bugün

buraya chp ve mhp'nin maddelerini yazıyorum.

chp

--spoiler--
1 - Hukukun üstünlüğü: Vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamalıyız. Yargının bağımsız ve tarafsız olmasını sağlamalıyız. Şu anlayışla kurulan bir HSYK'yı kabul etmiyoruz.

2 - 12 Eylül darbe hukukundan Türkiye'nin arındırılması: Yüzde 10 seçim barajı... Darbeciler getirdi bunu. Biz darbeye karşıyız diyenler bunun arkasında kapı gibi durdular. Darbe hukuku karşısında duran tek parti CHP oldu. YÖK kurumunun kalkması, lider sultasının kalkması lazım.

3 - Siyasi ahlak yasası: Siyasetin kirlilikten arınması lazım

4 - Refahın tabana yayılması: Asgari ücret 1500 lira olmazsa olmazımız. Taşeron sisteminin kaldırılması, herkese kadro verilmesi olmazsa olmazımız. Bunlar güçlü sosyal devletin temel taşlarıdır.

5 - Bu ülkenin cumhurbaşkanı anayasal sınırlar içine çekilmek zorundadır: Cumhurbaşkanı sabah akşam konuşmaz

6 - Örtülü ödenek olmaz

7 - Yeniden sıfırdan tutarlı bir dış politika. Barışı savunuyoruz. Sizin yalnızlığınız değerli bir yalnızlık falan değil. Siz kendi kendinize bir değer vermişsiniz. Değeri başka bir ülkenin size vermesi lazım. Dış politikada duvara dayandık. Mısır'la, Libya ile bütün Ortadoğu ile ilişkilerimizi düzeltmek zorundayız. Bu Türkiye için değil Ortadoğu için de önemli. Merkez Türkiye Projesi bölgeye barış getirecektir. Projenin kaybedeni yoktur. Kazanan herkestir.

8 - Bu ülkenin gençliği siyasetçilerden çok çekti. Yanlış siyasi politikalar nedeniyle bedel ödedi. Hala gençleri potansiyel suçlu olarak görüyorlar. Her gencimiz başımızın tacıdır. Onlar bizim umudumuzdur. Onları potansiyel suçlu olarak gören siyasi anlayışı kabul etmiyoruz. Gençler nerede eğlenecek, enerjilerini nerede boşaltacak? Gençlerden korkan bir siyasi anlayış olur mu? Onların umutları vardır. Gençlerin en büyük özellikleri, kendilerini değil toplumu ve dünyayı düşünürler.

9 - Yasakçı bir devlet anlayışını kabul etmiyoruz. interneti niye yasaklıyorsun. Şunu bunu niye yasaklıyorsun? 12 Eylül ve 12 Mart yasaklarından Türkiye ne kazandı? Kimsenin yaşam tarzı dolayısıyla suçlanmadığı bir Türkiye istiyoruz. Son 13 yılda çıkan tüm yasakçı düzenlemelerin ortadan kalkmasını istiyoruz.

10 - Özgür medya istiyoruz. Tutuklu gazeteci istemiyoruz, gözaltına alınan gazeteci istemiyoruz. Gazeteci kalemini alıp özgürce yazmalı, siyasetçi de bundan ders almalı. Medya özgür değilse halk da özgür değildir. TRT benim vergilerimle iktidar borazanlığı yapıyor. Bunu istemiyoruz. iktidarda biz bile olsak TRT'nin bizim borazanımız olmasını istemiyoruz. Etik değerleri yüksek bir medya istiyoruz. Hele hele havuz medyası ve onu besleyen havuz medyası...

11 - Vergi denetimi siyasal araç olarak kullanılmamalı. Bunu ben iş dünyasına söylüyorum. Sizin ne kadar zorda olduğunuzu gayet iyi biliyorum. Güçlü bir hükümet istediğinizi de biliyorum. Ama bizim ilkemiz, vergi denetiminin bir sopa gibi siyasal iktidarın elinde olmamasıdır. Çocuk bile doğduğu andan itibaren vergi ödüyor. Ben vergi veriyorsam bunu harcayan iktidar bunun hesabını vermeli. Benim ödediğim vergiyi nereye harcadın arkadaş.

