bugün

devlet adamı yetiştiren mektep.
öğrenci olarak türk değil de, devşirme ve sonraları da direkt yabancıları alan okul. padişah'ın en üst düzey adamlarını (sadrazam gibi) yetiştirirler burada.

osmanlı'yı sevmeme sebeplerindendir. türk çoğunluk devlette devletin başında gayrimüslimler, komik...
sarayda eğitim ve öğretim yapılan mekteb. Büyük bir irfan merkezi olan bu mekteb, ikinci Murâd tarafından Edirne' de Eski Saray' da te'sis edildi. Mektep gerçek şahsiyetine, Fâtih Sultan Mehmed' in Topkapı Sarayı' nı yaptırmasıyla kavuştu. Bu tarihten sonra devşirme mektebi olma hüviyetinden çıkarak devletin idaresi için gerekli mülki ve idarî kadronun eğitim ile yetişmesine yöneldi. Devrin en meşhur ilim adamları sarayda toplanarak bu mektepte ders vermekle görevlendirildi.
Osmanlı’da sarayda orduda ve yönetimde görev yapacak üst düzey görevlileri yetiştiren saray okuludur. II. Murat döneminde oluşturulmuş, II. Mehmet döneminde geliştirilmiştir.
zamanının en deruun mektebidir.
devlet memuru ve yönetici yetiştirmek amacı ile kurulmuştur.
osmanlının çöküş sürecine girdiği dönemde tarihçiler ( bazı tarihçiler bu çöküşün dünya geneliyle paralel olduğunu öne sürer) enderunda torpil baş gösterdiği, kritik görevler konu ile alakası olmayan yeteneksiz insanların atandığı, rüşvetin tavan yaptığı ve okuma yazma dahi bilmeyenlerin görevlendirildiği yazarlar.

osmanlı adına bu çöküşün nasıl olduğunu anlamak bu önemli kanıtlarla pekte zor olmasa gerek.
güncel Önemli Başlıklar