bugün

böyle mi bilmem ama iktidarlar ellerindeki pastayı bölüştürürler. napıcak ki o pastayı illa dağıtmak zorunda.
kaldı ki o para zaten o memurların yani onların yaşadığı ülkenin geliri. böyle maaşlar almaları normal. ha iş yapıyordu yapmıyordu meselesi ayrı.
iş verimsizliği türkiye nin her sektöründe var.
memur istihdam etmek devletlerin halkı subvanse etme yollarından biridir.
sanırım 2 milyon devlet memurumuz var. keşke 4 milyon olsa da halk ülkesinin gelirinden daha fazla nemalansa.
diğer taraftan bu imkanlardan yararlanamayan gruplar var ki devlet onlara da girişimcilik olsun, iş kurma olsun, memurluk olsun, iş kapısı açmaya mecburdur.
demeyin ki devlet onlara nasıl iş kapısı açacak. devletin çıkarttığı kanunlar ve uyguladığı ekonomik rejimler pek çok iş kapısını açar ya da kapatır.
mesela ithalata ağır vergi koyarsan ithal mal satan bir sürü dükkan iş yapamaz.
bunun gibi düşünün yani.
bir kanun binlerce kişiye ekmek kapısı açar ya da kapar.

şimdi sizde bu yazdıklarımdan dolayı, oh adam beleşcilik istiyor hissi doğmuş olabilir ama öyle değil. pastanın paylaşılmasından söz ediyorum.

ilerleyen zamanlarda devletler herkese oturduğu yerden bile maaş verecek çünkü işler gittikce basitleşiyor ve robotlaşıyor.
hala maaşını beğenmeyen memurları kovsunlar. bu paraya çalışacaklar kuyruk olur. çok güzel çalışırım, cumartesileri de çalışırım, özel sektörde öyle bir şey yok zaten. iş tanımıma uymayan işleri de çok güzel yaparım. muhasebeye de bakarım, yerleri de paspaslarım. bunları hep yaptık.
Günümüzde 3800 tl ile zengin olmazsın fakat benim aşırı uyuz olduğum nokta, asgari ücret ile bir aile geçinmeye çalışırken, torpille karı koca memur olan insanların "geçinememekten" yakınmaları.
Yalan olan hesaptır. Ulan ben memurum 3600 lira alıyorum, fazladan 283 liramı verin amk.
beğenmeyen ecevit dönemini araştırsın nankörlük etmesin !

bayram ikramiyelerini koşarak almaya gitmek ama almıyormuş gibi yapmak iki yüzlülüğün bonuslu halidir !

cumhuriyet tarihinde bayram ikramiyesi dağıtabilen bir babayiğit tanıyormusunuz siz ?

ben tanıyorum recep tayyip erdoğan !

var mı başka bir babayiğit ?

isim alayım !
kimisine fazladır.

mesela sözlükte var bitane bunlardan. sözüm ona memur. ama akşama kadar avel avel siyasal islam güzellemesi yapıyor. şimdi buna ayda 2500 lira bile çok zira yemek yediği kaba pisliyor.
ondan sonra seküler göç...

üç tip zihniyet vardı ülkede.

1-ben azla yetinmeyi bilirim, memurluk isterim. (memur maaşları düşük iken.)
2-ben azla yetinemem. az daha zorlanırım ama özel sektöre girerim. (o zamanlarda özel sektörde maaşlar iyiydi.)
3-ben kimseyle uğraşamam, bu paralar da bana yetmez. ticaret yaparım. (allah ne verirse kafası.)

