bugün

bilinçsizce ortaya atılmış bir sav.
empati deyince aynı şeyleri yaşayarak, hissetmeyi düşünenen (az düşünen) kişi söylemidir. insanı, hayvandan ayıran özelliklerden biridir. anlamak için, yaşamak gerekmez çoğu zaman.
asıl bu cümlenin ta kendisidir saçmalık olan.
insanlar birbiri olabilseydi, bütün hisler yer değiştirebilecek kadar aynılaşsaydı ne savaş, ne anlaşmazlık kalırdı. Empati ile kastedilen çok başkadır. Ancak özümseyebilmek için öncelikle insanoğlunun bencillikten sıyrılması şarttır.
Kendinden başkasını düşünmeyen insan bazen o kadar abartmaktadır ki empatinin saçmalık olduğunu dahi öne sürmektedir.
"ben onun yerinde olsam ne hissederdim?"
"şöyle yaparsam hakkımda ne düşünürler?" gibi sorular üzerine kafa yormayan, bencil ama kendiyle barışık kişinin söylemidir. bu kişi olaylara dışardan bakamaz da.

empatiyle kafayı bozup, benliğini törpüleme pahasına, dışa endeksli yaşamaktan kat kat iyidir bu bencillik.
bunu söyleyen de dünyanın en büyük saçma sapan insanı.
sempati istemeyenlerin savı. oysa ki ne demiş romalılar, ne kadar empati, o kadar sempati.
(bkz: sen de haklısın)
empatiyi kavrayamamış; hatta ne olduğunu bilmeyen kişi söylemidir.

kulaktan dolma bilgilere kendi yorumunuzu katıp, bir heves içinde bunu herkesle paylaştığınızda ortaya çıkandır asıl saçmalık!
empati; isim olarak yeni olsa da kavram olarak mesela kızılderililer tarafından "Bir insanı anlamak istiyorsan, Gökte üç ay eskiyene kadar Onun ayakkabılarıyla dolaşmalısın" şeklinde çok yıllar önce tanımlandığından doğru olmayan önermedir.
empatinin ne olduğunu anlamamış insan beyanı. bir kere empati kurmak sokakta her gördüğün insan ile başarabileceğin bir olay değil. sana kendini anlatan, tanıdığın bir insan ile empati kurulabilir. bu da onun söylediklerinin dışına çıkmadan kendini onun yerine koyarak. yoksa bana ne senden. sen herşeyinin özel kalmasını istiyorsan saklarsın, kimse de empati kuramaz. bu kadar basit. sen de kimse ile kurmazsın. ama yıllar sonra belki ağlayarak geçmişe dönmek isteyebilirsin yaptığın hatalardan sonra. senin seçimin.
aslinda saçmalik degildir "empati" karsisinda kinin duygularini anlamaya çalismak degildir. karsisindakinin yerine kendini koymaya calismaktir.
ornegin sinavin vardir 9 juri onunde tek basina sozlu sinavdan geçiceksindir streslisindir ve karsinda ki sinavi olmayan insan gayet cool bir sekilde etrafa gulucukler saçmaktadir.."heyy dostum rahat" ol deyip seni rahatlatmaya çalisir halbu ki sen "empati" kurmasini istersin yani "sende sinava girecekmissin gibi hisset kendini sanki birazdan sinavda olacaksin" vesaire gibi..her ne kadar tamamen hislerini anlayamasada yinede dusuncelerine saygi duyabilir..ruh haline karsilik verebilir : nabiza gore serbet.
(bkz: az empati çok belayı defeder) çüş.