bugün

kadın erkek eşitliği zırvasını sallamamanın en önemli nedeni olan hayat felsefesidir. oha şu dalyan gibi adama bak bir de yanındaki tipsiz kadına bak şeklinde tespitler sosyal hayatta çoğalmadıkça kimse bana sabiha gökçenlik taslamasın.
kadınların ayakkabı açlığını doyurabilecek koca ararken söylediği söz.
emek harcamaksızın rahat bir hayat sürmek, her tür sorumluluğu karşısındakine yıkmak ve herşeye yan gelip yatarak sahip olmak isteyen kişilerin yaşam felsefesinin özetlendiği cümledir.
1-0 galip başlanmamış hayatta en azından beraberliği yakalamaya çalışan kişilerin içinde taşıdığı umudun sözlere yansımış halidir.
genelde yaşlı teyzelerin, genç kızlara söylediği cümle. yanlış bir düşüncedir; özellikle kızlar da böyle düşünüyorsa kendine biçtiği değer, bir eşyadan farksız olduğunu gösterir.

edit: imla, cesuryenidunya'ya teşekkürler.
(bkz: en iyisi zenci bir koca bulup evleneceksin)
(bkz: vallahi bize gelişi bu be ablam)
bir insanın, tüm hayatını ve hayallerini kendinden güçlü olan bir diğer insanın sırtına dayama temennisidir... evlenmek, karın doyurmak, istediğini giyebilmek için yaşamanın tecellisi olan tercihtir.
(bkz: yaşasın bir kız daha ne isteyebilir ki)
bir annenin üniversiteye giriş sınavını 3. deneyişinden sonra, eli yüzü düzgün olan kızına söylediği sözdür malum kızımız şu an 21 yaşındadır 1 sene daha deneyecektir onda girse diyelim 22 olacak 1 sene kalarak okusa 5 senede ordan okuyacak ettimi 27 o yaştan sonra da kimsenin almayacağını düşünen annedir. *
kızını pazarlamak isteyen annelerin sık söylediği söz. bir bakıma kızının pezevnkliğini yapmaktır. adam ne kadar çirkin, ne kadar karaktersiz olursa olsun zengin olduğu için kızıyle evlenmesini ister başka bir deyişle kızını satmak ister.
Halis Toprak'ın evlendiği kızın teoriden prtiğe geçirdiği cümle.
asalakların(parazıt) kullanacagı bır cumledir. (bkz: (sözüm meclısten dışarı kımse üstune alınmasın))
balya balya para bulup evlenmek çocuklarınızda bozuk para olur onlarıda bankaya yatırıp büyütebilirsiniz..
ecnebisi:dolar,euro..
müslümanı:türklirası,dinar..
diyeninde kuma olarak gelme ihtimali..
her zaman hayatı boyunca, "ulan seni ben aldığımda hiçbir şeyin yoktu. şimdi de başıma artis kesildin. kimsin lan sen. babanın evinde görmediğin lüksü yaşatıyorum sana. kim olduğunu zannediyorsun lan sen" diye aşağılanacak hor görülecek dış güveyi kadının evlenmeden önceki sözü.
evlenme fikrini tam anlamıyla kavramamış bünyelerin kurduğu cümlelerdir. bir de bu tür insanlar halis toprak evliliklerine! tü kaka yaparlar.
(bkz: zengin olsun ''bi müddet'' nefes alsın yeter mantığı)
30 yaşından önce yapılması muhtemel olay.
(bkz: ben bu saattten sonra hizaya gelsem ne olur)
zamanında ananemin sarf ettiği cümle.

