bugün

endonezyalı birine türkler hakkında ne düşünüyorsun diye sorulduğunda vereceği iyi ya da kötü cevaptır.
iş icabı endonezya ve malezyada bulunmuş ve 12 mayıs itibariylede yeniden gidecek biri olarak bu konuda bilgi verebilirim. istanbuldan singapur aktarmalı (aynı uçakla) seferler mevcut. yaklaşık 10-11 saatlik bir uçuşla sukarna-hatta havalimanına iniş yaparsınız. saat farkı 5 saattir (ileri). jakarta hem başkent hem de en büyük kentidir. ben ilk gittiğimde taksici sarılmıştı bana türk olduğumu öğrenince. ya kişisel özelliklerimden ya da bakış açılarından mıdır bilmem hiç yabancılık çekmedim ve hala da çekmiyorum. gelişmekte olan bir asya ülkesi olmasına rağmen halkının gelir düzeyi düşüktür (bazı yerlerde günde 1 doların bile altında). para birimi rupiahtır ve türk parası karşısında çok değersizdir. dediğim gibi dünyanuın en kalabalık müslüman ülkesidir endonezya. 16 binden fazla adadan müteşekkildir. diğer türklerle çok karşılaşmadım ama tanıdığım bir kaç türk aynen benim gibi çok rahat ettiklerini söylediler. eğer yabancıysanız tek gitmemeniz gereken yer jakartada tren istasyonu kenarına kurulmuş genelevlere uğramamaktır. soyulmanız ya da hastalık kapmanız işten bile değil.
Size şu kadar net söylüyorum ki jakarta, bali gibi yabancıya alışık olunan şehirlerde değilseniz kıvanç tatlıtuğ Türkiye'de sokağa çıktığında ne oluyorsa orada da Avrupalı tipli (onlara göre yani) birine sokakta o şekilde davranıyorlar. Arkadaşım bana söylüyordu bak böyle böyle olacak şaşırma diye ama ben abartıyodur herhalde diye düşünüyordum. gittim 20 gün kaldım orada ve ilgiden beni sokakta yürütmediler, rahat rahat bir 100 metre yürüyemedim kaç insan/insan grubuyla fotoğraf çekildiğimi hatırlamıyorum, müzeye gidiyorsunuz gezmeye gelen sınıflar sizinle tek tek fotoğraf çektiriyor düşünsenize, yani bu yönden de hayatımın başka herhangi bir döneminde yaşamamın imkansız olduğu bir tecrübe yaşamış oldum.