bugün

ofansif oynatmayı az da olsa becerebilen, defansif oynamayı aykut hocadan daha kötü yapan teknik direktör.
herkesin eleştirdiği fakat lucescudan sonra akla ilk gelen kurtarıcı rolünü üstlenen teknik adam.
fener'e hoca olacak adam değil. 12.haftayı göremez.
bilinçsizce eleştirilen adamdır.

Şuan sadece izliyorum kendisini. Elinde derin bir kadro var. Yeni bir oyun anlayışı içersinde. Takım maç temposuna alışsın ondan sonra halimiz belli olur. Yani yaklaşık bir ay sonra görürüz ersun yanal'ın fenerbahçe'sini. O zaman eleştitiriz yada överiz.
prezentabl aykut kocaman.

aralarında fark yok.
oyunu okuyamayan teknik adam.

yahu ruh gibi gezinen, tek doğru pas atamayan kuyt oyundan alınmadı.
mehmet topuz ve bekir ise tam felaket.
Gerizekalilarca elestirilen teknik direktor.
aykut kocaman ile aynı taktiği uygulayacaksa ne farkı var anlamadığım teknik direktör. evet.
saç traşı güzel olan adam. hakkında başka da bişeye gerek yok.
kupa alamamanın mazereti yoktur diyerek 10 kişi oynadık oyunu verdik diye öten fenevlilerin ağzına kürekle vurmuş teknik direktördür.
hoşgeldin hediyesi drogba tarafından takdim edilen teknik direktör. başlangıçlar önemli tabi. sizin yönetiminiz altında da nice kupalara hocam. *
kendisi kesin olarak aykut kocaman'ın emri altında çalışıyor. aykut kocaman hala sportif direktör, tepki çekmemek için bu işi gayri resmi olarak yapıyor. transfer, kadro hala kendisinden soruluyor. ersun yanal da bu fırsatı tepmemek için fenerbahçe teknik direktörlüğünü kabul etti. bence kesinlikle durum bu. yoksa eski ersun yanal'ın taktik anlayışıyla alakası yok bu fenerbahçe'nin. geçen seneyle her şey aynı.
ümit davala ile tokalaşırken vücut diliyle süper kupayı kazanamayacağını ele vermişti. gs karşısındaki son galibiyetini 11 yıl önce almış. 2006 dünya kupasına götüreceği a milli takımı fatih terim'e devrederken -ki her şey yolundaydı. 9 maçta 4 galibiyet, 4 beraberlik ve tek yenilgisi vardı- kaybetmişti.

futbolda psikolojik üstünlük çok önemlidir. fenerbahçenin sırf bu üstünlükle bile gs yi yendiği bir çok maç vardır. yanal ise psikolojik olarak gs ve f.terime karşı geride. korkarım ki bu sene içerdeki maçı da gs ye verecek. futbolcular buna engel olamazsa tabii.

fb ile üç resmi maça çıktı. bence kendisinden bu saatten sonra ne köy olur ne kasaba. onun zamanı on yıl öncesiydi. öyle veya böyle kazandığı ivmeyi kaybetti. bu sene kendisinden hiç bir beklentim yok. seneye aykut kocaman'ın tekrar takımın başına geçmesini bekliyorum.

kocaman, süper kupayı ikinci kez gs'ye vermezdi. arsenal'i geçerdi. yeni gelen emenike, Alves, alper, Holmen ve Kadlec ile şampiyon da olurdu.

yanal ligi üçüncü sırada bitirir. avrupada uefa a.ligi gruplarından ya çıkar ya çıkamaz. türkiye kupasında da çeyrek oynar.
tek tesellimiz maçlara takım elbise ile çıkması olacak!!!
aykut kocaman' a oranla daha pozitif futbol oynatan teknik direktör. alper potuk' u dahil edeceği sistem, beklerin ileri geri çalışacağı ve 2-6-2' ye benzeyecek bir taktik oynatacaktır fenerbahçe' ye. meireles - alper - emre gibi çalışkan isimlerin bir arada oynaması, 2-6-2' ye oyuncuların uyum sağlaması ile fenerbahçe' nin daha iyi olacağı söylenebilir - ki galatasaray karşısında da iyi mücadele vermiştir - aykut kocaman dönemine göre belli bir hareketlilik fark edilmiştir kendisinin teknik direktörlüğü dönemince.
Fenerbahçe yönetiminin aceleciliğine denk gelmiş teknik direktördür. Aykırı bir iki kararda ısrar eder ve başarısız olmaktan ziyade ligde ilk sırada yerini alamazsa yönetim tarafından derhal işine son verilecek zattır. Temennim başaralı olup yeni bir ekol yaratmasından yanadır.
sırf salih'i gözden çıkarıp, stoch gibi adamı durduğu yerde defterden silmesi bile takımda bir ağırlığının olmayacağının kanıtıdır.

fenerbahçe'nin hocası değildir.

fenerbahçe'nin hocası kim olur dersen zico olur, lazaroni olur, luxemburgo olabilirdi...
beklemek lazim hemen adam asmaca oynamamak lazimdir.
arsen venger ile arsenal'i izleyen ve onlarla maç yapıp kupa alan Fatih Terim'den tavsiye almam diyen Ersun Yanal, ilk dersini aldı!
aykut kocaman'ın izinden gitmektedir. galatasaray daha çok kupa alır.
fenerbahçe'nin bir iskeleti vardı, bu iskelet geçen sene başında bozuldu. alex'in gidişiyle.

