bugün

Bi zamanlar delta FM vardı 87.5 te, mesaj atıp da parçasını çalın derdim. Şimdi afilli yalnızlık şarkısını dinleyince 2006lara döndüm.
Gerek sesi ile gerek şarkı sözleri ile insanı kendinden geçiren sanatçı. Şarkıları, olmayan aşkın acısını, olmayan sevgilinin özlemini hatırlatır. Değeri yaşarken bilinmesi gereken sanatçıdır.
Zamanında çok acı çekmiş ve şimdiki şarkılarını yazmış. Bence ona acı çektiren kadına teşekkür etmesi lazım. o kadın olmasa, emre aydın bu kadar ünlü olamayabilirdi.
çok büyük aşık olmuştur; o şarkılar öyle kolay çıkmaz çünkü.
'sen öyle sana benzeyen her şey gibi
erirken avuçlarımda,
ben unutuyorum'
Şarkılarıyla sevilen bir şarkıcıdır. şarkıları gerçekten çok güzel sanırım şarkılarıyla da anlayacağımız gibi zamanında çok kötü şeyler yaşamıştır tahminim.
Genellikle bu adamdan kendimde bir izlenim bulurum sessiz ve hisli bir adam ve aynı zamanda canlı ama belli etmeyen bir duruşu var.
bu gün emre aydın şarkısı gibiyim.

içimde deprem yine, eyvah!
Halim yok hiç artık eyvah, eyvah!
Düşüyor sustuklarım gözlerimden, yine eyvah!
Haberin yok yine, eyvah!

emre aydını çok sevmem ancak kız kulesine karşı bu şarkıyı şu an haykırmak isterdim.
bu aralar bu adamın eski şarkılarına takmış durumdayım,eskiler harbiden daha güzel.
depresif, moron, emo vb. tiplerin favorisidir.
Harika bir adam, harika ses, harika sözler, harika hatıralar...
Sil gözünün yalnızlıklarını..
Dinleyebilecek listesinde adam ilk 5'te.

Duygulara tercüman.
Emre Aydın ünlü olmadan önce, üniversitede bir kızla aşk yaşar. Emre Aydın'ın ilk sevdiği kadındır. Fakat her aşkta olduğu gibi, onların ilişkisinde de sorunlar vardır. Bir yandan şarkıcı olma hayali ve bu doğrultuda yaptığı çalışmalar, bir taraftan da aşk ve okul hayatı..Her üniversitelinin hemen hemen yaşadığı şeyler.Amacı üniversiteden sonra sevdiği kadınla evlenip yuva kurmak, sonra hayallerini kovalamak. Ama kadın onu bırakıp başkasıyla evlenir okul biter bitmez. Emre çok üzülür, günlerce üzüntüden dışarı bile çıkamaz. Sonra herkes gibi terkedilmenin acısını hafifletmek için, "zaten pek de mühim değildin benim için" gibisinden şu satırları besteler:
"Git gideceksen bekleme, farklı değilsin sende
Gideceksen bekleme.
Beş para eder mi varlığın?
Ki yokluğun beni acıtsın."
Ama içi içini yer Emre'nin. Her tartışmalarında Emre'ye, adam olmaz senden diyen sevgilisine yine besteyle cevap verir. "Adam olmaz , dedin senden 'Adam nedir?' dedim içimden. Fark etmezdi, değişseydim. Güvenseydim ya da salıverseydim."
Ve devam eder:
"Adam olmadı hala benden
Adam kölen olsun senin, ben olmam".
Aradan biraz zaman geçince ayrılığın ve
yalnızlığın acısı Emre'yi sarmalar. iyice sevdiği kadından umudunu yitirince bu sefer sevdiği kadına bir gün pişman olacağını hatırlatır.
"Belki bir gün özlersin
Başka adamlarla, başka şehirlerde."
Bu da Emre'nin acısını dindirmez. Her besteden sonra başka bir besteyle ona seslenir. içinde büyük bir yangın vardır, başka türlü dindiremiyordur bu yangını. içine düştüğü girdapta boğuldukça boğulur. Onu ne kadar çok
sevdiğini ve ne kadar çok özlediğini yazar bu sefer.
"Kapı çaldı, sen sandım, gördüm boşluğu aynada
Bir şehir düştü, tam içimde özlemişim, anladım.
Biliyor musun,
Evimdin sen benim, ailemdin, nefesim,
karanlıkta ellerimdin.
Mutlusun sen ben yokken, ben senin hiçbir
şeyin.
Düşe kalka tutunurken, artık özlemek
istemiyorum."
Sevdiği kadının evliliğinden 2 yıl sonra Emre bu sefer bunları yazar ona:
"Evlenmişsin, nasıl oldu?
Bulabildin mi sonunda,
Hep anlattığın o meşhur huzuru?"
Haberi yokmuş ve sonradan öğrenmiş gibi bir de bestesinde "mış" ekini kullanır. Burada da gururunu düşünüyor, oysa işin gerçeği tam tersidir. Emre sevdiği kadının evlendiğini ilk başından biliyordur. Ünlü olunca, hayatı değişir. Para, şöhret ve hayatına giren yeni kızlar ona her şeyi unutturur. Emre artık gününü gün ederken, her şeye sahipken, elini sallayıp ellisiyle birlikte olurken, bir gün huzurlu olmadığını fark eder. Hiç kimsenin ve hiçbir şeyin üniversitede sevdiği o ilk aşkı kadar ona huzur vermediğini anlar. Ve bunu da besteler.
"Hiç kimse olmadı senin gibi, olmayacak
biliyorum."
"Olmaz, olamaz
Aşk karın doyurmaz belki, ama aşksız da huzur
olmaz."
Pek alakalı olmadığım halde 2 gündür beni sevmediğim zamanlarda alıştım susmaya diye mırıldandığım.
Ben büyüdükçe bu adamın üzerimde oluşturduğu etki mi azaldı, yoksa zamanla eski etkileyiciliğini mı kaybetti diye sorguladığım müzisyendir. Lise ve ilkokul yıllarımda yüklenen her yeni şarkısıyla yeniden mest olurken şimdi neler yaptığına dair bir fikrim yok. Belki benim ilgi alanımdan çıktı belki eskisi kadar müziği ile ilgi çekemiyor.
https://youtu.be/rWzOQfS-XPo