bundan seneler seneler evvel tatil amaçlı gittiğim köyümde birinin beni görüp beğenerek talip olması ile başladı herşey. zengin, evet evet çok zengin bir aile idi. pazarlığa çıkmış bir malmışım edasıylan bana 30 dane adana burgu bilezik, 5 i bir yerde ve ayrıcana izmir, aydın, denizli istediğim yerde ev alacaklardı.
teklifleri beğenmeyen ben dalga maksatlı citroen c4 de isterim dediğimde ananemin bunu ciddiye alıp söylemesiyle olur onuda alırız cevabı gelmiş.
herşey iyiydi hoştu da; çocuğun adı babür dü.
babür diye isim mi olur allasen. yattı bizim kupon.
*
mutluluğu sadece paraya endekslemiş kişi söylemidir.
yüreğinde sevgi barındıramayan bir bünyenin parası mutlu etmez. tecrübeyle sabittir.
parası bol değil yüreği zengin adamı alın kızlar,yoksa bul parayı katlan metreslere derim ben.
"neden ayrıca çok para kazanmayayım ki? o 3000 alıyorsa ben daha fazlasını alırım, ortada kalmam, kendi param olur." cümlesinin sahibi kadınlardan duyulan bir diğer çılgın aforizma. insanı evlilikten de soğutur, kadından da. gerçekten var böyle kadınlar, nesiniz ki siz?

bi' de niyeyse ben eşinden ayrıldıktan sonra parasını başkasına muhtaç olmamak için kullanan kadın görmedim hiç. başkasına muhtaç olmamak eve erkek atmaksa bilemem bak.
mantık evliliği.
Zamanında her boku yemiş basına gelmeyen kalmamış zevkine gore yada kendi istegıne gore bırılerı ıle evlenme şansı kalmamış , kapitalist düzenin bagımlısı olan kadınların soyledıgı sözdür."En azından zengin ama nasıl oldugu ,gorundugu onemlı olmayan briyle evleneyimde zaten 2 sene sonra aldatmaya baslarım en azından rahat ediyim" düşüncesidir.
cinsiyet ayrımcılığı konusunda kadınlara tanınan pozitif! ayrımcılıgın sınırlarını cizerken dikkatli olmak gerektigini gosteren ifadedir. guzel kadınlar bu konuda hayata 1 degil 5 sıfır önde baslamaktadır kanımca.

ortalama (buradaki ortalama tipten bagımsız olarak islemektedir. tipi cok iyi de olabilir) bir erkek para kazanıp müreffeh bir hayat sürdürebilmek icin bir yerlerini yırtarcasına ugrasmaktayken ortalamanın az biraz bile uzerinde olan kadın bu cabalardan hicbirini gostermeden de istedigi rahatlıkta bir hayata kavusabilir.

bu durum da guzelligi bir ekmek kapısı haline getirmektedir. anneler de dogal olarak kızlarından zengin koca bulmaları yönünde taleplerde bulunabilirler. simdi her alanda esitlikci bagyanlarımıza bu alanda neden acaba gereken hakkaniyeti gostermediklerini(soz meclisten auta) sormayı bir vazife edinmis bulunuyorum.

yazımı sonlandırırken topluma mal olmus bir soze de deginmeden gecemeyecegim:
"insan kendi anne ve babasını secemeyebilir ama evlenecegi kisinin anne babasını secebilir"
pabucun ne kadar pahalı olduğunu anlamayan insan nasihatı.
bir gecekondu mahallesinde oturan ev kızı olsun,üniversite mezunu işsiz eğitimli hanım kız olsun,dişi bünyelerin kapitalizmin getirileri neticesinde beyin hücrelerinden en az bir kez geçmiş olması muhtemel,isyan önermesi.
yaşın,halkça belirlenmiş olan sınırı geçmesi ya da sanki yıllardır arayıp bulduğu fakir kocalardan hayır görmemiş olunması gibi durumlarda kişinin pencereden dışarı derin derin içe çekip göz yaşlarına hakim olmaya çalışarak kendisine ve yahut "sen para için yaşıyorsun, ayakkabı için yaşıyorsun, otomobil için yaşıyorsun,kendini zengine ver, zenginin nakitlerini al" dercesine çok kapitalist bir muamaleyle anne,yakın arkadaş,teyze, hala gibi hiç beklenmedik kimselerin sözkonusu tümceyi haketmiş hanım ya da yarı-hanımlara teselli tadında hak gördüğü tavsiye cümlesidir...