bugün

1973 yılında maarif koleji olarak kurucu müdür hüsnü altuncan tarafından kurulan sadece erzurum iline değil tüm doğu anadolu bölgesine hizmet veren tübitak'tan da ödülleri bulunan 1975-1976 eğitim yılında bugünkü adını alarak eğitim hayatına devam eden lise.
Erzurum'un güzide okullarından biridir.şehrin tam ortasındadır.üniversiteye ve cumhuriyet caddesine yakın olması öğrencilerin yaza doğru okulda durmasını zorlaştırır.öğrencilerinde ayrı bir hava vardır.kendilerini kolejli olarak tarif ederler.ayrıca erzurumun en güzel kızları bu okuldadır.
erzurumun en güzel kızlarının bu okulda olduğunu sanan orda okuyan zihniyetin fikridir.Zira gözleri başka kız görmemiştir.istisnasıda mevcuttur.Örneğin benim sevgilim o okuldan mezundur.
yerinin güzel olduğu söylenmesine rağmen, biraz mantıklı düşünüldüğünde yerinin hiçte güzel olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir. orası şehrin göbeğinde olduğundan her daim gürültülü bir mekandır. öğrencilerin derse kendilerini verebilmeleri zordur.

bu okuldan mezun bir sürü arkadaşım vardır. hepsi iyi hoş insanlardır, sevilesidir.

ayrıca, erzurum'un en güzel lisesi için;

(bkz: erzurum fen lisesi)***