bugün

bodrum `da gerçekleşmiş hadise yazıklar olsun diyorum başka bir açıklaması yok .

http://gundem.milliyet.co...detay/1754116/default.htm
ateş sesinden de rahatsız olacaklardır.
bazı hocaların ezan değil sanki metal müzik vokalisti gibi böğürmesi neticesinde yapılan haklı eylem. rahatız etmeyeceksin ! ezanın bir adabı vardır ! mesela ezanda teressül vardır ! kim biliyor bunu ? yada bilenlere söylüyorum bir kaç meşhur camilerin imamları dışında kim dikkat ediyor ? yani ezan sade, güzel insan sesiyle okunması gerekir. herkesi çekmelidir, insana huzur vermelidir ! hoparlör ile böğürerek makamdan uzak ezan okunmaz. ! bunun da kemalistlikle bir alakası yoktur.

sonuç : tespitini sikeyim.
bodrum da sıkça yaşanan kin ve nefret yanlısı yaratıkların rahatsızlığı. beğenmiyorlarsa yunan adalarına gönderebiliriz hem kardeş kardeş yaşarlar.
Bacısının minisinden ve dolgun göğüslerinden annesinin 100 tl ye vermesinden de ben rahatsız oluyorum bir gün girer anasını bacısını dikerim parasını da vermeden çıkarım.
ezan sesi rahatsız olunacak bir ses değildir kesinlikle. ama rahatsız olmuşsa olabilir insanlık hali.
ezandan rahatsız olmak yeni moda galiba ? bu ülkede yüz yıllardır ezan okunuyor ee ama ezandan rahatsız olanlar yeni piyasaya çıktılar demek ki bu cesareti bu özgürlüğü kendilerinde bulabiliyorlar .

demek ki bunların geldikleri diyarlarda ezan okunmuyormuş artık çanmı vardı borumu çalınırdı orasını bilemem tabiki ama geldikleri yerde ezan okunmadığı çok net .

diğer bir deyişle dağdan gelip bağda okunan ezandan rahatsız olmak .

ezansız bir türkiye hiç olmadı ki bundan sonrada olmayacak allah ın izniyle .

1000 lerce kez söylüyoruz ezan dinmez vatan bölünmez bu uğurda can vermeye hevesli milyonlarca türk genci var sıkıntı yok .

şehadet fırsatını herkes yakalayamıyor . allah bizleri yakalayanlardan eylesin . amin .
50 metre ötede cami olan ben de rahatsız oluyorum bu durumdan. aynı ses şiddetiyle bir müzik açsam 1 dk sonra evimi yakarlar amk. 12 kolonla neyin savaşını veriyorsun imam efendi. 500 metrede 1 cami var zaten.
bodrum torbada gerçekleşmiş olaydır.

http://gundem.milliyet.co...detay/1754116/default.htm
ezanları Türkçe okutan zihniyetin devamıdır. cami içinde içki içen zihniyet bunu da yapar ne olacak.
namaz kılması gerektiğini bilen ama kılmayan insanın vicdanına batar bu ses.

ayrıca imam sesini kısmış daha neden hakaret ediyorlar ki? bu ezanlar değil miydi yurdun üzerinde ebedi inlemesi gereken?
cenabetler imamı da tehdit etmiş. hani lan laiklik elden gidiyordu? asıl din elden gidiyor. tanım: bir grup amlının işgüzarlığı.
edit: Sözlükte de var bu götü yaraklılardan.
bodrumda yaşıyorum ve nedense ezan sesinden çok, ay ay ay ay çok güzel ay ay ay çok özel gibi sözlere sahip olan şarkıyı duyuyorum.

yapılan kesinlikle dine olan tahammülsüzlüktür.
ezandan değil ses yüksekliğinden şikayet edilmiştir . orjinali gibi çıkıp minarede müezzinler okusa sorun olmaz. şimdiki imamların totoları yemiyor günde 5 vakit minare çıkmaya . sünnet sünnet diye kafa ütüleyen ibişlerin biri çıkıp demez hoparlör mü vardı peygamber zamanında.
memleketteki yahudi ve ermeni dönmeleridir bunların ekserisi... beyoğlu'ndan biliyoruz.

ayrıca meselenin sesin yüksekliğinden olmadığını vakıanın gelişimini okuyan orta zekalı herkes anlayabilir.

10 kişi ile camiye dalmaz sadece derdi ses olan 10 yelloz. gider bir kişi adam gibi anlatırdı.
mesele ezan değil yüksek sestir. o cami benim bildiğim 50 seneden fazladır var.
aynı görüşlü yavşaklar tarafından "ezan sesinden değil, yüksekliğinden şikayetçiler efenim" bıdı bıdı yapılarak haklı gösterilmeye çalışan yavşak chp kadın kolları zihniyetli kadınlar tarafından gerçekleşen olay. ulan sesin yüksekliğiğinden şikayetçiysen tehdit edip, hakaret mi etmen gerekli. imama veya müezzine olan kindir, nefrettir bu. bunların çocukları da sözlüklerde imam maaşlarının fazla olmasından yakınır, ağlarlar. pu.
insafsızlıktır.
Bilinmeyen bir rahatsızlık nedeniyle 2-3 dakikalık bir sese bile tahammül edemedikleri halde bilmedikleri bir şey var. Oda çoğu insanın böylelerinin günlerce -saatlerce süren sıkıntılarına/ızdıraplarına tahammül gösteremedikleri dinin hoşgörüsünden dolayı sabrediyor.
bir imamın iddiasıdır.

