bugün

annem olsa da yapsa keşke ancak yoktur. artık dışardan yenilebilecek bir tatlıdır.
şerbet tatlılarını pek sevmeyen ve normal baklavayı sevmeyen hatta bırak bırak sevse bile normal baklavadan kat ve kat daha güzel olan tatlıdır.
fabrikasyon şekeri gibi ağır şerbetsiz olmayan ve kendine has deseniyle gönüllerde taht kuran tatlıcıktır.

baklava desenine ek olarak klasik şekilde de evde gayet güzel icra edilen tatlıdır.
dünyanın en saf en emekli ve en güzel lezzeti.
Bayramı dört gözle bekleme sebebi.
Mis gibi bilimum bilmem ne oğlu baklavaları varken ev baklavası nedir yani.

Katkılı ve sağlıksız baklavalar daha lezzetlidir.
romantizme gerek yok. yıllarca ev baklavası yemiş biri olarak o kadar da abartmayın derim.
bayramlarin sevindiren yanıdır. işi üstadı yaptıysa bir de mmmmmm.
damak zevkine bağlı değişken lezzet yorumlarının yapıldığı tatlıdır.
Ama has gaziantep baklavasına değişmek mümkün değildir.
uzun süredir yiyemediğim tatlı. pekte sevmem zaten. çoğunlukla bayramlarda babaanne-anneanne yapar.

(bkz: hazır almak yerine evde yapın üşengeçler)
Özellikle Ev hanımların vazgeçilmez tatlısıdır.
artık yemediğim baklavalardır. çünkü geçen bayramdan bu yana kendime fit bir yaşam tarzı benimsedim.

baklavalarınızın olmasını istiyorsanız eğer baklava yemeyeceksiniz, bu kadar basit. tabi bütün diğer şekerli gıdaları da.
Harika bir icattır. Adamı yaşatır.
bu lezzet bu tad. tek geçilecek lezzet.
alın ulan.

baklava yufkası börek yufkasından daha zahmetlidir.daha incedir çabuk yırtılır.dikkat etmeli.

baklava hamurunu hazırla.hamurunda neler var aklımda olmadığından yazamıyorum.

ceviz büyüklüğünde hamur parçaları al, baklavayı kaç katlı istersen o kadar hamur parçan olsun.ben on beze yapıyorum.

her parçayı tek tek önce merdane sonra oklavayla aç.
açtığın yaprakların yapışmaması için aralarına nişasta sür.nişastayı fazla koyma hamur yırtılır.

her yufka arasına ceviz yahut başka dolgu malzemesi koy.

bunları yukarıda unuttum tepsinin dibini yağla birde en üst kata nişasta sürme.

baklavayı dilimle.
sonra at fırına şerbetini hazırla.sabahına dök şerbeti.

afiyet ossun.
"Ne gerek var" dır. Bununla uğraşacağınıza marketten baklava yufkası alın, arasına ceviz koyup sarınca yuvarayın, ve ta!da! Sarı burma. Fırında pişirince üstüne şerbet, hevesin geçmeden ye, bitir. Ne uğraşacaksın hamurla bilmem neyle.
Şekeri tam ayarındadır. Süperdir.
misafire kalmayan baklavadır.
görsel
Huhuv cennete düstüm sanirim.
görsel

Halis muhlis babaanne baklavası.
Nişasta uygun miktarda kullanıldığında gayet lezzetli olan pastane baklavasından kat kat güzel ve hafif olduğu görülür. Şerbeti doğru ayarlamak önemli.
Gerçekten hazırların yanında hiçbir şey olan baklavalardır. Şeker havuzundan çıkmış kömür gibi baklavalar yapıp bir de ben yaptım diye hava atıyorlar...
Şerbetin boku çıkarılmazsa güzeldir. Kıtır kıtır olanı tercihimdir. Ama öyle ahım şahım bişey değildir.
cevizli olduğu için sevmem.
cevizli baklava fakir işidir ve ben zenginim.
dışarıda satılandan daha güzel olan lezzettir. kadın analarımız şerbetini güzel ayarlarlar ıstırınca ağzına burnuna şerbet fışkırmaz dolayısı ile döt göbek patlayıp gitmez şekere bulanıp. hem baymaz da insanı daha ne olsun.