şu anda işler değişti. 3. tip korkudan ticaret yapma hayalini hep erteler, maaşlı işine gider gelir. 1. tip şahane memnun. 2. tip ise kapağı yurtdışına atma derdinde.

burada asıl önemli olan şu; okuldan mezun olunca hayali memuriyet olan gençlerimiz çoğunlukta, üretelim, yüklenelim, dünyaları görelim diyen gençlerimiz az. çok çok az.

sıkıntı şu; gençliğimizin vizyonu daraltıldı, hayalleri bitirildi.
4000 lira para mi lan.
bu ulkenin karakterine fesatlik islenmis arkadasim. bu yuzden ulkeden kim siyrilacak olsa asagiya cekenler oluyor. yoksulluk sinirinin 7000 tl oldugu ulkede, memur maasinin 3823 olmasina laf ediyorlar. senin yanlisin benim yanlisimdan daha yanlis tartismasi yapiyorlar. bu ulkenin onemli bir kismi cok fesat, ve sirf bu fesatliktan birbirimize kostek olup, asil sorumlulari unutuyoruz.
Çok değil çünkü gerçek rakam o değil. Bilen biliyor zaten belediyede memurum ve belediye memurlarında sosyal denge diye bir kalem daha var fazladan olarak. Ayrıca en düşük memur maaşı ortaokul mezunu ve hizmetli kadrosudur. Ben idari hizmetler sınıfıyım ve yüksek lisans mezunuyum. Sosyal dengeyi düştüğümde rakam bunun altına denk geliyor. Bir de ortaokul mezunu hizmetli kadrosu rakamının düşüklüğünü siz hesap edin artık.
pastanın içinden bi patates kafalı çıkmış, amına koymuş iştahımızı kaçırmış, pasta diyor adam. böyle düğünün de amk.
tatil, izin, idari izin, işe geç gelme, işten erken çıkma derken doğru düzgün iş yapmayan biri için gayet iyi para.
hükümet maaşlara zam yapmamıştır ayrıca. olum alkole zam geldi, artık sarhoş olunca ejderhaya bürünüyor millet, sen bu kafayı nerden buldun lan???

belasına atladığımın, maaş arttı ama tek artan maaş mı oldu? sabah akşam ecevite saydırıyorsunuz da adamın zamanında aldığımız altına bakın şimdikine. tamam her şeyi aradan çıkarıp direk maaşa baksak 5200 mis gibi. ama harcamazsan mis gibi.

biri ordan adam tamah etmiş bunda hırs yok bundan bi çüküm olmaz diyoe. sabahını akşamını sözlükte geçiren hıyarto hayattan, şartlardan bi şeylerden bahsediyor. davaro sanki memleketin her köşesinde wall street varda biz yok kardeş para bizim neyimize ben yırtık donlada gezerim demişiz gibi akıl veriyor pezemenk. ahahaha sever misin bıçak mı saplarsın.

çürümüş bi sistemin içinde debrleniyor duruyoruz. herkes birinin aşına göz dikmiş, bak şu asgariler mesela, bunlar gibi düşünsem, lan yarrağım kafanı kullanmaktan alnından ter akmamış ama çalışıp didinenin hakkına göz dikiyorsun derim, ama demem çünkü hayat adil değil. onun yerine kardeş seninki de artsın benimki de neyi bölüşemiyoruz derim.

memur işçi vergi vermese geberip gidecekler halen daha bunlara saydırıyorlar. sabahın köründe güldürdünüz amk. bak bu ara kum döküyorum karnıma ağrı sokmayın belam zikildi zaten. bu arada ilaç fiyatı 150 lira. oh mis.
çok değildir. ve aslında kimse alınan miktara da çok demiyor. ama bu işsizlik ortamında memur olmasına rağmen, bundan şikayetçilik insanın canını sıkıyor. zaten bazı özel kurumsal firmalarda çalışanlarının aldıkları maaşa göre bu maaş az bile. benim tanıdığım bir sağlık memuru akrabam var. devlet hastanesinde çalışıyor. ama sırf özel saç ekiminden, saç ekimi merkezi açıp ondan daha fazla kazandığı için, memuriyetinden ücretsiz izin alarak dondurdu. bu sadece bir örneği. ve bu da insanın zoruna gidiyor açıkçası. bizde burada kamuya girelim diye debeleniyoruz maalesef.
al sana isim, ikramiye. komple al ama, ziyan etme.

