bugün

bbc news türkiye'nin son youtube videosu. osmaniye'den istanbul'a okumak için gelen bir kızla röportaj yapmışlar.

kızın kurduğu ilk cümle bu. bu kız ailesinden destek almadan "yaşamaya" çalışıyor. kaldığı yurt sabah kahvaltısı ve akşam yemeği veriyor. sabah kahvaltısı ödemesi 4,5 lira. akşam yemeği de 9,5 lira. etli bir yemek istediğinde parası yetmiyor. üzerine para vermesi gerekiyor.

şuraya bir yerlere meclis lokantasının fiyat listesini bırakıyorum. mecliste bir millet vekili maaşı son zamla 24 bin küsur. bu kızcağız haftada iki gün çalışıp aylı 500 küsur kazanıyor. bunun 400 küsur lisarını yurt ücreti olarka veriyor. aylık yol parası 40 lira. kitap alıyor. burada ailesinden uzakta bir hayat yaşıyor. ben bu hesabı yapamadım. umarım siz yaparsınız.

aktroller dün "bir liram kaldı" diyen kıza "parasızlıktan intihar etmemiş" diyorlardı. bakalım buna ne diyecekler.

görsel

[http://www.youtube.com/watch?v=yXlNvGDmEic videoya şuradan...]
görsel
gün içinde 15 liraya 2 öğün yemesine rağmen şikayet eden insanın sözü.

ben de işsizim ama kimse bana neredeyse beleşe yemek vermiyor elindekinin değerini bilmeli insan türkiye şartlarında çok iyi fiyatlar açık ve net.