Erciyes Üniversitesi Kampüsünün en yüksek noktalarından birinde yer alan, bünyesinde Müzik, resim, seramik, heykel ve grafik tasarımı bölümlerini barındıran fakültedir. Birbirinden ayrı3 binadan oluşan bir kompleks halindedir. Fiziksel ve teknik imkanları, oda sayısı, öğretim elemanı sayısı açısından Türkiye'deki GSF'lerin önde gelenlerindendir.

Yine Türkiye'nin sanat ve müzik eğitimi veren diğer fakülteleri ile kıyaslandığında, öğretim kadrosu kalitesi açısından üst sıralarda yer almaktadır. Yerli ve yabancı uyruklu öğretim elemanlarının bulunduğu kadrosu, alanlarında başarılı, çalışan, dinamik ve sanatçılık kariyerini sürdüren kişilerden oluşmaktadır. Öğretim elemanları, Türkiye'de az rastlanır şekilde konserler vermekte, sergiler açmakta, yurt içi ve yurt dışında, birçok sanatsal ve akademik faaliyete katılmaktadırlar.

Öğrenci profilinde aynı bölgeden gelenlerin sayısı çoğunluktadır. Kayseri bölgesindeki sanatsal faaliyetlerin azlığı ve fakülteye farklı şehirlerden gelen değişik profillerdeki öğrenci sirkülasyonunun çok az oluşu, öğrencilerin sanata ve çalışma düzenine olan bakış açılarını olumsuz etkilemektedir. Buna karşın E.Ü. G.S.F. Türkiyenin önde gelen sanat okullarından birisidir, ve bu yoldaki ilerleyişini hızlı bir şekilde ve yükselen ideallerle sürdürmektedir.
şehirden gelen her otobüsün çıkmadığı fakültedir. burada okuyan öğrenciler aşağıda bulunan fen edebiyat fakültesi durağından otobüslere binebilmektedir.

(bkz: dışlanmak)