzinlerin sesi: berbat! arapça okuyorum diye ezan'ı şarkıya türküye çevirenler var. sesi gelişme çağındaki ergen çocuklara ezan okutanlar var.

üç) özgürlük özgürlük diye sıkmabaş propagandası yapanlara: benim bu ülkede kendi ana dilimle ezan dinleme hakkım vardır, türkiye'de buna saygı gösterilmiyor. Hakkımı istiyorum.

allah uludur, allah uludur
tanığım ki yoktur allah'tan başka tanrı
tanığım ki yoktur allah'tan başka tanrı
tanığım ki muhammed allah'ın elçisi
tanığım ki muhammed allah'ın elçisi
haydi namaza, haydi namaza
haydi kurtuluşa, haydi kurtuluşa
yoktur allah'tan başka tanrı

dört) ezan dini bir emir değildir, bir gelenektir. müslümanlardan bazıları da bu geleneğin uygulanma biçiminden rahatsızlık duyabilir.

beş) ezanı radyo frekansına bağlayan bazı camikondularda müezzin efendi ezandan beş dakika önce bozuk amfiyi açtığında dakikalarca en yüksek desibelden dırrrr sesini dinlemek zorunda kalabilirsiniz. kafanızı patlatan bu sesten sonra ezanı dinleyecek haliniz de kalmaz.

altı) "ezan okunduğu andan itibaren huzursuz olan ateist ve komünist..."
bu cümleye bayıldım. yedi kat yerin dibinden gelen bir ses bu, orda olduğumdan biliyorum. iblisiz ya biz.
müezzinlerin sesini beğenmeyen tiptir. şahsen benim. günde beş kere okuyorsunuz bari güzel bir ses olsun, kulaklarımızın pasını alsın, allah ınızın ihtişamına yakışsın.
hangi din veya ırktan geldiği beni ilgilendirmez ancak şu gerçekdir ki tüm dinler ve dini ritüeller saygıyı hak eder, bu tür şikayetleri olan arkadaşlar acaba diğer dinlerin mabedlerine hiç gitmiş mi yada ritüellerini izlemiş mi, kitaplardaki değişimleri bir yana bırakın yaradan için yapılan bir çağrıdan rahatsız olmak gibi şikayetleri olan kişilerin o toplumdaki kabul edilmiş dini gelenekleri sorgulamak yerine önce kedini sorgulaması gerekir.
ezan sesinden rahatsız olmanın inançla alakalı olmadığını düşünüyorum.ateist,komünist,deist şu yada bu farketmez,önemli olan saygı duymak.şirkette patronun değil 5 vakit 25 vakit sesini duyduğumuzda ve rahatsız olduğumuzda paraya endeksli bir saygı yada adı her neyse duyuyorsak bir islam ülkesinde de ezana saygı duyulabilmeli.müezzinin kötü okuması tartışılabilir ama ibadet için olan bir araç bence tartışmaya açık bile değildir.
piçtir, atası belli değildir.
ezan sesi bünyesinde rahatsızlık yaratır. içine fenalık getirir. zira ezan ona nankörlüğünü, ibadet etmesi gereken zamanlarda nelerle vakit geçirdiğini hatırlatır...
biri benim. bazen bu kadar güzel birşeyi bu kadar nasıl kötü okuyabiliyorlar hazmediyorum.
muhtemelen kominist,ataist veya neydü belirsiz insandır
bir çok yüzüne din perdesi inmiş akıldan eksik canlımsı hala ezan sesi, kadının saçı, imamın karısı, namaz vakti gibi akla mantığa sığmayacak boş inançlarla uğraşıyor. bu ne acı bir sahnedir.

etrafınıza bakın! neler oluyor? tehlikeyi görmüyor musunuz? ekonomik krizin, açlığın, sefaletin ve rezaletin farkında değil misiniz?
kimsenin çıplak sesle okunan ezan sesine kini yoktur.
ancak,
o avaz avaz açılan hoperlörden okunan ezan'la yapılan siyaset benim yaşamımı, yaşam biçimimi kendi çıkarları doğrultusunda değiştirmeye yeltenirse,

kendi tarzını ''en iyisi'' sanıp beni ona göre davranmaya zorlarsa,
o dine inananlara ve o ezana karşı ben de savunma hakkımı kullanırım.
siktir git nerede yaşarsan yaşa türkiye sana göre değil lan denilesidir.
ciddi oturup ezan dinliyor mu acaba müslümanlar. sesinde tını olmayan detonenin allahı olmuş bir ses ile donatılmış sesi kötü ve çirkin bir cami imamı hatta her caminin imamı namaz vaktinde ezan okuyor. ses zaten hoparlörden iki ucu bağlanmış bir kablo vasıtası ile, dışarda nasıl duyulur test edilmeden verliyor.

arkadaş dininiz bu sizin. biraz estetik olsun. arabistanda ortaya çıktı diye tüm arap çirkinliğini ve kalitesizliğini yaşamak zorunda değilsiniz. okutun sesi güzel birine, verin cdden, basit bir chipsete embed edin ordan basınca düğmeye universal bir ezan olsun her yerde standart güzel bir ses ile ezgili okunsun.

bu da müslüman camiaya hizmetim olsun. hazmedemediğim ezan sesi değil, ezanı söyleyen seslerin aynı anda yarattığı cacaphony.
atalarının bilincinde olduğu için hazmedemiyordur çünkü göktanrı ya inanıyordur.
hazmedemiyorsa o ülke de yaşamasın insanıdır.

ülkenin değerleri onun için değiştirilemez.
yiyemiyorsa yan gelmesi gereken insandır....