bugün

Pos cihazı kullanmıyor, vergi kaçırıyor yalanı türedi bide.

Sen gotunun üstünde otur paranı al. Ben postan çektiğim işleme yüzde 27 gelir vergisi, yüzde 5 banka komisyonu, paraya 40 gün sonra erişeyim sonra vergi kaçırıyor olayım. Kafanı s2m.

Bunların hiç aklı ermiyor.
nakit olanlar veya iban ne olacak?
Fatura kesilir. ibana atan kişide belirtir durumu.
Yillardir nakit tasimiyorum. Pos arizali veya suan kullanamiyoruz bu seferlik iban'a atar misiniz diyenlerden de alisveris yapmiyor ve ustune ustluk cimer uzerinden de sikayet ediyorum. Ben, her yil devlete bir cuval dolusu vergi oduyor ve hatta sictigim bokun bile vergisini misliyle oduyorsam bu amina kodugumun esnafi da vergisini odeyecek.
Şimdi pos cihazı istediğinizde sizden fazla kesen orospu çocuğunu gidin şikayet edin.

Bazı picler de dükkanı başka işletme gösterip komisyonsuz pos alıyor. Fişe dikkat edin.

Bizde o yok işte.

20 lira çektiğimi düşünün 1 lira kalıyor bana.
esnaf vergi kaçırıyor ve ülkemizin en büyük sorunu kayıt dışı ekonomi.
ülkemizin zeka seviyesi ve finansal okur yazarlığı ortada, şimdi kalkıp insanların anlamadığı (anlasa bile özümsemediği) teknik konulara girmeye gerek yok.
vergi sisteminde bir sorun varsa bu sorun yasalarla, kanunlarla, yönetmelik ve kolluk kuvveti ile çözülemez (ekonomik sorunları da) sorun tamamen ahlak ve etik değerler yanı sıra bir arada yaşama kültürü, sosyal sorumluluk-görev sorumluluğu ve yurttaşlık/vatandaşlık bilinciyle alakalıdır.

avam da yer eden "balık baştan kokar" gerçeğini düşünürseniz, bal tutan parmağını yaladığı toplumda kadını orospu yapan kocası, çocuğu hırsız yapan babasıdır.

devlet denen sosyal mutabakat yapısını aile gibi düşünün. kamu idaresi tıpkı bir ailede anne-baba gibidir. çocuklar ise (halk) devlet denen yapıda (ailede) anne babalarından (kamu idaresinden) ne görürse öyle davranır.

siyasi iktidarlar çeşitli nedenlerle vergi affı getirirse, yerel yönetimler başta olmak üzere iktidarlar vatandaşın yaptığı kaçak yapılara imar affı getirip tapu iskan verirse, ideoloji, siyasi, dini, etnik kimlik vb nedenlerle suç olan fiili, bırakın suç olmasını utanılacak bir şeyi ben yaparsam helal, sen yaparsan haram anlayışıyla aynı eylem fiil yüzünden birinin yıllarca hapis yatmasına iş eğitim hayatının geleceğinin yok olmasına neden olurken başkası bundan etkilenmemesi olursa o ülkede yasa, kanun, hukuk yok demektir.
evet, bir ülkenin gelişmişlik, hak ve özgürlüklerinin standartlarının belirleyicisi ve göstergesi vergi sisteminin sağlıklı ve adil işleyişidir.

