bugün

erdoğan bizden biridir, milletinin dert ve sıkıntılarıyla hem hal olmayı bilir, demokrasiye inanır, milletin duygu ve istekleri doğrultusunda politikalar üretir.

mustafa kemal ise tepeden inmeci politikalarla kendi doğrularını millete dayatmıştır, millet açlıktan çarığını kemirirken çankayada balolar düzenlemiştir.

görsel
birisi sürekli ağlar

diğeri çökmüş bir memleketi ayağa kaldırmıştır.

recebinizi sevmek zorunda değiliz.
versus yanlıştır.
ancak aralarında bağ olan nesneler karşılaştırılabilir.
atatürk'ü çıkarıp yerine barzani'yi koyarsak mantıklı açıklamalar yapılabilir.
birisinin takipçilerin çoğunluğu hırsızlık, yalan, cinayet, hukuksuzluk, adaletsizlik, dini kullanma gibi adi suçlara sessiz kalmaktadır.

hangisinin olduğunu yazmaya gerek var mı ? adam milyarlık saray yapıyor günlük elektrik faturası ve giderleri ortalama bir şehrin geliri kadar neredeyse bu takipçileri hala cumhuriyet balosu diyor israf diyor. allaha şükür bizim aramızda bu kadar sebze beyinli yok..
göbek adım receb orospu cocukluğunun sınırlarını zorlama.
Biri zorla yobazlaştırmaya, diğeri zorla çağdaşlaştırmaya çalışmıştır.

Bakınca ikisine de diktatör diyebiliriz. Ama özgürlük için yapılan dikta ne kadar diktadır? Muhafazakarlar düşünsün.
Birisi bir dönem dünyanın en güçlü devletlerine karşı savaşlar kazanılmasına öncülük etmiştir. Diğeri daha Avrupa Birliği'ne girememiştir.
birisi türk topraklarını şeyhler ve dervişler diyarı olmaktan kurtarmış, halkın gözünü açmış, yönünü batıya çevirmiştir.

diğeri ne kadar tarikat varsa milletin başına musallat etmiş, kanmış ve kandırılmış bir arap hayranıdır.
birileri fark mı dedi ?

görsel
görsel
ikinci resmin kaynağını merak ettim açıkçası benim bildiğim atatürk sigara içmezdi.
Yığınla olan farklardır. Mesela cesaret.

görsel

görsel
Siyasi ve askeri beceri, ingilizce ve fransizca gibi yabanci dillere hakimiyet, duzgun konusma ve hitap. Bir de kitap yazabiliyor bir tanesi. Digeri gramer hatasi yapmadan arka arkaya 10 cumle kuramaz gibi duruyor.
şimdi buna benzer bir takım tiyniyetsizler de aynı şeyi gündeme getirmişti.
görsel

ondan sonra da şu fotoğrafı gösterince susmuşlardı.
görsel
dindar olmamayı dünyanın en büyük kötülüğü, dindar olmayı süper iyi bir şey, her şeyde seçilme nedeni, sanan boş kafalar cidden anlamıyor uğraşılan, başarılan şeyleri.
Erdoğam vardan yok, atatürk yoktan var etti.
Dini içerik taşımaz.
tam yazacaktım, şöyle dedim, aklıma gelenleri kafamda listesini tasarlıyayım...

ana ! o da ne ?!

liste uzadıkça uzuyor...

ühhhüüü bir de baktım ki liste sayfalar dolusu uzayıp gidiyor..

vaz geçtim..

kısaca diyorum ki,

üzülme ama dostum, değil fark, ikisi arasında hiçbir benzerlik bile yok....

olumluluk anlamında erdoğan zaten doğuştan kaybediyor..

her yeri hata dolu...

gerek duymadım.. ne farkı, alaka yok alaka !

benzetmek gibi hataya düşme bir daha..

deneme bile..
Erdoğanı Hasan Ruhani ile karşılaştırın daha iyi, Atatürk 'e ayıp oluyor..
Birisinin başarısını batı destekleyip övgüler yağdırmışken;
Diğerinin önünü kesip, aşağı indirmek için haçlı zihniyetini ortaya koyuyorlar.
Acaba erdoğan bunları arı burnun da denize dökmüş olsaydı ne olurdu diyorum?
haçlı dediklerinin parasıyla ülke döndürmeye çalışıyorsun neyin goygoyu bu?
ikisini eşit tutup kıyaslama yapmanız bile birşeylerin ispatıdır. Saygılar:)
erdoğan atın ayağından binmeye başlamış, atatürk ise sırtından.

evet hep tepeden baktılar bize, oysa halkın adamı öyle mi? tevazu uğruna toshackları tekmeletti.

bunun dışında tepeden tırnağa farkdır. kıyaslama ata'ya hakarettir.
biri yanılan, yanıltılan, kendi gücü için milletini kandıran biridir. diğeri kararlıdır, ileri görüşlüdür, başkomutandır, başöğretmendir. tüm dünyaya karşı bağımsızlık uğruna ayakta durandır.
"bariz benzerlik" diye ortaya konulsa bir iki maddeyle kapatılabilecek karşılaştırmadır. işte ikisi de insandır, oksijen solur filan... sayısız farkın hangi birini söyleyelim? gündeme uyarak şunu söyleyebiliriz:

atamız öyle yurt dışına filan gitmeye tenezzül etmediği halde krallar, cumhurbaşkanları, başbakanlar ayağına geldi. cemiyet-i akvam'a üye olmak için bile başvuru yapmayı reddettik, davetiye gelmesi koşuluyla üye olduk.

bunlar ise yurt dışına turist olarak bile çıkamaz duruma düştüler.
Biri vatanı için canını bile vermeye hazırken ( Atatürkten bahsediyorum burda) birisi herşey menfaat üzerine kurmuştur.