bugün

Kendi soyadının yanına kocasının soyadını eklettiren kadındır.

Abi tamam kullanıyorsun da , çok dengesiz oluyor bazıları, hele iki tane gordum , beni benden aldı.
1.si evlendiği kişi ile aynı soyadı taşıyor diye Facebook da
Özlem Yıldırım Yıldırım yapmış.Bu nasıl bir kafadır lan.
2.si de bari zıt isimleri yapmayın abi.
Nurgul Duyar Duymaz nedir abi, cümle mi kuruyoruz lan.
resmi düzenlemelerde kavram karmaşası yaratabilir.
kızlık soy adı = ettin.
evlendindekten sonraki = halt.

+ = halt ettin.
kızlık soyadını afişe eden kadındır. ayrıca bu iki soyadı kullanma durumunun da neden bu kadar önemli olduğunu anlamış değilim. sonuçta resmi kaynaklarda soyadın eşinin soyadı oluyor.
beni ilgilendirmeyen kadındır. bana ne? isterse 5 soy isim kullansın.

kadındır.
Meslek hayatına kızlık soyismiyle başlamış ve isim yapmissa, evlenince iki soyismini de kullanması makuldur. Fakat ataerkil yapıdır, baba soyadı kadar koca soyadı da yetmelidir adın yanına.
kariyeri vardır kadının çok normal.
(bkz: karisinin iki soyadi kullanmasina izin veren godos) diye bi basligin acilmamasi sasirtmistir.
böyle bir kadın arkadaşıma, neden bu şekilde iki soyad kullanıyorsun diye sordum, o da; "kendi soyadımı da kullanıyorum, neden kadınlar soyadından vazgeçiyor da erkekler vazgeçmiyor" gibisinden birkaç kelam etti.

ben de şöyle dedim; "iyi ama kullanmakta ısrar ettiğin soyad da babanın soyadı, neden annenin soyadını almıyorsun da babanın soyadını alıyorsun?" ve tabi ki cevap yok.

ki zaten bu böyle uzar gider. en güzeli herkes eşinin soyadıyla yetinsin, ne o öyle destan gibi.
Güvenlik onaylarında sorulan annenizin kızlık soyadının afişe olması.
Iki yuzluluk sanki. Hani kocana ve ailesine karsi ben sizin soyadinizi tasiyorum diyorsun ama ozellikle baska ortamlarda kendi soyadini da ekliyorsun.
Konuşulması bile gereksiz olan bir durum.
kendi soy adının güzelliği önemlidir burada. bakın soyadı atayoğulları olan bir kızın evlendiği adamın soy adı hatayoğlulları olsa ne olur?

atıyorum,

+adınız?
-serpil atayoğulları hatayoğulları
+bayan olduğunuza emin misiniz? bu ne oğul sevgisidir böyle, bi de kafiyeli falan.
-boşayacam o pezevengi.

gibi, evlilik biter maazallah.
örnek: mehmet otuzbiroğlu ve ebru cündübeyoğlu evlendi varsayalım. iki vatandaşta soy ismini kullanmak istiyorsa şöyle bir durum ortaya çıkıyor.

ebru cündübeyoğlu otuzbiroğlu. insana beddua ederler.
genclik yillarinda yapilan iki sevgili gibi birinden ayrilirsa direk otekine donerim mantiginda yapilmis bi harekettir. eger evleniyosan ve karsindaki kisiyi kocan olarak goruyosan onu herseyinle kabul edersin.