bugün

Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin; önceden kendiniz için hayır olarak neyi takdim ederseniz, onu Allah Katında bulacaksınız. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızı görendir. (BAKARA SURESi / 110)
Ey iman edenler, Siz Allah'ın dinine yardım ederseniz, O da size yardım eder, ayaklarınızı sabit kılar.
Muhammed Suresi 7. ayet
ilk yazı kaynak göstermeden başlayınca neredeyse tüm yazılar böyle devam etmiş.

nereden bilecğiz yazarların ayet indirmediklerini?

bir de bakınız (bkz: anket) ayeti
"duha" ve "inşirah" surelerindeki ayetlerin tamamı oldukça etkileyicidir.
enam-25

Ve onlardan kim seni dinlerse, onu anlamalarına karşı (anlamamaları için) kalplerinin üzerine ekinnet koyduk ve kulaklarında vakra (ağırlık) vardır.Ve onlar bütün âyetleri görseler, ona inanmazlar. Hatta sana geldikleri zaman, seninle tartışırlar (mücâdele ederler). Kâfir olanlar: “Bu ancak evvelkilerin masallarından başka bir şey değildir.” derler.
Bilesiniz ki, Allah dostlarına hiçbir korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de. Onlar imân etmiş ve Allah'a karşı gelmekten sakınmış olanlardır.
Yunus- 62,63
1 – Güneşin yükselip en parlak halini aldığı kuşluk vaktine,
2 – Sükûnete erdiği dem geceye yemin olsun ki: [92,1-2; 6,96]
3 – Rabbin seni terk etmedi, sana darılmadı da.

duha suresi

ayetin rahatlatıcılığına bakar mısınız.
pek çok ayet çok etkileyici ama o dönemin şartları ve hazreti peygambere bu görevin daha yeni verilmiş olması sebebiyle ilk ve ikinci ayette çok etkileyici gelmiştir hep bana.

“Oku, Oku, Yaratan Rabbının adıyla oku! O Allah ki, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Her halde oku! Senin Rabbin kalemle yazı yazmayı öğreten kerîmler Kerîmidir. insana bilmediğini öğretmiştir”

bu ilk vahiyden sonra bazı rivayetlere göre 5 ay bazı rivayetlere göre 3 yıl vahiy gelmemiştir. hazreti peygamber bu dönem içinde çok üzülmüştür. öyle ki artık "acaba bir yanlış mı yaptım da yaratan bana gücendi" diye düşünmektedir ki ikinci vahiy nazil olmuştur.

"Rabbin seni terketmedi ve darılmadı."
"Kahrolası insan ne nankör şeymiş" Abese /17
Allah ve O'nun Resûl'ü ile harp edenlerin ve yeryüzünde fesat ve bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası, ancak öldürülmeleri veya asılmaları ya da ellerinin ve ayaklarının çapraz kesilmesi veya bulundukları yerden sürülmeleridir. Bu onların dünyadaki rezilliğidir. Ve ahirette ise, onlara büyük azap vardır.

(bkz: maide 33)

ürktüm.
yusuf suresinin bütün ayetleri etkileyicidir. oyhşşş.

--spoiler--
23 - Derken, evinde bulunduğu hanım, onun nefsinden murad alıp yararlanmak istedi. Kapıları kilitledi ve "Haydi beri gel!" dedi. Yusuf: "Allah'a sığınırım! Muhakkak ki, o (kocan), benim efendim, bana çok güzel baktı. Doğrusu zalimler hiç iflah olmazlar" dedi.

24 - O hanım, ona gerçekten niyeti bozmuştu. Eğer Rabbinin burhanını görmese idi. Yusuf da ona özenip gitmişti. Aslında ondan fuhşu ve fenalığı uzak tutalım diye böyle olmuştu. Çünkü o bizim ihlasa erdirilmiş kullarımızdan biriydi.

25 - ikisi de kapıya koştular. Hanım, onun gömleğini arkadan yırttı. Ve kapının yanında hanımın efendisiyle karşı karşıya geldiler. Hanım hemen dedi ki: "Senin eşine fenalık yapmak isteyenin cezası, zindana atılmaktan veya acı bir azaba uğratılmaktan başka ne olabilir?"

26 - Yusuf: "kendisi benden yararlanmak istedi" dedi. Hanımın akrabasından biri de şöyle şahitlik etti: "Eğer gömleği önden yırtılmış ise hanım doğru söylemiştir, o zaman bu, yalancılardandır."

27 - "Yok eğer gömleği arkadan yırtılmış ise hanım yalan söylemiştir, o zaman bu doğru söyleyenlerdendir."

