bugün

eskiden kedi köpek için ağlayanları görünce "aklınızı sikiim sizin" derdim. şimdi 3 aydır kedi besliyorum evimde. önce ona allahın yarattığı bir canlı olarak şefkat duyduk. sonra evimizden bir birey gibi sevgi ve sempati duyduk. şimdi ise sanki yıllarca hayvan besliyormuşuz gibi bir parçamız oldu.
Bir canlıyı sevmeyi, onunla büyümeyi ve anlamsızca sevilmeyi seninle öğrendim erişkin aklımla. Yalnızlığıda seninle öğreniyor olmam çok adil kanımca. Yine de, affet.

görsel
acun abi demeyen evcil hayvanların başına gelebilecek bir şey.
eşşek kadar adamı hüngür hüngür ağlatan, yemekten kesen olaydır. bildiğin yakınının ölmesidir. hatta bazen daha koyar, senin sorumluluğundadır o çünkü.

lakin hayat devam eder... ufak teselliyi bulmak zorundasındır. ben de buldum. sonuçta hayvanların ölüm ve yaşam kavramından haberi yok. ortalama ömürlerini de bilmiyorlar. günlük yaşıyorlar o yüzden, gelecekle ilgili bir planları yok. siz yanınızdaysanız mutlular.

ona hayatını mutlu yaşattığınızı düşünün, güzel bir hayat geçirdi işte, dünyaya gelişinin bir anlamı oldu, sen elinden geleni yaptın, senden daha fazlasını da beklemiyordu zaten. mutlu hayatının izi sendin.
Bu ara american gods isimli bir dizi izliyorum ve dizide laura isimli ağır ateist bir karakter var. Bir gün bu laura eve geliyor ve kedisini ölü olarak buluyor.

Benim de Kedim var ve çok üzüldüm bu sahnede.
Siyah labrador cinsi köpeğimin 6 yaşında böbrek yetmezliğinden ölmesi olayıdır. Aylarca tedavi gördü falan ama nafile. Mezarı şu an evimin bahçesindedir.
bir daha asla hayvan beslemeyecek olmamın sebebidir. arada bir sokakta kedi köpek severim yeter bana. bir gün ölüsüyle karşılaşacaksam değmez.
En son anında gözleri kapanmadan önce gözlerinizin içine bakar yemeğinizden almak için ıslak ıslak size bakan hadi beni çişe çıkar diye kocaman olan o siyah gözler son kez ve boş bakan bir şekilde gözlerinize değer 10 yıllık maceranız son bulmuştur artık tasmasını çıkarırsınız boynundan üzerinde ki ismi yazan madalyonu çıkarırsınız bir batteniyeye sararsınız 10 yıllık dostunuzu evden çıkarırsınız kucağınızda götürüp hayvan mezarlığına gömersiniz işte tam o an çocukluğunuz ergenliğiniz beraber geçen koskoca 10 sene gözünüzün önünden geçer keşke yaşasada tatilimi yarım bırakıp dönsem dedirten durumdur işte keşke bu sene yağan karıda görebilseydin be koca oğlan hoşçakal rahat uyu...
Benm başıma geldi ama evden herhangi biri ölmüş gibi acı veriyor eksikliği cok hissediliyor bilmeyenlere komik gelebilir ama oda can ve sizden biri oluyor.
Uzun yıllar geçirmiş hatta beraber büyümüş iseniz kabullenmesi çok zor olan durumdur.
Bu duyguyu yaşamadan önce buna üzülen insanları kucumsuyordum.
Meğer çok kötü bisiymis
Güle güle canım benim
En büyük korkularımdan biriydi ve yaklaşık bir saat önce eve geldiğimde, sürekli öten ve yanına azıcık yaklaşsam kafesin içinde çırpınıp duran hali yerine, kafesin ortasında hareketsiz yatar haliyle karşıladı beni.
Boğazım düğümleniyor.
Huzur içinde uyu Bade.
görsel

Bazen söyleyecek tek kelimesi olmaz insanın...
üzücü durumdur. eğer çocuğunuza hayvan alacaksanız bunu göz önünde bulundurun tavsiyem biraz uzun ömürlü bir hayvan sahiplenebilirsiniz.
Ben cok fazla evcil hayvan besleyemedim. Bir tek akvaryumda balik beslemistim. Sonra satmak zorunda kaldim. Ama biraz once arkadasimin attigi mesaji okuyunca aklima geldi de teeey ben cocukken o zaman pazardan annem civciv almisti. Neden oldu hatirlamiyorum ama bir gun sonra olmustu iste. Ben de cocugum balkonda basinda iki saat bekleyip ayakta oyle aglamistim. Hatta icimden kendi kendime ilk okulda ki hayat bilgisi kitaplarinda olan siirlere benzer bir siir de yazmistim. Kendimi o halde simdi tekrar gorebilsem herhalde bir de ordaki kendi halime aglardim. Neyse mesaj iste mesaj da ’kuşum öldü' diye yazinca aklima geldi. Belki yanlis biliyorum ama cok sevdigini biliyorum. Boyle hatirlayinca bir de burda yazilanlari okuyunca ne cevap yazicagimi da sasirdim lan. Neyse oyle iste.
(bkz: veterinerim komodo ejderi hatası ile öldü)
Filler siksin öyle veterineri.
https://encrypted-tbn2.gs...Lm9SP6RjZ_2jssSpJdY6xG1-K

titanik filmindeki batan gemi fotografini paylasmis. bu da uyurken ki hali.

