bugün

arkadaşlar öncelikle herkesin anlaması gereken bir konu var. yıllarca EYT diye milletin aklıyla oynadınız. FOX'un eyet haberlerinde ahı gitmiş vahı kalmış amcaların fotoğrafları vardı. hepsi 65 yaş üstü ama yasa çıktıktan sonra gördük ki kazın ayağı öyle değilmiş. 40 yaşında emekli olan insanlara hoş geldiniz. E devlet tarafından verilen haklar geri de alınamayacağı için ve üstüne bir de türkiye de yaşam ortalamaları erkeklerde 75 kadınlarda 80 e çıktığı için götümüze giren şemsiyeden dolayı şimdi ağlamayın.

yıllarca söyledim eyt diye milletin anasını sikecekler bu yanlış dedim ama etrafımdaki kimseyi inandıramadım. CHP zihniyeti zamanında ssk yı batırdığı taktikle ak partiyi de aynı hataya mecbur bıraktı ve sonuç olarak götümüze girdi.

ülkemizde emekli sayısı 15 milyondan fazla emekli var iken eyt de eklendiğinde emekli maaşına zam yapılması söz konusu dahi olamaz. çünkü 1,8 milyon kişi daha bir seferde eklendi. dolayısıyla bu şekilde bir artışı hiçbir sistem kabul edemez.

ha millet ille de istiyorsa emekli maaşı 20.000 olsun. devlet biraz daha para bassın sorun olmaz diyen varsa devem etsinler.

yahu milletin üstüne milyonlarca emekliyi attınız. şuan türkiye de her 2 çalışana 1 emekli düşüyor. yani o emeklinin tüm ihtiyaçları ( maaş, maaşın ödenmesi hesaplanması vs de ciddi maliyet ve binlerce insan çalışıyor. ayrıca hastane ilaç vs) SGK'nın kendi iç döngüsünde dönebilmesi için 2 kişiden aldığı para ile tüm bu maliyetleri karşılaması lazım. bu da önümüzdeki 30 yıl için çalışanların sırtına ekstra ekstra yük demektir.

ha bu arada eyt lilerin %51'i çalışmaya devam ediyor. yani emekli maaşları ek gelir oldu. bunu da sayarsak her 1,8 kişiye bir emekli düşüyor.
Muhalefet ortaya atti malum kisi de cikartti... 40-50 yas arasi emekli herhalde bitek ulkemizde vardir..

Calisanlara yazik cidden.
eyt'lilerin sayısı fazla değildi, bu bir..
ikincisi, bu bir haktı.. adamlar işe girerken devletle bir sözleşme imzalamışlar ve kendileri sözleşmenin üzerlerine düşen kısmı yerine getirmişlerdi.. bence ciddi hak kayıpları da oldu..
sorun bence, "eyt" ile birlikte lüzumlu-lüzumsuz bir ton adama gereksiz yere çekilen kıyaklar oldu.. gereksiz değildi aslında.. seçimden hemen önce, depremden hemen sonra daha muhalefet bu kadar parçalı değilken ve seçim biraz ortada hatta ortanın solundayken, "aksi bir durum olursa, ödeme konusunu chp düşünsün" gibi bir düşünce mi bilemiyorum, primler toplandı, işte depremde falan kullanıldı belki, biz de kucağımızda 16 milyon emekli vatan evladını buluverdik..
aynı bedelli askerlik meselesinde olduğu gibi muhalefet ve talepkarların siyasal şantajına maruz kalan iktidar eyt konusunda geri adım atmak zorunda kaldı. sonuçta bu ülkenin çalışan, üretme hevesinde olan gençleri kaybetti.

muhalefet eğer bu eyt meselesini iktidarı düşürmek için koz olarak kullanmasaydı iktidar eyt'ye asla bulaşmayacaktı.
Sarayın, diyanetin günlük masraflarını dert etmeyenler alnının akıyla emekli olanların aldığı 3 kuruş parayı dert ediyor. Enteresan.
Olene kadar calismasi gerektigini anlamayan muhalif kesimin emeklilik ve para diye aglamasidir.