bugün

ing. yokoluş
başrolünde matthew fox (lost'daki doktor jack) olduğunu görünce daha bir şevkle izlediğim film. insanlığın zombi benzeri bir canavar türü yüzünden yok olması ve dünya'nın buz çağına girmesiyle geriye kalan birkaç kişinin yaşam mücadelesini anlatan film.
şahsım tarafından son derece beğenilmiştir. imdb puanı : 5.8

görsel

görsel

görsel
2018 çıkışlı bir bilim kurgu filmi
https://www.imdb.com/title/tt3201640/

Film hard sci-fi yolunda ilerliyor büyük oranda, fakat bazı noktalarda bunu ciddi kaybediyor. Daha böyle 2012 kafasında bir sci-fi izlemek isteyenlere önerebilirim sanırım.

--spoiler--
CGI baya kötü, senaryosu yaani, ama ilerleyiş olarak oldukça başarılı bir film. Her sıkıldığımda geçen süreyi kontrol eden ben, bu film boyunca sadece film gerçekten başladıktan sonra ne kadar süre geçmiş onu kontrol etmek için baktım.

Filmi gerçekten kurtaran noktası ise ilerleyişi. sürekli tarz değiştiriyor film aslında ilerledikçe. Başta bir ruhsal bozukluktan yürüyen, en sonunda hepsi rüyaymış ya da bunlar simulasyondu gibi başlayan film, sonrasında dandik aksiyon sci-fi'a dönüşüyor. Ordan sürekli dönüşe dönüşe gerçekten bir şeyler oluyor ve bu geçişler oldukça yumuşak. Diyaloglar, izleyici uyandırmaya yönelik yazılmış. Ya da bilemiyorum filmi ben hep bir şey olacak şurdan şu gelecek kafasıyla izlediğim için de böyle olabilirim, ama dikkatli izleyici için çok uyandırıcı olabiliyor.

Filmin senaryosu ise, gerçek bir sci-fi klişesi. Fazla klişe hemde. Bu ara popüler eserlerde bolca görebileceğiniz bir konu. Yapay zekaların duyguları var geyiği beni gerçekten çok sıkıyor, teorik olarak mümkün olmayan bu konuyu ısrarla ele alıyorlar. Filmi gerçekten en çok düşüren nokta sanırım bu.

Bu film biraz kreatif sürecin ve bütçenin baya kurbanı olmuş gibi. Ellerinde olsa çok daha iyi bir şey çıkartılabilirmiş bana kalsa. Yine de izlenir, aşırı iddialı değil, daha öncekilerin yaptığı işi güzel bir şekilde tekrar ediyor.

--spoiler--
2018 olan netflix filmi izlenmeye değer mi , bence konuya ilgi duyanlar için vakit kaybı değil. Açıkçası bende yeni ufuklar açtı aydınlandım diyemem ama çok klişe bir film de sayılmaz.
başta sizi sıkan ortalara doğru yaptığı ters köşe ile sizi şaşırtan ve madem buraya kadar geldik sonunu da izleyelim bari dedirten film.

vakit öldürmek için izlenebilir.
Bazı insanlari yaptıklari vahşetleri görünce, ya da duyunca olması için dua edilen durum.