:(( cok uzgunum suanda. umarim komodo cennetindedir...
ÇOK KOMiK. EKÜ EKÜ EKÜ AMK.
EVDE 5 KOPEK VAR AMK,
1 i FELCLI, 1 i BIR AYAGI TOPAL, BIRI YAVRU ARABA CARPTI 54 GUN KAFASTE KALACAK KALCA KEMIGI KIRIK, BIRI BENIM KOPEGIM ASLAN GIBI, BIRINE GENE HASTAYADI GECICI YUVA OLDUK SIDI ASLAN GIBI, EV 1+1.
VETERINERINIZI ARASTIRIN, BU ISI MESLEK OLARAK DEGIL SEVDIGI ICN YAPAN VETERINER BULUN, 7/24 SIZE DESTEK OLUR, KENDI ISI VARSA YERINE BAKACAK BIRINI MUHAKKAK BULUR.
Kedisi olmayan anlamaz o yüzden taşlaşmış kalpler için bu üzüntünün bir anlamı olacağını da sanmıyorum. Bugün ilk defa veteriner ile görüşmeye gidecektim. Yazılanlara hem üzüldüm hem de aydınlatıcı oldu zira ben de aşı yaptıracağım .
arkadaslar, cok kötüyüm bitik bir vaziyetteyim. daha yeni kızımın resmini paylaşmistim. 2,5 aylık komodom iç dış parazitlerinden 1 hafta sonra 1.karma aşısını oldu veterinere dedim bu daha çok küçük çok zayıf bir 20 gün beklesek mi diye hiç bir şey olmaz dedi. kızım aşidan sonra hastalandı ama normal diye bekledim bütün gün veterinerimi aradım sehir dışındaymış ulasamadim. herkese sordum başka veterinerler aradım normal bir kaç güne düzelir dediler ama kızım gözlerimin önünde agzindan lav püskürttü ve öldü. dünyam başıma yıkıldı ağlamakdan artık halim kalmadi. saatlerce kucağımda oksadim öptüm öptüm belki olmemistir düzelir diye ama nafile veterinerle bugün görüştüm demek ki bünyesine ağır geldi dedi başka birşey demedi. yalnız yaşıyorum kızım beni beklerdi bütün gün ben gelince sigarami yakardi kucağımdan inmezdi benim en iyi dostumdu. şuan yapayalnizim ve bütün sorumlulugu kendimde hissediyorum benim yüzümden minicik bedeni öldü. keşke dinlemeseydim insanları. bunları neden sizinle paylaşıyorum eğer ayni şey sizin de başınıza gelirse normal düzelir diyenleri sakin dinlemeyin bu veteriner bile olsa. bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir. çok kötüyüm allah beni affetsin minicik bir cana sahip çıkamadım onu babilden almıştım karton kutuyla klisenin onune atmislardi hemen eve aldim. sıcacık yuvası olsun istedim yoldas olduk birbirimize ama onu kaybettim berbat bir haldeyim.bütün dünyam karardı. lütfen siz de dikkatli olun kimsenin başına böyle şeyler gelmesin.
Benzer bir olay yaşadım. sevilen dostu kaybetme sonrası yaşanan suçluluk duygusunu gayet iyi anlayabiliyorum.
Hata sizde olmamasına rağmen, veteriner olaydan cezasız sıyrıldığı için, kötü veterineri seçen kişi olarak kendinizi suçluyorsunuz.
Suç, sağlık konusunda doktor ve veteriner hatalarını ört bas etme güdümlü adalet sisteminde.
Yapılabilecek bir şey yok. Üzüntü ve suçluluk duygusu bir süre sonra azalıyor. Zaman içinde geriye Kaybedilen hayvan dostlarımızdan Hafif hüzünlü de olsa hatırlandıkça gülümseten tatlı anılar kalıyor.
Kedi medi, o da can taşıyordu arkadaşlar.

Benim bir aralar tek dostum bir kediydi. Nasıl bir insansam onu da mahvetmeyi becerdim. Öyle ki hayvanın ruh hali tamamen kayıktı. Arabanın altına atladı, hâlâ intihar etmiş olabilme ihtimalini düşünürüm.

Bir de daha 13-14 yaşlarımda olduğumdan baya ağlamıştım.

ibret alıp bir daha hiç bir evcil hayvanı evlat edinme teşebbüsünde bulunmadım.
KEDiYi GÖMMEDEN FOTOĞRAFA FiLTRE ÇEKME EYLEMi iLE TÜM KEDiSEVERLERiN YÜREĞiNi DAĞLAMIŞ ACI.