bugün

Maliyeti ucuz diye yönelip verilen uğraşa değmeyen hizmet.
bir gün herkes bira yapacak.

Temizlik ve arındırma işlemleri evde bira yapımında hayati önem taşıyor. Bira yapmaya başlamadan önce tüm ekipmanını temizleyip bakterilerden arındır.

Şerbeti Hazırlama
Elindeki bira kitini fermantasyon kovana 1 kilogram şeker ya da malt özü ile ekle ve sıcak su ile erit. Ardından elde ettiğin karışımı ılık/soğuk su ile 23 litreye tamamla ve bira kiti ile birlikte gelen mayayı ekle.

Şişeleme
2 hafta içinde fermantasyonu tamamlanan biranı, temizlenmiş ve arındırılmış olan şişelerine gazlanma için yeterli miktarda şeker ekleyerek doldur ve şişelerinin ağzını kapaklama aleti ile kapat. Gazlanma için de 2 haftaya ihtiyacınız var.

afiyet olsun.
AKP sayesinde milleti kimyager yaptılar.
Başlangıç seti sipariş etim. Şuan sıcaklığı kontrol altında tutmak için odayı ayarlıyorum.
Tekelden 1 adet kendinize 1 adete devlete almanın manası yok.
Üretim maliyeti adet: 3 ₺ Bu fiyat dahada düşebilir kullandığınız malzemeye bağlı veyahult kendiniz özünü yaparsanız.
evde/firinda bugdaydan malt yapimi konusunda tecrübesi olan var mi?
Soruları olanlar, kafasına bir şey takılanlara bir mesaj kadar uzağım.

2014de başladım bu işe.
Kefir denilen, bir içeçek var. Sütten yapılan. Mayası, aktardan alınan. Maya, yaş yada kuru olarak temin edilebilmekte.
Kefir, Bazı marketlerde de, hazır olarak satılmakta. Kefirin, alkol oranının, yüksek olduğu, zihnimin bir köşesinde yer etmiş.
Evde bira yapıp, etil, metil dahil, bir çok riske girmemek için, bir araştırılabilirmi.
bira yapımı çok zahmetli iş. kurulumundan, şişelemesine kadar sanitasyonun en üst seviyede olması gereken, ek olarak da ortam ısısının değişken olmaması gereken bir yapım süreci var. yani öyle kit alayım da kurayım, hemen biram olsun diyemiyorsunuz. ama yaptınız mı da bir daha dışardan bira almazsınız. o kadar da net.
yasaklanması gereken konudur. içki kötülüklerin anasıdır. evet..
Vodka, rakı ve viski gibi etille yapılan içecekleri ben yapıyorum ama bira çok teferruatlı.

Uğraşmak lazım.
Evde yapılan biranın içine alkol katılmaz, şerbetçi otu mayalanırlen kendi alkolü kendiliğinden oluşur. Bu da %6-7’yi geçmez.

Evde yapılan (butik/Kraft) bira kesinlikle daha lezzetlidir. Birkaç denemeden sonra damak zevkinize göre asiditesini, şerbetçi otu oranını, gaz oranını daha iyi ayarlayarak damak zevkinize en uygun biraları üretebilirsiniz.

Evde yapılan biranın iki problemi vardır, birincisi ortaya çıkardığınız şeyin her şişede belli bir standardının olmayışıdır. ilk şişelerin gaz oranı yüksek içime uygunken son doldurduğunuz şişelerin tadı görece daha acımtırak olabilir.

Bir diğer husus mayalanmayı şekerle yaptığınız için ertesi sabah anormal baş ağrısı yapar. Fabrikasyon markalar bu işlem için glikoz içermeyen farklı kimyasal katalizörler kullandığından başağrısı olmaz.
kendim yapacağım diye dışarıdan temin ettiğiniz etilin içinden metil çıkabiliyor bunu da hesap edin.

not: içki falan kullanmam, sadece uyardım.
artık iyiden iyiye yaygınlaşacak olandır.

yapımı en kolay olan alkollü içecek olan kıçıkırık biranın en ucuzunun markette 13 liradan satıalcak olmasından müvellit 10 adet bira fiyatına yaklaşık 3 kasa bira üretebilecek malzemeyi satın alarak evde yapımı daha ekonomiktir.
O kadar malzeme alacaksanız heder etmeyin.

Şarap yapın en azından.
Rakı tamam da nasıl yapılıyor?
bira üreticilerinin ve hükümetlerin hoşuna gitmeyen eylem. hoşuna gitmese de yasaldır.

not: yılda 350 litreyi aşmamak koşulu ile yasaldır. bu bilgi de burada dursun.
YouTube da içkiyi damıtla ile çok güzel anlatıyorlar. Ama dikkat, kör olma riski var.
girişmeden evvel bigbangtheory deki ruh hastası nickli abinize bir danışın. adam uzman. hem evin bir odasında hem şantiyede hem teknenin kamarasında üretim yapıyor *
Mevcut hazır bira kitlerine ötv zammı beklenen hem hobi hem ekonomi etkinliği.
hamarat beyefendilerin yaptığı aktivite. ay anam ben üşenirim yapamam.
görsel
Şerbetçi otunu bile kendim üretiyorum. sizi soymalarına izin vermeyin bir biraya 10.5 lira vererek.
geçen seneden bu yana sırası ile Pilsener, Bock, irish Stout, Bock ve son olarak Lager tarzı bira ile devam ettiğim yapımı çoğu Türk yemeğinden daha kolay olan, kovada min 3 hafta; şişede ise min 10 gün beklettiğim, bekledikçe güzelleşen, en önemli noktası sıcaklık aralığını tutturmak olan tadı da gayet güzel olan bira elde etme yöntemi.

Kimyager olarak da söylemekte yarar görüyorum ki; çorba yapabiliyorsanız bunu da yaparsınız.

Ufak bir not: 23 litrelik bira için 1 kg şeker kullanmak yerine 0,5 kg şeker 0,5 kg kuru malt özü(yapacağınız biraya göre açık veya koyu malt özü almaya dikkat edin) ile daha güzel, içerken yormayan biralar elde ediyorsunuz.

editing: kova ve şişe temizliğine mutlaka özen gösterin.
görsel
Vay be büyük bir buluş olacak sanırım. Adamlar evinde nükleer deneme yapıyor biz neyin derdindeyiz. Zor efendim zor.
görsel
Elime sağlık.
güncel Önemli Başlıklar