bugün

moruk. Söylemeyin şu itici lafı aq.
Yeğenim.
canım, gülüm. ayı gibi adamım lan ben ne canı? ne gülü?
yavrum gülüm bebeğim.
"Tatlım"

Bana bunu diyenle görüşmeme kararı alıyorum o derece.
Başgan
Tirrek
Hısım
Ökkeş.
kanka, kanki, bro.
Zengin bebelerin Aga yaa diye başlaması.
Anadolu çomarlarının paşam diye hitap etmesi.

Beni çılgına çeviren siktirtesi kelimelerdir.
at kafası diyorun ben genelde bazen de gereksiz.
lisede arkadaşlarla 4-5 kişi gidiyoruz karşıdan da okulun en dengesiz belalı çocuğu geliyor bizim arkadaşta sulunun teki gördüğü her canlıya yavşar yalaklık eder yabalidir. adam karşıdan geldi düzgünce hepimiz tokalaştık bu dengesiz adama naber yarram dedi. demeye kalmadan adam buna kafayı bi gömdü o 150 kiloluk dev aygırı duvara yapıştı yer inledi adeta.. dedik reis dur etme falan karışmayın lan siz diye buna bir girişti yüz veriyoruz suyunu çıkarıyonuz lan diye ama bir dalıyor of of. döven de belalı tip olduğu için karışmakta istemedik bunu epey dövdü sonra çocuğu sağlık ocağına götürdük oradakiler durumu daha ağır hastaneye götürün dedi burnundan şarıl şarıl kan geliyor hastaneye kadar her yer kan oldu amk. çocuğun kaburga kemiği, burun falan kırılmış sardılar her yerini çocuk o günden sonra kimseye kötü söz söyleyemedi o koskaca 150 kiloluk aygır sus pus kediye dönmüştü.
bir ankaralı olarak "lan" lafından nefret ediyorum. kelime değil dikkat. kelimenin anlamı olur.
ya salak mal özürlü diyip tatlı oduğunu sananlar var o daha itici.
Gözüm!
Hocasi olmayan kisiye hitaben; Hocam!
Babasi olmayan kisiye hitaben; Baba!
Toprağım!
Canım * (ıyyyyy)
aşkısı, pampa, yok kanka acaip sinir olduğum hitap şekilleri.
Amca ve dayılarım dese tamamda tanımadığın birinden işitilen "koçum".
Kendine has söyleniş tarzı ile samimiyetiniz olmayan insanın "arkadaşım" demesi.
tanımadığım insan tarafından '' canım. '' denmesi olabilir. çünkü onun '' canı '' değilim, çölde kalsam bi bardak su verir mi daha o belli değil. geri kalanlar '' kardeşim, bebeğim, bacım, hacı, hocam v.s. '' diyene göre iticilik kazanır.
Canım/tatlım. iticilikte son nokta.
başkan, müdür, moruk, kardo.
Balım
Kocaşim
Karişim
böceğim
Sarışınım. Ağır kusarım ağır.
bilader
birader
hacım
gardaş
gardaşlık
gülüm
qülüm
bro
brom
müdür
aslanım
aslan parçası

gibi sikimsonik hitap cümleleridir.
Canım, tatlım, hatun, kanka.
(bkz: orti)

Diyenin ağzına kürek de yetmez damperle vurasım geliyor.
Canım.

Tanımadığın insan bile, canım şunu uzatsana cıvıklığını gösterebiliyor.
Ben direkt uyarıyorum vallahi.