bugün

şeyhmuz can.
rojda olabilir.
Zilan,dilan, baran, boran,rojin, rojda, rojbin, robin.. içinde r,j,n olduktan sonra herhangi bir harf kombinasyonundan kürt ismi oluşturabilirsiniz arkadaşlar yarı kürt biri olarak söylüyorum.

Valla çok itici isimlerdir. ilk defa duysan bile kürt ismi olduğunu anlayabiliyorsun. Kendim de bi tarafım kürt olmasına rağmen asla çocuğuma böyle isimler koymam.
birçok cahil arkadaş buraya doğu kültürüyle harmanlanmış entrikalı konak dizilerinin etkisinde “baran” yazmış. baran ismi etimolojik olarak farsçadır. Anlamı da yağmurdur. az biraz araştırma ya, internet çağındayız, ansiklopedi falan olsa vay halinize.
Birçok dil gibi kürtce de farsçadan etkilenmiştir. Kökeni farsça olabilir ama kürtçede baran kelimesi vardır. Evet yağmur anlamına gelir ve erkek ismi olarak kullanılır. Yaygındır da nerdeyse her ailede vardır (akrabalarımdan cevremden biliyorum)

Ayrıca başlık kürtçe isimler degil, "kürt isimleri" yani kürtlerin kullandığı isimler. internet çağındayız açın biraz türkçe konu anlatım videoları izleyin. Önce okumayı öğrenin sonra yazın.
(bkz: Devlod bizo bohsin)

Bu isim tarihte bilinen ilk Kürt ismidir..