örn: amerika'da bir terörist olup sizin cia (central intelligence agency) veya fbi (fedaral bureau of investigation) ile probleminiz olması, bir çalışan veya işletmeci olarak irs (internal revenue service) ile probleminiz olması yanında önemsizdir.
cia ve fbi ile probleminiz olması sorun değill. bir market veya avm ya da benzinlik okulu havaya uçurabilir insanları öldürebilirsiniz.
abd'ye savaş açabilirsiniz. ya da ikiz kuleleri yıkıp binlerce insanı öldürebilirsiniz (bakınız: ladin ailesinin amerika'da ki şirketlerine yaptırım yapılmaması ve tticari faaliyetlerine dokunulmaması) tüm bunla sorun değil.
bir terörist olsanız bile verdiğiniz zararı telafi etmeden oturup cia, fbi ve federal hükümetle anlaşır affa uğrar abd için çalışabilirsiniz.
unutmayın ki asla federal hükümete ödeyeceğiniz vergiye tırnak atamazsınız. eğer irs ile sorunlarınız varsa irs soruşturması denetimine girmiş, vergi kaçırıyorsanız size federal gelirde uğranılan gelir kaybını-ödeyeceğiniz vergiyi ödetmeden sizin yakanızı bırakmazlar.
ne abd başkanı, ne cia, ne fbi size karşı yürütülen soruşturma ve cezalardan size muafiyet af getiremez.
amiyane tabirle "bu adama-şirkete dokunma. vatan millet devletin bekası için gerekli" diyemez. bu kişi-şirket abd dışında bir merkezi varsa ve şirket yöneticisi-başkanı abd vatandaşı değilse ve abd vatandaşlığı alacaksa bu vergi kaçıran kişiye kimse-hiç bir kurum abd vatandaşlığı veremez ve abd de şirket faaliyetini sağlayamaz.
önce bu kişiden cezasıyla birlikte tüm vergileri tahsil edilir ve irc denetiminde şirket faaliyetine ve bu kişinin abd vatandaşlığı veya hakları iade edilir.

hiç düşündünüz mü? ülkemizde "devletin malı deniz, yemeyen domuz" diye halk deyişi olduğu düşünülürse böyle bir söz neden çıkmış olabilir?
böyle bir atasözü olan toplumda esnaf vergi vermiyor diye ağlamak aptallıktır.

irs: Amerika genelinde vergileri toplayan vergi kanunlarını-yasaları uygulayan kurum desek daha kısa olur. vergi yardımı, vergi alınması, yanlış ve yalan vergi beyanları, bu durumlarda ortaya çıkan sorunları gidermek, yasaların ve uygulamaların (vergi) iyileştirilmesi-güncellenmesi ve olası yasal boşluk eksiklerin tamamlanıp giderilmesi gibi görevleri vardır.
abd başkanı tarafından atanan bir kabaca "müdür" tarafından yönetilir ama irc personel alımında ve faaliyet alanında bağımsızdır. abd başkanı çıkıp benim müdürüm, benim kurumum diyemez. emir talimat verdim diyemez ve kurumun atadığı müdürün faaliyetlerini eleştiremez. atadığı müdürü görevden alamaz, baskı yapamaz, istifaya zorlayamaz.
abd çadır devleti değil.

eleştirirse ne mi olur?
yasa koyucu olarak kongre senato başta olmak üzere atadığı müdür başkana "ağzını aç da kaç karış bir bakayım" der.
Normaldir. Bu bütün dünyada böyledir. Dünya üzerinde Hiç bir mükellef kendi rızasıyla vergi vermez. Gerçek olan şu ki vergi verilmez vergi alınır. Maliye bu vergiyi alamıyorsa sorun esnafın değil maliyenindir. Ayrıca beş yüz milyon bir milyar tl lik tahkuk edip ödenmeyen vergiler bir adamın insiyatifi ile affedilen bir ülkede esnaf niye vergi versin allahın bir enayisi esnaf mı.
Evet bir kısmı kaçırıyor. Örneğin berberden fiş alan var mı? Kartla ödeyeceğim dediğim berberler, pos cihazı yok veya arızalı yalanını söylüyor.
Küçük veya büyük işletme farketmeksizin, iyi denetim olmamasından dolayı vergi kaçırma yaygın...
Fakat gel gelelim ücretli çalışansanız devlet maaşınızı almadan vergisini keser. Bu ülkede böyle bir adil(?) sistem var işte...
biri 169 milyon lira vergi ödüyor. devletten bir vergi indirimi af isteğinde bulunmuyor.
https://twitter.com/12num...tatus/1533015358164049921

birisi 184 milyon lira vergiyi sildirdiği için silenlerden allah razı olsun diyor. eğer bildiğimiz Allah ise... neyse susayım.
https://twitter.com/_umit...tatus/1530536333848059905

