bugün

Roman, hikâye ve tiyatro eserleri kaleme alan Mehmet Rauf’un eseri Eylül Türk edebiyat tarihinin ilk psikolojik romanı olması bakımından önemli bir yere sahip. 1901 yılında yayımlanan eser olaylardan ziyade kahramanlarının ruh hallerine dair çözümlemeler içerir. Yazıldığı dönem için oldukça cesur konuların işlendiği romanda, evlilik, ihanet, aşk ve mutluluk gibi temalar doğrultusunda Süreyya, Suat ve Necip Bey’in hikâyesini dinleriz. Türk klasikleri arasında yerini alan Servet-i Fünun romanı olan Eylül, her ne kadar ruhsal çözümlemelerle dolu olsa da toplumsal meselelere de dokunan bir eser.
bu sene güzel geçen ay. umarım kasım da onun kadar güzel geçer.
Sen hangi eylül, ben hangi başak?
görsel
Hiç içime sinmedi böyle gitmen.

Aptallığıma veriyorum.

Erken davranmayışıma.

22 eylülü falan geri istiyorum.
artık yaz kadar sıcak olmayan bir mevsim çok şükür. hala kısa kollu kıyafetim ve şortluyum ama sıcak o kadar da rahatsız etmiyor artık yani gezilebilir.
Gündüz sıcak olsa da geceleri artık bunaltmayan ay.
Bir kadın adı aynı zamanda.
içinde bulunduğumuz ay.
gardaşımın adıdır. evet.
güz, hazan, sonbahar. daha ne olsun.
Takvimde kendisini gördükçe Bana hep Canfeza'nın Eylül 1 parçasını hatırlatan aydır. Güzeldir, hoştur...
darbe'dir eylül... zulmü arş'a çıkaran kafirin kalbine darbedir, pike'dir...
kafirin öncülüğünde kardeş kavgasıdır...
bir sağdan bir soldan lanet edilesidir.
azaptaki öncü'nün ızdırabını arttırsın allah, ve emrindekilerin.
ahan da ranza. eylül mü?

Lüfer, istavrit, Barbunya (barbun) ve Çipura zamanı.

ihmal etmeyin. balık yiyin balık.
Yaz aylarını tatil olarak geçiren biri için eylül anlamlı olabilir. Biz 12 ay çalışanlar için ocak da aynı, mayıs da aynı, eylül de aynı.
doğduğum ay olduğundan mıdır yoksa sonbaharı sevdiğimden midir nedir bilmem kızım olursa adını eylül koymak istemişimdir şu zamana kadar ama artık vazgeçtim. neden vazgeçtim onu da bilmiyorum.
sözlükte tanıdığım iki ponçik kız yazarın ismiydi.
Eylül ayı, nedense 'başlangıç' olarak zihnimde yer ediyor. Belki mesleğim gereği böyle hissettiriyor. Eylül gelince, havalar güzelleşiyor keyfim yerine geliyor.
şamatacı, fit vücutların gururla sergilendiği kalabalık ve gürültüden uzak, huzur ve sessizlik getiren bir aydır. gelmesine sevindim. kibir gittikçe azalacak sokaklardan.
Gelmesede olurmuş ne b*k yiyeceğim şimdi diye düşünüp dururum.

Ama bu demek oluyor ki yılın bitmesine 3 ay kaldı.

yine bir yılbaşı amaan.

Bir sike faydan olması dileğiyle derim artık.

Son 2 senede hiç mutlu olmadım pasiften.

Şimdi bu ay geldi de ne oldu hiç.

Buda Buruk geçerse şaşırmam.

Çok boşladım boş bıraktım ilk haftalar.
Hiç güzelleme yapamıycam niye geldin Eylül!! Hoff daha üzüme, kavuna karpuza doyamadım. Miss gibi domates biberle menemen yemek istiyorum doyasıya. Az daha bekle:(
Aylara, mevsimlere takılmayı bırakalı çok oldu. Dilerim daha az kötü haberler aldığımız bir ay olur.
Küçükken Eylül geldi mi ben kış geldi sanırdım. Yazı öyle sevmezdim ki Eylüle giriş yapmak beni aşırı huzurlu hissettirirdi.
31 ağustos'u 1 Eylül'e bağlayan gece benim için artık yaz bitmiş olurdu.
Büyüyünce öyle olmadığını anladım tabii.
Eylülü ve kışa yaklaşan bütün ayları seviyorum.
Yağmur romantizmi yapanların ya çamaşır kurutma makinesi vardır ya da 6 kişilik bir ailenin yıkanan çamaşırı kurutması ne demek bilmiyordur.

Bir de hayattaki en önemli olaylar Eylül ayında olur.

Hatta ilk evlenmem ve ilk boşanmam da Eylül ayında olmuştu.

Şehir dışı gezileri hep Eylül ayında yapardık.

Okulların açılması, yeni başlangıçlar, bunlar hep Eylül.
umarım hoş gelmiştir ve hoş buluruz.
hayırlı, uğurlu olsun. eylül ayını seviyorum ya. bu aydan beklentim allah'ın izniyle bol bol ve mümkünse bereketli yağmur yağması.