12 - TBMM'de 'Kesin Hesap Komisyonu' kurulacak. Bütçeden nerelere para harcandığını bu komisyon tespit edecek. Başkanı da ana muhalefet olacak. Şeffaf yönetim istiyoruz

13- Özgürlükçü demokratik anayasa

14 - Hiçbir yolsuzluk dosyası asla kapatılmayacak. Yolsuzluk dosyaları kapatılıyorsa parlamento itibar kaybeder. Yolsuzlukları örten bir kurum olarak algılanır.

--spoiler--

burda da mhp'ninki

--spoiler--
Anayasa'nın ilk dört maddesi değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez. Bu, MHP'nin vazgeçilmez şartıdır.

Çözüm süreci eksiksiz ve bahanesiz olarak ortadan kaldırılması, Sürecin tümüyle tasfiyesi, müzakere kabul etmeyen talep ve isteğimizdir.

Toplum hayatını felç eden, adalet ve ahlak kurallarını hiçe sayan rüşvet ve yolsuzluk iddialarının 17-25 Aralık kapsamında tekrar ele alınarak, ucu kime dokunursa dokunsun üzerine gidilmesi tartışmasız isteğimizdir.

Anayasal yetki ve sorumluluklarını inat ve ısrarla çiğneyen, hiçbir kural tanımayan Cumhurbaşkanı'nın, görevinin gerektirdiği meşru ve hukuki zeminde bulunmasının yanı sıra kuvvetler ayrılığı prensibinin parlamenter
demokrasiyle muhafazası, sağlıklı bir koalisyon için aradığımız temel kriterdir.
--spoiler--

artık öyle bir noktaya geldik ki canlar bu akp ve akpliler, namuslu, vicdanlı, erdemli her insanın parti tutmaksızın kabul edeceği bu maddeleri/ilkeleri kabul etmiyor.

vatan nedir canlar? sadece toprak parçası mı? bizler bu ülkede kocaman bir aileyiz. ama bu aile inatla özellikle bir kısımın menfaatleri doğrultusunda kandırılıyor, körleştiriliyor, sakat bırakılıyor. bu ülke bunları daha önce yaşamıştı. şimdi bir daha yaşıyor ama kimseden ses çıkmıyor. herkes düşüncesini kutsallaştırmış, ellettirmiyor ki sözüm kime belli. sesimiz çıkmıyor, içimizde boğuluyoruz.

artık hep izlediğiniz kanalı izlemeyin, aynı gazeteyi her gün okumayın, aynı adamların sözlerini tek doğru olduğunu kendinize inandırmaktan vazgeçin, sorun, tartışın. önünüze koyulan basit şeyler için minnet duymayın. dahasını isteyin, dahasını sorgulayın. çıkarları için birden dönenleri görün artık. biz akp'li değiliz diye ülke batsın istemiyoruz. bunu bilin.

ve bana kalırsa artık bu ülke parti işinden vazgeçmeli. çünkü parti denilen temsili demokrasi organı bireysel düşünce farklılığını bitirip aynı partideki herkesin aynı şekilde hareket etmesine neden oluyor. demokrasi çok seslilikse bizde olmuyor bu. resmen kendimize 4 yıllık padişahlar seçiyoruz. milletvekili insanı temsil etmekten öte kölelere dönüyor.
erken secime gidilme surecinde yapilan teror saldirilarinin halkimizin kafasini kurcalayip kurcalamadigini ogrenecegimiz secim.
ekim sonu veya kasım başında olacak seçimler aynı zamanda ilk defa oy kullanacağım seçim geçen seçimde 9 günle kaçırmıştım.
fazla uzayan aşk kabak tadı verir

işi uzatmayın hemen kurbanın arkasına sandık gelsin

şu rezalet bir bitsin.
akp tek başına iktidar çıkarana kadar tekrar edilecek diye korkulandır. evet.
haziranda yaptığımız seçimi kasımda tekrarlamak nasıl bir zihniyettir anlaması zor. sanıyorlar ki akp'li seçmen chp'ye, chp'li mhp'ye, mhp'li hdp'ye, sonra hepsi akp'ye atacak. emekli maaşına dönderdiler iyice. 3 ayda bir seçim. 1 dolar olmuş 3 tl. yapmayın büyüklerimiz...
(bkz: derken seçim)

be amına koyim sokaklardaki gürültü kirliliginden yeni kurtulmustuk gene baslayacaklar secim otobusleri ile kafa sikmeye..
arkadaş, koskoca adamlarsınız, hepiniz birbirinizden boksunuz.
ne yapıyorsanız yapın, kurun şu hükümeti.
hayır erken seçim olsa hanginize oy vereceğiz? aynı bokun laciverti.