aykut kocaman yeni bir iskelet kurdu; volkan-yobo/egemen+bekir-topal-cristian-webo üzerine. o iskelet yapabileceği en iyi noktaya geldi, ligi gs'nin 10 puan gerisinde bitirdi.

bu arada aykut kocaman'ın hala fenerbahçe'de çalıştığının altını çizelim. fizyoterapistinden transfer sorumlusuna (hasan çetinkaya), yardımcı antrenörlerden giden oyunculara bakılırsa bu daha iyi anlaşılır. bütün takım onun kurduğu oyunculardan oluşuyor. alves-kadlec-emenike hocanın istediği transferler değildi belli ki. ersun yanal'ı 'fm oynayan ilk hoca eheh' diye konuşur herkes, bu adamın 31 yaşında alves'e 5 milyon euro vericeğine inanıyor musunuz alla aşkına? (alves'i çok beğeniyorum, ama konu bu değil.)

konuya dönersek; ersun yanal yeni bir iskelet kurmaya çalışıyor. volkan/mert-alves+kadlec/egemen-topal+meireles-sow üzerinden. galatasaray'ın drogba-sneijder-selçuk+melo-chedjou-muslera ile yakalayacağı kaliteyi düşününce, fenerbahçe'nin nerelerde hata yaptğı daha iyi anlaşılabiliyor. (bkz: #18115196) (bkz: #17770573)

adamlar 30 milyon harcadı drogba sneijder eboue muslera melo, hatta bonservissiz elmander selçuk inan aldı; sen orhan serdar bienvenü meireles sow + emenike için toplam 50 milyona yakın para verdin. sow, emenike, meireles kötü oyuncular değil; ama onun yerine 3-5 milyon verip salzburg'dan pembekafayı alsan senin takımında daha iyi iş yapar.

dolayısıyla şu anda galatasaray fenerbahçe'ye göre son 10 yılda belki de ilk defa üstün bir durumda, gerek kadro kalitesi gerek istikrar; gerekse fenerbahçe'nin kendi kendini yiyip bitirmesi yüzünden. bu noktada ersun yanal'ın yapabileceği şey takımı adam etmek ve değişiklikleri adım adım yapmak. evet ben de istiyorum takım bir anda tamamen değişsin; ama bu, lige 25-30. haftada havlu atmak demek. dolayısıyla yavaş yavaş yapacak ersun yanal. ama yine de felsefesinin takıma yavaş yavaş yerleştiği de fark edilmeyecek gibi değil.

**

bu eleştiriler fenerbahçe'nin son birkaç yılınaydı. ersun hocamın başlığında ayıp ettik evet. neyse maçla ilgili;

karşı takım drogba ile oynarken ersun hoca istemez miydi emenike ile oynamayı? gökhan-emenike'nin hakan balta'nın başını döndürmesini o da istemiştir eminim. ama ne yazık ki her istenen şey bir anda olmuyor. ama hoca hızlı bir şekilde öğreniyor:
- kadlec'in hasan ali sağlam olduğü sürece sol bek görme şansı yok mesela.
- keza kadlec olduğu sürece de bekir'in (yabancı sınırlaması dolayısıyla da yobo'nun) stoper oynama ihtimali de artık yok.
- caner maç sonlarında oyuna giren rotasyon oyuncusuna dönüştü, ilk 11 oynayamadığı zaten ortada.
- salih birkaç kez şans bulursa onun da değişmezler arasına girebileceğini düşünüyorum.
- alper konusunda biraz pozitif ayrımcılık yapıyor; alper daha olmamış, bütün uğraşına rağmen çok heyecanlı - dün alper'in yerine salih'i alsa maç çok daha farklı gidebilirdi.

son olarak bu takım 1 aylık. bir durun amına koyıym. dün galatasaray'ın 2 yıllık kadrosu fenerbahçe'nin 1 aylık kadrosuyla karşılaştı. ve fenerbahçe ezilmedi. 10 kişi kalan rakibine 3-2 yenilerek kupayı kaybeden bir takım yoktu; 10 kişi kalmasına rağmen rakibinin üzerine gidip pozisyonlar bulabilen, ama muslera'yı ve talihsizliğini yenemeyen bir takım vardı.

başınızı dik tutun, şu top fenerbahçe'nin bu sezon yapacaklarının %50si bile değildi. aykut kocaman travması dolayısıyla çok şey istiyoruz evet; ama aykut kocaman'ın %10u kadar sabır ve krediyi ersun yanal hak ediyor.
aykut dan daha iyi olan teknik adam. gerçi bu özellik bütün teknik adamlar icin geçerli olan durum da.
haksizca elestirilen teknik adam. soyle ki;

fb nin s. liginde ceyrek final oynamasinin ertesi sezonunda, aragones fb yi s. ligi on eleme turunda saf disi birakmisti ve sirf kariyerli bir teknik adam oldugu icin kimsenin gıkı cikmamisti. ama yerli teknik direktor olunca bi guzel yerden yere vuruluyor.

dun fb nin aslinda ne denli guclu bir takim oldugunu, 70 dk boyunca 10 kisi oynamasina ve karsisindaki takimin daha istikrarli ve oturmus kadrosuna sadece 1-0 yenilerek hepimiz gorduk.
fenerbahçelilere aykut kocaman'ı mumla aratacak teknik direktör.

(bkz: 17 ağustos 2013 torku konyaspor fenerbahçe maçı)
bu adamı getirdiler 40 yıllık takımımdan soğudum, şimdi de mum dikiyor herif üstüne.
aziz'in de senin de oynatacağınız takımı seyretmeyeyim e mi.
aykut kocaman'i mumla aratacak adamdir, demedi demeyin.
güncel Önemli Başlıklar