haber de "iddia" olarak verilmiştir.

bana sorarsanız yalandır. keza haberin sonunda da amacı bellidir, torbadan gündoğana geçmek.

canlı güvenliğim yok kısmı da haykırtmıştır.
müslüman olan ibişin biride demez ki kardeşim sünnet olan kendi sesinle minareden okumaktır . noldu yemedi mi ?
ezan sesisin yüksekliğinden şikayetçiysen müftüşüğe emniyete nereyeyse başvurup şikayetçi olursun.

maganda gibi camiyi basmak ne oluyor dağdan mı geldiniz siz ?
Gayet tartismaya acik bir konu da benim dikkatimi su cumle cekti:

"Bodrum’da bu gibi olayların sıkça yaşandığını dile getiren sendika üyesi bir vatandaş ezanların susmayacağını ve bayrakların inmeyeceğini kaydetti."

Hahahhaha sagolsun kardesimiz, biz de yarin sabah camiler yikilip antep'e fransiz, konya'ya italyan, izmir'e yunan bayragi cekilecek zannediyorduk.

Icimize su serpti hagaten, minnetariz kendisine.

Yani iki tane mikrofon gorunce imam da cosmus cemaat de cosmus.

Nedir ya bu unlu olma hevesiniz?

Sen allah rizasi icin ezani korumak istiyorsan ne diye kendi reklamini yapiyorsun ki, kime ne gosteriyorsun.

O karilarin da kafasina sicayim. Size ne lan ister yuksek okur, ister alcak okur. Bekleyin 5 dakika amk, ne bu artislikler?

Bi de meselenin cok ayri tarafi olan, bu konu uzerinden bile vakit kaybetmeden siyaset yapanlara 2 laf etmek lazim.

Ya arkadas nerden biliyorsun o kadinlarin sen chp'li, bilmem ne oldugunu?

30 senedir iktidar olamayan bir partiden bu kadar korkucak ne var, 75 sene evvel olmus bi liderden bu kadar korkacak ne var?

Bu kadar ozguvensiz ve gariban olmayin. Hayir, kendinizi acindirmak icin mi yapiyorsunuz, ne yapiyorsunuz?

Herkes de ezan sesini sevmek zorunda falan da degil, onu da soyliyim yani.

Nasil ki o kadin senin ezan sesine katlanmaya mecbursa, sen de onun bu sesi sevmedigi gercegine katlanmak zorundasin.

Bir arada yasamanin sarti budur.
hoparlör'ün sesinin kısılması anına dek haklılık payı vardır. sonrası ise saygısızlıktır. saygı bekleyip "ibiş", "yalancı" tarzı hakaretler edenlere ne denir bilemiyorum. yazık. bu ülkeyi böyle böyle böldünüz, modern teröristler.
Mesele olayı kişiselleştirmekten ziyade hoşgörü ve nezaket kuralları varken bu tip davranışları savunmak için ucuz bahaneler üretmekten öteye gitmez.
Bu tip insanlar işlerine geldiğinde çocuk tecavüzcülerinin hadım edilmesi gündeme geldiğinde insanlık dışı olarak değerlendirmeyi iyi bilirler.
Muğla'nın Bodrum ilçesinde bir mahallede imam ezan okudu diye imama saldıran, hakaret eden sözüm ona kadınlar! kimin torunları olduğunu unutmuş, insani, vicdani, ahlaki terbiyeden yoksun bu küçük ve dar fikirli beyinler utanmadan imamı darpediyor. Ama kadına yönelik şiddet, hayvan hakları değince bu dar fikirliler kendilerine biçilmiş rolü oynamaktanda kendilerini alıkoyamıyorlar.Ecdadımız maalesef EGE bölgesini fethedememiştir. Yunan torunları gibi davranan bu kadınlar bar sesinden, sahilde sevişen insanlardan neden rahatsız olmuyor? Madem çevre duyarlılığınız var neden bar sesini kısmadınız? Aynı ideolojinin mensubu olanlar Gezi parkında da camiye saldırıp sözde çevre duyarlılığı için ayaklanmamışlarmıydı!istiklal şairimiz üstad mehmet akifin dizlerini geçmeden edemeyeceğim ' Bu ezanlarki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli' diyerek bunlara ders vermedi mi? Dar fikirliler unutmasınlarki bu toprakları başı açık, mini etekli , camiye saldıran kokona kadınlar değil; baş örtülü, camiyi evi gibi gören annelerimiz, Allah Allah diyen annelerimiz, teyzelerimiz kurtarmıştır.

E.BiLAL YALÇIN /25 AĞUSTOS 2013 PAZAR

( ULUDAĞ SÖZLÜK KÖŞE YAZARI)