bugün

Yeryüzünde, onları sarsmasın diye, sabit dağlar yarattık… (Enbiya Suresi, 31)

Ayette, dağların yeryüzündeki sarsıntıları önleyici özelliğinin olduğu haber verilmektedir. Kuran’ın indirildiği dönemde hiçbir insan tarafından bilinmeyen bu gerçek, günümüzde modern jeolojinin bulguları sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Bu kuranın insan sözü olamayacağının kanıtlarından sadece bir tanesidir.
ve evren’i (göğü) kuvvetimizle kurduk, muhakkak ki onu genişletmekteyiz. (zariyat suresi 47. ayet)

Buda onlardan biridir.
yahudileri lanetlemis,
sonra hagaten yahudiler gun yuzu gormemis, firinlarda yakilmislar.
iyi de dağlar zaten büyük tektonik hareketler sonucu oluşmuş yer şekilleridir..

yani külliyen cehalet kokan bir ayet, bir yorumlamadır..

bir anlatı olarak söz gelimi milyon sene sonra o depremden koruduğunu iddia ettiğiniz dağların yerinde yeller esebilecektir..

bu tarz yorumları trollemek için mi yapıyorsunuz?

yoksa geri zekalılığa yeni bir bakış açısı mı getirmeye çalışıyorsunuz?
Biz, yeryüzünü bir döşek, dağları da birer kazık yapmadık mı?
(nebe/7)

Dağların yeryüzünü sabit tutan, kazık misalini andıran bir yapı olduğu da bilimsel bir gerçektir.
kuranda bu tür mucizeler arayıp, delik deşik edip, saçma sapan yorumlamalarla 'al işte buldum' deyip kendi kendini tatmin etmek gerçekten feci bir durum.
Kıvrılma dağları, kırılma dağları ve volkanik dağlar arasındaki farkı bilmeyenler gelmiş atıp tutmaya başlamış.

Fakat dağın türü ne olursa olsun yer kabuğunda çok çok kalın bir kütle oluşturduğu için hem sarsıntıyı hissettirmez, hem de kırılmazlar.

Ya ne kadar cahil bir toplumuz biz. Bir ayet yazdım bir de dağların oluşumu ve özellikleri konusunu baştan anlatmamız gerekiyor. Bizden bir bok olmaz. Cehaletinizle bok içinde yaşayın.
Dağlar hareket etmez diye kim söyledi bilmiyorum ama dağlar yer kabuğunda nasır benzeri yapılardır. Sarsıntıyı absorbe ederler ve kırılmazlar. Ayrıca dağlar volkanizma ile de oluşur, kıvrılma ile de oluşur, kırıkların üst üste binmesiyle de oluşur.
eh be güzel kardeşim..

2 km dağ mı yeryüzünde kalın bir kitle oluşturuyor?

150 km derinde oluşan deprem denildiğinde aklına ne geliyor?

iddia edilenler tamamıyla saçmalıktır..

dağların depremi engellemesi gibi bir husus, bir bilgi, bir kabul yoktur..

deprem, enerjisine göre her kütleyi deforma edebilir..

bugün kayalık zeminler için depreme en sağlam zeminler olarak bilinir ama deprem şiddetine, yani biriken enerjinin miktarına göre o kaya bile pek güzel çatlar patlar..

bu durumda siz her dağın kaya vb oluşumlu olduğunu iddia ediyor ve saçmalıyorsunuz..

edit: eleman milleti yer bilimi cahilliği ile yaftalıyor.. bir kez daha söyleyeylim.. dünya oluşumundan bugüne kadar irili ufaklı pek çok değişim geçirdi..

en basiti kıtalar değişti..

ve bu değişimler esnasında dünyamız yer kabuğunu tutan, dimdik tutan “nasır”lardan yoksunmuş demek ki kıtalar bile değişebilmiş..

anlamak istersen gel ben sana deprem nasıl oluşur, tektonik hareketler nedir anlatayım..

boş laf kasma..
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar