bugün

tadını insanın damağında bırakan, kendini acayip özleten şehir. **
10 sayfadır da yazıldığı gibi süper bir şehirdir. eskişehir il sınırı tabelasını gördüğümde ferahladığım, yaşadığım şehre döndüğümde içime karabansanların çöktüğü ah güzel memleketim diye sızladığım şehir.
(bkz: eskisehir beyefendisi)
güzel bir anadolu şehri.
çok güzel bir anadolu şehri.
mükemmel bir şehir.
annenin babanın yaşlandığını, çocukluğun artık geçtiğini, kardeşlerin uzaklaştığını, arkadaşların kaybolduğunu, eski sevgililerin evlenmiş olduklarını hatırlatan buğulu kent.
bir şehir.
ssg'den dolayı sözlüklerin en meşhur kentlerinden biri.
ayak bastığım gün beni grip eden şehir.
çok şahane bir şehir.
ayak basılan gece grip eden lakin ayak basılan dakika aşık eden şehir. çok güzel vesselam. havası soğuk ama ortamı sıcak. süper.
kışı kış, yazı yaz olan ve vizeler bitse de dönsek denilen harika şehir.
insan ayrılınca anlıyor güzelliğini, havasını, özellikle kalabak suyunu.
baharının sonu da ilki de guzeldir.*
geceleri de yaşayan güzel bir kent.
meydanlarına şu şekilde afişler asılması gereken şehir;

(bkz: çekin pis ellerinizi üzerimizden)
adalar'da harika kafelere sahip öğrenci şehri.
eskişehir şu öğrenci evi efsanesiyle aklıma kazınmıştır:

erkek öğrenciler kız öğrencilerin bulunduğu dairenin yanındaki daireyi tutmuşlardır. yakın zamanda ilişkiler ilerlemiş hatta evler arasında sevgilik bağı falan olmuştur. komşuların şikayeti üzerine evler gözlem altına alınmıştır fakat bir türlü insanların eve giriş çıkışı görülememektedir.

olay ev sahibinin evi ayrıntılı aramasıyla çözülmüştür. erkek dairesi ile kız dairesinin birleştiği duvar kırılarak * önüne dolap konulmuştur.serbest geçiş ilan edilmiştir.
dayıma göre: " esrar çeken satanistlerin kuşattığı bir porsuk ve genel ortam olarak kopuk şehir."

yorum: ulen kıbrısta 3 sene yaşadım artık daha uç zibidilik şansı nerde yakalanır bilmem kumar, gece hayatı, içki vb.
ama nedense eskişehir daha kötü. mübarek hollanda sanki her yerde esrar içiyorlarmış. yalan!
hakkında kulaktan dolma bilgilerin olduğu şehir.

efendim ilk olarak anadolu üniversitesi yada osmangazi üniversitesi'ni kazanan ergen gençlerimize ve ebeveynlerine bu sözlerim.

gençler, toygarlar, toyduruklar sakın ama sakın "oğlum eskişehir'e gittim mi misli misli manita yaparım kendime" şeklinde düşünmeyin ve sevinmeyin, ilk olarak adam akıllı derslerinizi çalışın ve ondan sonra ne yaparsanız yapın. ayrıca gözünüzde eskişehir'i çok büyütmeyin adım başı bar yoktur buralarda. bilinen barlar ares bar, 222, hayal, carpe diem, leman kültür cafe bar ve benzerleri.
cafe bakımından ise seçenek çoktur, üniversite ortamına uygun bir çok cafe bulunmaktadır.
kuyubaşı mahallesinden asla yürüyerek geçmeyin, ankara'daki çinçin mahallesinden farkı yoktur.

ayrıca ebeveynlere de bir kaç sözüm var, anneler babalar çocuklarınızı "aman esrarkeş olup da çıkmasın" ya da "aman uyuşturucu kullanıyor olmasın sakın" diye korkmayın. evlatlarınız olsa olsa eskişehirspor taraftarı olur ve bunun gerçekleşme ihtimali oldukça yüksektir *.

bir de tuttuğunuz takımın forması ile eskişehir'in kızılcıklı ve doktorlar caddesinde sakın ama sakın gezmeyiniz, özellikle ve özellikle üç büyüklerin formaları ile. yoksa başınıza hiç tahmin etmeyeceğiniz şeyler gelebilir *.

eskişehir'e geldiğinizde şahin tepesine çıkıp gün batımını izleyin.
porsuğun kenarına oturup yakamoza bakın ve 5 dakikalığına dünya ile bağlantınızı kesin. eskişehirspor'un maçına mutlaka gidin ve eses taraftarını tanıyın, gerekirse kendinizi de tanıtın ve sohbeti başlatan taraf siz olun, emin olun sizi çok seveceklerdir ve arkadaş olma ihtimaliniz yüksektir.
musaözü'ne gidip arkadaşlarınızla piknik yapın.
eskişehir'in tarihi anıtlarını gezin.

bar ile cafe ile uğraşmayın, şehirin gerçek dokusunu keşfedin. emin olun ki asla bırakamazsınız o zaman bu şehri.
akşama doğru çıt çıkmayan şehir, ulan acaba sağır mı oldum diye düşünürken sağ olsun bir araba yanımdan geçti de kendime geldim. kafa dinlemek için en uygun memleket. içinde çok şahane insanlar var. bayramlar harika geçmekte. insanlar birbirlerini tanımadıkları halde selamlaşıyorlar, bayramda el öpüyorlar. yaşanılası yer.
sevgiliyle güzel şehir. *
Nüfusu istanbul'dan 30 kat küçük olmasına karşın, uyuşturucuda istanbul'un yarısını yakalamayı başarmış, ikinci sıraya adını kazımış şehir. hergün bi party olur gece kulüplerinde, ipsiz sapsızlar doluşur, tepişir. Onun dışında gündüzleri harika bir şehir. istanbul'dan sonraki favorim...
eal 96 mezunu olan bendeniz için aşk kelimesine eşdeğer memleketim. lakin sanki her sene daha da mekanikleşen bir yapısı var. alışveriş merkezlerinin sayısı arttıkça romantizmini yitiriyor gibi geliyor bana. hele o kılıçoğlu sinemasının eriyip tükenmesi var ya...anılarımızın, ilk aşklarımızın tükenmesi gibi.
her bir adımda heykel görülebilecek bir şehirdir. heykeller, mimari açısından güzeldir hoştur belki ama eskişehir'inki abartıdır. banklara bile heykel oturtulmuştur. bırakınız oraya da yorgun insanlar otursun demekten kendimi alıkoyamadığım bir durum olarak belirtmek istedim.

her kız verir diye saçma sapan genellemelerin yapıldığı bir şehirdir. birçok bar, kafe vardır. ortam bozuktur, doğrudur. üniversiteye gelen öğrencilerin birçoğunun annem, babam yok, tanıdık da yok her b*k u yemek bana farz artık diyen türü de yoğun olarak mevcuttur. bunun için de eskişehir bu bozulmaya meyilli öğrencilerden hiç bir yardımını esirgemeyecek kadar cömerttir. Ama buna karşılık, benliğini koruyabilen insanlar da mevcuttur.şiddetle belirtmek isterim ki, kendini koruyan kızlar da mevcuttur.

öğrenci şehri, çok ucuz söylentileri de palavradır. hatta ev kiraları dudak uçurtan cinstendir.

velhasılkelam abartıldığı kadar bi mükemmelliği yoktur. görünüşü, mimarisi hoştur.