örn: 2014 de genel bir (çıkan aflardan en büyüğü) vergi affı çıktı. bu af ile vergisini ödemeyenlere muaazzam kıyaklar yapıldı. vergisini ödeyenler enayi yerine kondu.
bu aftan faydalanan spor kulüpleri kendilerine muazzam kaynak sağladı. devlete vereceği vergileri transferlerine harcadı ve otomatikman vergi affı aslında vergisini ödemeyen kulüplerde daha çok borçlanmaya neden oldu ki teknik konulara yönetim rezaletlerine girmeye gerek yok.

neyse, devlet vergi affı çıkardı. Tasarıyla, 30 Nisan 2014'ten önceki dönemlere ait vergi borçları, gecikme faizi ve gecikme zamları yeniden yapılandırılıyor. Vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olan alacaklara kanun yasalaştıktan sonra TÜFE/ÜFE üzerinden yeniden hesaplanacak. Kesilmiş olan vergi cezalarının ödenmemiş kısmının da TÜFE/ÜFE hesaplaması yapıldıktan sonra, yüzde 50'si ve bu cezalara bağlı gecikme zamlarının tamamının tahsilinden de vazgeçilecek.

zurnanın zırt değil de "zaaaaaart" dediği yer; bir kulüp 2002 den beri 2014'e kadar af tarihine kadar devlete 376 milyon tl vergi ödemiş ve vergi borcu yok. aynı şekilde diğer 7 kulübünde (toplam 8 kulüp; Fenerbahçe, Sivasspor, Balıkesirspor, Gençlerbirliği, Akhisar Belediyespor, Kasımpaşa, Kayseri Erciyesspor ve istanbul Büyükşehir Belediyespor) borcu yok., vergilerini ödüyorlar.

2002 den beri olan süreçte toplam borcu olan külüp sayısı 10 (1Galatasaray: Yaklaşık 140 milyon TL, Beşiktaş: 130 milyon tl, Eskişehirspor: 35 milyon, Trabzonspor: 17 milyon TL, Çaykur Rizespor: 5 milyon 369 bin tl, Gaziantepspor: Taksitlendirilmiş vergi borcu 4 milyon 400 bin TL. SGK'ya borcu 590 bin 464 bin TL, Bursaspor: 3 milyon 970 bin 195 bin tl, torku Konyaspor: Yaklaşık 3 milyon TL, Mersin idmanyurdu: Yaklaşık 1.5 milyon TL, Kardemir Karabükspor: Yaklaşık 1.5 milyon) 2014'den önce ki borçları yapılandırıldı. kesilmiş olan vergi cezalarının ödenmemiş kısmının da TÜFE/ÜFE hesaplaması yapıldıktan sonra, yüzde 50'si ve bu cezalara bağlı gecikme zamlarının tamamının tahsilinden de vazgeçilmesi, borçların taksitlenmesi vb düşünülürse 10 yıldır biriken vergileri devlete vermeyerek elinde tutanlar karlı çıktı.
devlete vergisini tam ve zamanında ödeyenler zararlı çıktı.

daha da cahilin anlayacağı bir örnek vereyim. benim gibi aptal biri 2014 yılında bana tahakkuk edilen 100.000 lirayı vergi olarak vermeyip dolar olarak alıp yastığımın altına koysam; o günkü kurdan 2014 yılı en yüksek dolar satış ortalamasına göre dolar alsam devlete vereceği 100.000 lira ile 46.662 dolar alırdım.
bugün böyle bir af çıksa ödeyeceğim 2024 de devlete ödeyeceğim 100.000 lira vergi için (ödeme de taksitle) 46.662 dolardan toplam 3.195 dolar bozdurmam lazımdı.
basit bir kabaca hesap yaparsak açıklanan resmi enflasyon baz alınarak ceza hesaplasak (837.000 lira) 13.362 dolar da %50 silinen cezalar için dolar bozdursam toplam olarak (vergi ve cezaları taksitle ödeme) bu af ile 16.557 dolar bozdurmam gerekirdi.

uzun lafın kısası 2014 yılında devlete ödeyeceğim 100.000 lira ile gidip dolar alsaydım ve vergimi vermeseydim çıkan af ile benim kazancım şu an 30.100 dolar olurdu.

ondan sonra esnaf vergi vermiyor dersiniz.
güncel Önemli Başlıklar