--spoiler--

işte kuran böyle bir şeydir. çok faydalı bilgiler içerir. *

seovi editi: şakirtler rahatız.
nisa suresi 34. ayettir:
--spoiler--
Allah’ın erkekleri, kadınlardan üstün yaratmış olması ve erkeklerin mali harcamaları karşılamaları gerekçesi ile erkekler kadınları yönetmeye yetkilidirler. Buna göre iyi kadınlar; saygılı olanlar ve kocalarının yokluğunda Allah’ın korunmasını emrettiği mahremiyetleri koruyanlardır. Dik kafalılık edeceklerinden endişe ettiğiniz kadınlara öğüt veriniz, kendilerini yataklarında yalnız bırakınız ve dövünüz. Eğer uslanıp size itaat ederler ise kendilerine karşı başka bir tedbire başvurmayınız. Hiç şüphesiz Allah yüce ve büyüktür.
--spoiler--

çok etkilenmişimdir.
ayrıca tebbetin anlamı bir insana beddua içermektedir. yaratıcının, yüce varlığın acizliğinin göstergesi gibidir. be hey müslümanlar; tanrı kula niye beddua etsin diye düşündürür. insan tarafından yazıldığının en açık göstergelerinden biridir.

--spoiler--

« Ebu Leheb'in iki eli kurusun. Kendisi de kurudu gitti. Ona ne malı ne kazancı yaramadı. O da, gerdanında bükülmüş bir ip olduğu halde odun hammalı olarak karısı ile birlikte alevli bir ateşe atılacaklar. »

--spoiler--
"Rabbin seni terk etmedi, sana darılmadı da" (duha/3)
"O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?" (rahman/16)

ve rahman suresinin tüm ayetleri.
allah kimseye kaldırayamayacağı yükletmez.
"le yükelli fullahi nefsen ille vüs ahe".
henüz vahyedilmemiş olanlardır.
EN’AM 116. Yeryüzünde bulunanların çoğuna uyacak olursan, seni Allah’ın yolundan saptırırlar.

benim en etkilendiğim ve üzerinde en çok düşündüğüm ayettir. düşünüyorum da hem kendi toplumumuzda hem dünya toplumunda insanlara normal gelen ne kadar çok şey var. herkes yapıyor diye yapılan ne kadar çok şey var. örneğin günümüzdeki kadın-erkek ilişkileri bunlara örnek. herkesin sevgilisi var diye sevgilisi olmak zorunda olan, bunun kompleksine giren insanlar. bu sadece bir örnekti. ama insanların çoğu yanılıyor gerçekten . ben demiyorum kuran- ı kerim diyor.

allahu teala sanki kalabalığa uymayanlara burada bir şeyler vaadediyor.

(bkz: norm)

(bkz: normal)
allah kıyamet günü şöyle diyecek: "ey meryem oğlu isa! sen mi insanlara allah'ı bırakarak beni ve anamı iki ilah edinin dedin?" isa da şöyle diyecek: "seni bütün eksikliklerden uzak tutarım. hakkım olmayan bir şeyi söylemem benim için söz konusu olamaz. eğer ben onu söylemiş olsaydım elbette sen bunu bilirdin. sen benim içimde olanı bilirsin, ama ben sende olanı bilemem. şüphesiz ki yalnızca sen gaybları hakkıyla bilensin.
maide sûresi 115.ayet
görsel
işte böyle zor zamanlarınızda kalbinizi ferahlatan ayetlerdir..
Rabbişrahli sadri ve yessirli emri.

Vahlül uqdeten min lisani yefqahu qavli.

yani;

Ey rabbim.

Göğsümü aç, genişlet.

işimi kolaylaştır.

Dilimde bulunan düğümü çöz de, anlasınlar beni.

(Taha: 25-28)

not: kekeme musa peygamber'in duasıdır.
görsel
VAKIA suresi.

( ayetleri karışık vereceğim ayet numaraları karışık olacak kafanız karışmasın-en etkilendikleri mi sıralıyorum )

57 - Biz sizi yarattık; tasdik etmeniz gerekmez mi?

58 - Attığınız meniyi gördünüz mü?

59 - Onu siz mi yaratıyorsunuz yoksa yaratan biz miyiz?

62 - Andolsun, ilk yaratılışı bildiniz. Düşünüp ibret almanız gerekmez mi?

63 - Ektiğinizi gördünüz mü?

64 - Onu siz mi bitiriyorsunuz, yoksa bitiren biz miyiz?
hepinizi ben yarattım, ben ne dersem onu yapacaksınız ulan !

leblebi - 31
Bir düşünelim, ayetler Allah tarafından gelmektedir, bunları en etkileyici, az etkileyici, etkilendim ama fazla değil gibisinden bir sınıflandırma yapmak ne kadar mantıklıdır? Mantık değil gerizekalılıktır. Buraya En etkileyici ayetler başlığı altına belli başlı ayetleri yazmak kadar saçması yoktur ve bu hareketi dindarım, müslümanım, dine laf söyletmem diyenlerin yaptığını görmek bayağı bir iç acıtır.

Not: Sonra ateistler bu başlığı tabi dalga geçmek amaçlı kullanır... Başta sen mantıksızlık yapıp ayetleri sınıflandırıyorsun ki...
(#5046390).