bugün

Bir türlü anlamadığım azınlıktır.
Evde anne baban sana kendi dilini öğretmiyorsa bundan devletin suçu nedir ? Evlerinizin önüne asker mi koydu, aman ha içeriyi gözle tek kelime türkçeden başka dil konuşmasınlar mı dedi mk ? Diyecekler ki şimdi e her şey türkçe, biz nasıl kendi dilimizi konuşalım. Koçum, almanyada da milyonlarca türk yaşıyor, dışarıda her şey almanca. Evde kendi dillerini konuşuyorlar. Bu sadece bahane. Veya herkes istanbul türkçesinde eğitim alıyor ama evde kendi yöresinin şivesiyle konuşuyor (hem de en asimile olması gereken budur, bir dilin bir şivesinde eğitim alıp diğer şivesini kendi aranda konuşmak çok zordur, bunu bizzat yaşadım) ama olmuyor işte öyle. Konuşan yine konuşuyor.
Kusura bakma arkadaşım burda asimile falan yok.
yaşınız mı yetişmedi, ya da okumadınız mı bilmiyorum ama bu ülkede kürtçe kaset ve kitaplar suç unsuru sayıldı. öyle çok çok eski değil, 20-30 yıl önce şivan perver kasetleri olan aileler asker baskınına karşı ya yakar ya da başka tanıdıklara ödünç verirdi.
mucize filminde de aynı konu dikkat çekmiştir kusursuz türkçe konuşan köylüler öğretmen gelince kürtçe mi ders vereceksin diye soruyorlar.