benim kardeşim dağda şehit düşsün,
götünü o koltuktan kaldırma, zirvelerde uyuyakal. milyonlarla maaş al. zırhlı makam arabalarından inme.
ne ala memleket.
akp'nin, hatta erdoğan'ın uzlaşmazlık ve savaş politikası yoluyla erken seçime oynayarak kaybettiği tek parti hükümetini tekrar kazanacağı söyleniyor. peki gerçekten bir erken seçimde akp'nin oylarını artırması, hdp ve mhp'ye giden oylarını geri getirebilmesi garanti mi, böyle bir güce sahip olduğu kesin mi? peki türkiye’de savaş ilan etme yetkisi tbmm’ye aitken ve akp, tbmm’de çoğunluğu kaybetmişken bunu nasıl başarır? ya mhp'nin desteğini alır, ya da anayasaya göre meclis tatildeyken de ülkeye bir saldırı olması halinde cumhurbaşkanı tek başına savaş kararı alabilir. böyle bir durumda, seçimler 1 yıl ertelenebilir ve durum değişmemişse yine ertelenebilir. peki şu anda akp'nin oylarını düşüren, hdp'yi baraj üstüne çıkaran koşullar değişti mi? hayır değişmedi. bu gidişle değişmesi mümkün mü? yine hayır. içeride militarist baskı, dışarıda emperyalist yağma savaşı izleyerek hangi parti oylarını artırabilir? sadece parlamentodaki muhalefet artıklarıyla yapılabilecek anlaşmalara kalmış işleri. ayrıca eskisine oranla kapitalist ekonominin halkın üzerine doğru yıkılması hızlandı ve artık halk kitlelerinde can yakıcı şekilde hissedilmeye başlıyor. bunlar göz önüne alındığında, izlenen taktiğin gerçekte seçmen nezdinde akp'ye kazandırdığını değil kaybettirdiğini söyleyebiliriz.
Daha seçim bitmeden ufukta görünendir.

Memleketi 90lara sürükleyen herkes umarım geberirsiniz.
Of ya gene başlayacaklar şimdi istikrar için bizi seçin diye. Bizimkiler de yine aynı teraneye düşüp gene oy verecekler.
Sen kim oluyosun da halkın seçtiği insanı makamından alırsın?. Madem yeni başkan olucak yine halk istediğini seçmeli. Ne kadar ironik.
gene ortalık kan gölü olacak

gene halka

verin artık şu oyunuzu da aradığınız huzura kavuşun mesajı verilecek

gene aynı

hep aynı

hep aynı.
yakında açıklanır. evet
(bkz: recep tayyip erdoğan/#35362712)
(bkz: başkanlık sistemi/#35363804)
(bkz: akp yi ve erdoğanı bitirme planı/#35363774)
(bkz: seni başkan yaptırmayacağız/#35363572)
Olursa 19 yaşında olmama rağmen 3. oyumu kullanacağım. Çok bereketli geldi.
(bkz: şimdi onlar düşünsün)
böyle alakasız bağımsız gariban bi adama oy atacağım seçimdir..
gelecek ve gene kazanacaklardır. allah bunların belasını versin.
Referandum sonucundan sonra Hayır cephesinin bastırması gerekendir yoksa Hayır oyları hiçbir anlam ifade etmez.
bahçelinin ufak ufak götünün kaşınmasıyla gündeme getirmesi muhtemel hede.

zira kendisine alternatifler çıkmaya başlayacak, yardımcılık koltuğu tehlikeye girecektir. amk bahçesini siktiğim.
Bahçeli devletin yeni icraatı. Efendim Türkiye 2019u bekleyemez seçim erkene alınsın demiş.
Hükümete çalışan muhalefet partisi lideri yine hükümetin erken seçim konusunda sözcülüğünü yapmış. Azrail niye uğramaz bu uğursuzun mekanına anlamadım gitti. Elbirliğiyle piyasaların ırzına geçtiniz.
bugün öğle saatlerinde akp hükümet sözcüsü devlet bahçeli tarafından fitili ateşlenen seçim durumudur. ne demişler? ateş olmayan yerden duman çıkmaz.
ilk oyumu kullancam. çok heyecanlı eheh.
Düğün erkene alındıysa gelin hamiledir.