Gittiğim spor salonunda temiz bir spor ayakkabısı şartı olduğu için ucuz bir spor ayakkabısı alayım diyerek tanıdık bir ayakkabı satıcısı esnafa doğru yürümeye başladım. Günüm çok iyiydi polyanna gibiydim amk tabi o ana kadar. içeri girdim selamlaşmalar falan
+o x hoş geldin.
-hoşbulduk abi şöyle ucuz bi spor ayakkabısı var mı ?
+olmaz mı gel buyur şurda.
Bir ayakkabı beğendim ayakkabıya bakınca göz var yani en fazla 25 tl olduğu belli ayakkabının. Bir şeye benzediği yok yapanlar bile giymez ayaklarına yani neyse umurumda değildi zaten sadece sporda giyeceğim için pek farketmiyordu benim için.
+abi şu ne kadar ?
-herkese 65 sana 45 kardeşim.
Bizde yedik hıaammına bildiğin adam günlük giderlerini benden çıkarmaya çalışıyordu.
+abi naptın az in çok değil mi ??
-gelişi 40 kardeşim be.
Uğraşmak istemediğimden tamam abi ver dedim içimden küfür ederek. Şu ana kadar bir sıkıntı yok çünkü serbest piyasa denen bir şey var istediği fiyatı koyar adam bir şey diyemem sonuçta.
Aldım evin yolunu tuttum. Eve varınca bir giyeyim de koridorda bir bakayım nasıl olmuş diyerek açtım kutuyu giydim.
O ne öyle amk ?
Ayakkabının arkası kopmuştu yoktu lan bildiğin sinirden alıp çıktım dükkanın yolunu tuttum değiştirmesini umarak.
+Abi bu bildiğin kopmuş.
-Aa kardeşim kusura bakma dur tamir edeyim hemen.
Lan ne tamiri ororro çocuğu diyorum içimden bağıra bağıra. Dur bakalım tamir etsin diyip gidiyorum yanına. Elinde bir japon yapıştırıcısı ayakkabıyı yapıştırıyorken görünce mastürbasyon yaparken annesine yakalanan çocuk gibi birden saklamaya çalışıyor ama artık çok geç ayakkabıyı bırakıp çıkıyorum zükerim senide ayakkabınıda diyerek. Bir daha uğramamak üzere uzaklaşıyorum kerhaneden kırma dükkanından. Ama hala aklıma geldiğinde sinirlenmiyorum değil yani.
asıl esnafın bir yerde oturması işte adama en çok o soğutur adam çırağınla sizi muhattap eder kendisi ise diğer esnaf arkadaşınla muhabbet dalar, doğal olarak kendinizi ikinci sınıf müşteri olarak görürsünüz

ikinci olarak esnaf, almaktan vazgeçtiğiniz bir malı size ısrarla aldırmak istemesidir artık size hayatı zindan eder.

üçüncüsü tam yemek saati üzerine geldiyseniz size adeta boka bakarmış gibi bakar.