bugün

ev alırsan yaşarsın tuğladan kız alırsan şaşarsın.*

--spoiler--
2007 yazı. her yeri sel basmıştı o sıralar.
dayım - bu havalar da iyice garipleşti. yaz günü sel basıyo her yeri.
greg - evet dayı yaa. iklimler değişti. dünya tersine döndü. yazın yağmur yağıyo kışın... (direkt dumur. çünkü kışın gayet soğuk çetin geçiyo valla paşa paşa. kışın soğuğunda bir değişme yok yani direkt dumur.)
dayım - ...
dayıoğlu - xD xD xD xD...
--spoiler--
bu atasözü muğladaki kızların tuğladan yapıldığını gösterir.
muğla kızlarının erkek tarafına çeyiz masrafı yaptırmadığından söylenilmiş diye duymuştum....
(bkz: ye tatlıyı çıkar hakkıyı)
(bkz: ye ekşiyi çıkar ayşeyi)
Muğla kızlarının erkek tarafından sadece altın istediklerini , fakat istenen altının bir ev kurmaya rahat rahat yeteceğini söylemişti Muğla lı ev arkadaşım. Bu atasözü de kısmen onu ifade ediyor heralde.
akıllara benzer bir algoritmayı getiren hede.

(bkz: şarap)
(bkz: arap)
henüz yeni öğrendiğim bir atasözü*.

nedeni ise muğla'dan kız alıp evlenirseniz evi kız tarafının düzmesi imiş. ne kadar doğru bilemem ama eğer böyle birşey varsa;

(bkz: hadi yine yırttık)
(bkz: sözlük bana muğladan kız bul lan allahsız)
muğla' da erkek nüfusunun kızlardan çok daha az olduğunu düşündüren sözdür.
Sevgili Kenan Evren'in eşinin gözlemlerine dayanarak söylediği sözdür.

Doğrudur doğru olmasına..

Dalından koparılmamış üzüm, ısırılmamış elma, tadına doyulamayan karpuz gibidirler.
1 tuğlaya 1 kız kampanyasının sloganıdır muğlalı genç sevgililerin sık sık telafuz edip gülüp eğlendikleri deyimdir..
onun aslı başkadır efendim mamafi sözlük formatına aykırıdır.

ev yapıcaksan tuğladan kız öpüceksen muğladan.
evleri de kızları da güzeldir.
ama evleri pahalıdır.
(bkz: kızları ucuz mu)
(bkz: kız alacaksan moritanyadan al)
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=248540
kızın teki evin içini muğlalı doldurur da ondan öyle derler dediydi. ben onun yalancısıyım. gerçi benim muğlalı hiç öyle birşey söylememişti, bu sözün ardından.
ev yapacaksan tuğladan
kız alacaksan muğladan
sene 2010 oldu
çıkar şu işleri aradan.
' x'in çamuru,tozu ve kızı meşhurdur.' geyiğinin farklı bir versiyonu.

(x yerine herhangi bir şehir gelebilir.)
kız al muğladan ev yap tuğladan sözü.muğla da kız ailesi kızları evlenirken ceyiz olarak dayalı döşeli ev verirler.ev kızın üstüne yapılır.konunun aslı budur.

not: muğlalıyım.
bir turk ozdeyisi. evin tugladan ve/veya kizin mugladan oldugunda tam olacagini mujdeler.
kız al muğladan ev yap tuğladan sözü.muğla da kız ailesi kızları evlenirken ceyiz olarak dayalı döşeli ev verirler.konunun aslı budur.

not: muğlalıyım.
Hediye edilen ev de tuğladan mı bari,enişteniz olmaya karar verdim Sulumancım...
Büyük babamın sık kullandığı cümledir. Sanki kendisi Muğlalıyla evlenmiş almış elin Akçakocası'ndan kızı sonra ben niye yakışıklı değilim olmam tabi gen aktarımı diye bişi var.
sebep sonuç ilişkisini gösteren bir sözdür. bir şeyi yapıyorsan sonuçlarına da katlanırsın anlamanı da gelebilir.
akdenizli kızlar güzel oluyor ama banane dediğim durum.