bugün

Çok tatlıdır.
Bir gün Cengiz Han, çevre hanları toplantıya çağırır. Bütün hanlar, halka oluşturacak düzendeki minderlere otururlar. Hakan’ ın gelmesini beklerler. Cengiz Han yanında eşi Börte ile gelir ve O’ nu sağ tarafına oturtur. Gelenek gereği soldan başlayarak hanlar kendilerini tanıtırlar. Son konuk da kendini tanıtınca sırada Börte Kadın vardır.

Burada sözü Cengiz Han alır ve “ ben hepinizin hanı Cengiz Han’ım. Bu da benim Han’ ım Börte’dir “ der.
arap geleneklerinden öncesi olduğu için insan gibi yaşamıştır.

kadının mirastan pay alma hakkı vardı. araplardaki gibi adaletsizlik yoktur. şahit olarak erkekle birdir. araplardaki gibi bir erkeğe iki kadın saçmalığı yoktur. "boş ol" gibi zamanın çok ilerisindeki mükemmel bir uygulamadan farklı olarak eşinden ayrılabiliyordu. erkeklerle birlikte sosyal hayatın temelinde bir role sahipti. at binip savaşlara katılırdı. ek: tarihin ilk kadın hükümdarı yine bir türk olan (bkz: tomris hatun)dur. yazıtlarımızda kadınlara (analara) atıfta bulunulurdu. bunu da ben söylemeyim araştırın biraz,ne demekmiş ne yaparmış (bkz: ak ana)

hasılı, islamiyet diye arap-emevi adetlerini bize dayatan bu zihniyetin asla ama asla ulaşamayacağı kadar müreffeh, eşitlikçi bir hayata sahiptir.
köyünden kaçırılıp zorla evlendirilebilirdi.

https://www.youtube.com/watch?v=DKAusMNTNnk