bugün

"Snelman yeni nesil fin aydınlarının en parlak temsilcilerinden birisiydi."

Beyaz zambaklar ülkesinde.
orhan pamuk-kırmızı saçlı kadın.
88. sayfa boş 11. kısıma geçişmiş.
iskender pala- aşkname

bak a ebubekir efendi, demişti, artik dayanacak gücüm kalmadi, kızımı sana verecegim, ama bur şartla:

derhal dinini degistirip hıristiyanlığı kabul edecek, vaftiz olacaksin!..
3x-1:2=2x-4 denkleminin çözüm kümesi nedir?
" bu karikatür falan değil. " dedi jem.

Harper lee, bülbülü öldürmek.
en yakın kitap ''cin ali tatilde''. 12 sayfa.
Bu sefer odasından çıkmayan, bilgisayarın başından kalkmayan çocuklarıyla problem yaşamaya başlıyorlar.
ama bu cümlelerle her şey belli olmuştu, daha fazla ne söylenebilirdi ki?
kadınlar yemek pişiriyordu;pişen soğanın kokusu geliyordu;düdüklü tencerenin fısıltısını,müziği,gülüşmeleri duyabiliyordum.
Ropucha güzel -güzel ama pek de güzel değil- öykü kırkayak gibi, bir yol akıllıca bir yere iliştirildikten sonra kımıldayamıyor artık, donup kalıyor, geriye doğru da hareket edemiyor, ilk yarıdaki tüm özgürlük, tüm devingenlik yitip gidiyor.
*Franz Kafka
Eşşeoğlu eşşek, domuzun dölü!
Mehmet uzun:aşk gibi aydınlık ölüm gibi karanlık
Siyasal karar alma sürecinde etkinliği bozan faktörler. Hakan ay kamu maliyesi.
Anlaşılan benim nutkum orada bulunanlar arasında kuvvetli bir tesir yapmamış olacak ki sözlerimi bitirir bitirmez aralarında mahkumiyetimi isteyen seslerin yükseldiğini işittim.
Asker,Milli mücadele kahramanı ve siyaset adamı Musa Kazım Karabekir ,1882 yılında istanbul'da doğdu.

Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi.
Osmanlı hükümetinin tarafsızlığını ilan etmesi,bu saldırıyı önleyemez;olsa olsa geciktirebilirdi.
"içsel huzur arayan paralı insanlar"
John verdon- aklından bir sayı tut.
S2m...yazıyor.kitabın doğrucusuyum.
bazen sadece gitmek yetmez, dönüp küfür etmekte gerekir.
(bkz: küfrüm aşar edebimi)
dönen nozıl, geniş bir alana su püskürtmekte olup sabit teta=K açısal hızı ile dönmektedir.
Kültür, bir milletin hayatını bütünüyle içine alır.
ay, balkona çatının gölgesinden geçerek sönük ve son nefesteymiş gibi girebiliyordu.
mehmet rauf-eylül.
- Ğu yanimda durup sanki kendinden geçmiş gibi, 'aa fenere bak!' dedi.
"bir tencerede yumurta ve şekeri iyice ve yoğurt kıvamına gelinceye kadar çırpınız."

memnun musun?!! iki adım daha uzağı dahil etsen sana ilahi komedya, galaksi rehberi, klinik, ben-hur gibi kitaplar hazırdı ama sen ne yaptın en yakınındaki dedin. karşına muzlu rulo pasta tarifi çıktı...
https://youtu.be/n4RtzPmZ7aM
https://youtu.be/n4RtzPmZ7aM
"Düşman ön cephesini güçlendirirse arka cephesini, arka cephesini güçlendirirse ön cephesini zayıflatacaktır. Sol tarafını güçlendirirse sağ tarafı zayıf kalacaktır. Sağı güçlendirirse sol taraf zayıf kalacaktır. Her tarafa takviye birliklerini gönderirse, bu defa her yerde zayıf kalacaktır."
(bkz: Savaş sanatı)