görsel
3823 tl salt para kazandığımızı ve istanbul'da tek başımıza yaşadığımızı düşünelim. iyi bir semtte ve kutu gibi olmayan bir evde yaşayacaksak 1500 tlyi gözden çıkarttık bile. Kaldı 2323 tl. Benim gibi sıcağa tahammül edemiyorsanız, evde sürekli olarak bilgisayar ve klima açık duracaksa, her sabah/akşam duş alınacaksa ve yemekler evde yapılacaksa faturalar en az 400 tl. Kaldı geriye 1923 tl. 750 tl gıda harcamalarına giyse aşağı yukarı 1200 tl paranız kalıyor elinizde. Yol masrafı çok değişken olduğundan onu kişinin kendisine göre eklemesini tavsiye ediyorum. Ama araba için kabataslak olarak eviniz işinize 30 km uzakta olsa, otomobiliniz 100 kmde 7 litre gibi bir ortalama tuttursa, 380 tl civarı da benzin tutuyor. Hiç dışarıya çıkmıyorsanız iyi para. Haftada bir iki kez dışarı çıksanız her dışarı çıktığınızda harcayacak 100 tlniz bile olmuyor. Ayrıca bu kalan paraya birkaç ayda bir ayakkabı masrafı da eklenecek giysi masrafı da... Neresinden bakarsan bak hiçbir şekilde yetmiyor. Öyle ki benzin masrafınız da çıktığında her ay haftada ancak 2 bira içebiliyorsunuz.

3823₺ lik asgari memur maaşı tanımı: ayda 8 bira içerek hayatınız boyunca ev sahibi olma şansınızı bitirebileceğiniz para bütünü.
3280 alan arkadaşım var. Bordrosunu paylaşmak isterdim.

Ha bu arada %4 zam aldı memur. Yani hiç bi şey.
Bol keseden atıp tutuyorsunuz.Ben de 4 bin alan bir öğretmenim.Türkiye şartları için iyi bir rakam.Ama zam az.Herkesi aynı kefeye koymayın.Her sektörde işini iyi de yaşan var kötü de yapan var.Her mesleğin zorluğu var.Kamuda çalışılıyor diye kaytarmak vicdansız insanların işi.Kursağınıza giren lokma için emek vermiyorsanız o sizin vicdansızlığınızdır.Herkes işinde dürüst ve güvenilir olmalı,kaypak olmamalı.
Akla kpssyi kazanamayan işsiz lisans mezunlarını getirir..
Bir tespit; Almanya da memur maaşları işçi maaşından daha düşüktür bu nedenle herkes bir meslek sahibi olmak için uğraşır.

Bu tespite bakıp birde bizdeki duruma bakınca durumun tam tersi olduğunu en kötü memurun işçinin nerede ise 2 katını kazanıyor olduğunu üstelik, ömür boyu iş garantisi yıllık izinleri hafta tatilleri ve her türlü haktan yararlandığını görüyoruz.

burada yapılması gereken memurun maaşını ve haklarını kısmak değil işçiyi memurun üzerine çekmektir. işte o zaman kalifiye elemanlara sahip üreten toplum olursun.
Asgari ücret e göre Fazladır.

Şuan yemek yiyorum açıklama yapacağım. Hemen linç etmeyin.
çok fazla olan maaş. biraz indirilmesi lazım. evet.
görsel
Çok iyi. iyi de markete giriyorsun 3 parca sey 200 lira tutuyor. Yolda gelene kadar fişe bakıyor insan ne aldık diye. Yazık günah memura da işciye de daha düşük paraya saatlerce ter dökene de.
4+4 zammini Veren hakem kurulunun maasi ne kadar acaba?