Sen ve ben şarkısının üzerine pek çıkamamıştır.
iyice arabeske bağladı, rocktan uzaklaşmak yaramamış.
Yaptığı müziği bir katagori ile sınırlandırmamış müzisyendir.
Kendisi de, şarkıları da çok özgündür.
Sözlerinin anlamları derindir. Özellikle eski şarkılarının üsten dinlenmemesi, anlamların irdelenmesi gerekmektedir.
ve benim de hala üzerinde takılı kaldığım ve hala beni düşündüren şu söze de imzasını atan sanatçımızdır :

Kaybettikçe bir çentik attı
Alnımın üstüne Tanrı
Büyüdün dedi
Bu yağmurlar bu yüzden

Büyüyünce ve kazanmaya yenildikçe tanrı bizden vazgeçer mi?
Teomanla beraber ayrılık sonrası dinlediğim adam. Bin bıçak var sırtımda biniyle de adaşsın her biri hayran sana diyerek beni fethetmiştir.
Lise yıllarım aklıma geldi. ince mevzular vardı he.
Adam sanatçı.
eski sounduna dönmesini beklediğimiz değerli müzisyenimiz.
Lisede hayranıydım. Hem beyefendi hem başarılı hem yakışıklı bir adam. Yalnız kafayı tüm şarkılarda bahsettiği şu evlenen kıza fazlasıyla takmıştır. Hangi kadın kendine bu kadar beste yapan adamı bırakıp evlenir, hadi evlendi nasıl olur da böyle şarkılar üstüne mutlu olur? Saçma sapan.neyse.

Eski şarkıları hala güzel. epeydir dinlemiyordum özlemişim kendisini.
6. caddeden bu yana dinlediğim hüzünlü şarkılarında farklı betimlemelerle insanın yüreğine dokunabilen sanatçı.

bu da ilk eserlerinden:

https://www.youtube.com/watch?v=aphmyendmGQ
Kendisi evlenmiş ama bizi hala triplere sokuyor. Bu adamın buhranı kendinden çok benim gençliğimi mahvetti.

https://youtu.be/zPn1bMrs7Qc
efsane bir şarkıcıdır. kendi halinde ve kendi tarzı var. bu, mabel matiz, göksel, birol namoğlu ve grubu türkiye'nin değerli ve önemli iş yapan sanatçılarındandır. insanları tribe sokmayı iyi bilirler. şarkı sözlerinde ise mana derindir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar