bugün

bir tür işkence çeşidi, hele sesi fazla ise ömürden ömür alır.
genelde şeytanlara işkence etmek için kullanılan bir yöntemdir.
dinlemek istemeyenlere saygı duymak gerekmektedir. sonuçta herkes inanmak zorunda değildir ancak yaşadığın toplumun bazı kuralları olduğunu bile bile, bazı kutsalları diline pelesenk etmek yalnız ve yalnız sivrilme çabasıdır.
troll olma zorunluluğu olmadan trollük yapanları rahatsız eden durum.
hiç bir zaman laik bir devlet olamayacağımızın kanıtıdır ezan dinlemeye mecbur olmak.
avrupa'nın çeşitli ülkelerinde senelerdir yaşayıp da çan dinlemeye mecbur olmak versiyonu hiç aklıma gelmemiş hadise.

adam hain olmayagörsün bir kere...
hocanın kulaklarını çok çınlatır.
ezan ibneleri çağırmadığı için üzülmemek gereken olandır.
durup dururken troll olmak isteyen bir beyincigin söyledigi söz.
mecburiyet olup olmadığı tartışılır.

dinlemesi gerekenler gerçekten dinliyor mu o da tartışılır.

ayrıca:

(bkz: saçma sapan başlıkları görmeye mecbur olmak)
imam pamuk tıkayacak diye korkanlar içindir.(özel muamele lazım.)
tam evi boş bulup kendi kendini tatmin etmek üzereyken okunan ikindi ezanından duyduğu rahatsızlığı sözlüğe taşıyan yazar serzenişidir.
çok eski zamanlarda müslümanlar namaz vakitlerini bilemezlermiş. çünkü saatleri yokmuş. o yüzden de belirli merkezlerden yüksek sesle ezan okunurmuş ki insanlar ezan vaktinin geldiğini bilsinler diye. ancak şimdi müslümanlar için böyle bir neden yok, herkes namaz vaktinin saatini bilmekte ve herkeste saat vardır. eğer toplumumuzda bu sesten rahatsız olanlar var ise ezanın okunmasına da gerek yoktur. tabi böyle bir öneri ortaya atarsak asılır gibime geliyor.
Ben de ateistim ama bu derece paranoyak da değilim, beni tek rahatsız eden şey, laiklikte olması gerekenin aksine bütün dinlere eşit uzaklıkta olmayan diyanete, hastane ve okul ihtiyacı bile karşılanmadan yedirilen para,ve bir de bunu takdir eden zihniyet.
şu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli,
ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.
şu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli,
ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.
toplum yaşamına öyle bir yerleşmiş ki, bu tür şeyleri kaldırabilmek bir yana eleştirmek bile bir hoşgörüsüzlük olmaktadır. yüksek sesle ezan okunması o kadar normalleşmiştir ki onun aslında normal olmadığını söylemek uzaydan gelmiş insan muamelesi görmene sebep olmaktadır.
(bkz: pamuk)
bazı insanları gerçekten sıkan bir durum olsa gerek özellikle laik insanım ayağına ateist gezinen bunu entellik radikal olmak sanan bünyelerin kaldığı durumdur.
bu memleketi memleket yapan unsurlardan birisidir. bu topraklarda kanlarıyla sınırların çizilmesine neden olanların, bu bayrağın şeklini verenlerin, sonrada bir devlet kuralım bizim rengimizde ve farklı renklerdeki insanların kardeşçe yaşayabileceği bir sistem olsun diyenlerin, yani tuğrayı vuranların, sikkeyi kesenlerin, mührü basanların belli olduğu ortamda, ezana laf edebilme cüreti gösteren farklı renkteki cahil vatandaş beyanatıdır. önemsenmemelidir.
--spoiler--
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda ?
Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ !
Cânı , cânânı , bütün varımı alsın da Hudâ ,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ .

Rûhumun senden ilahî , şudur ancak emeli :
Değmesin ma ' bedimin göğsüne nâ-mahrem eli !
Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli -
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli .
--spoiler--

(bkz: başka sözüm yok hakim bey)

aynı oksijeni tüketiyoruz ya ona yanıyorum .
rahatsız olan bünyeler defolup gidebilir.utanmadan böyle şeyler söyleyebilenleri anlamak mümkün degil.
inançsız olmama rağmen sabah ezanları hoşuma gider. Fakat eviniz cami dibindeyse yazıktır, hastası olana yazıktır muhakkak. Yinede inançlar bir gün yeryüzünden silinene dek buna mecburuz.
dinlemeye değil belki ama duymaya mecbursun. o kadar sesin arasında o mu rahatsız etti yavrucuğum ? duymak yerine dinlemeyi tercih edersen belki feyz alırsın.
birde bunun akabinde beğenmiyorsan siktir git diyenler vardır. ve sözlük moderasyonu ise buna sessiz kalmaktadır. eminim ki bunun aksi bir cümle kuran olsaydı moderasyonumuz bu duruma asla sessiz kalmazdı. çok önemli mi moderasyonların tavrı, değil elbet! ama gene de yazayım dedim.