bugün

hiçbir kemalist veya chp li hdp ye oy vermemiştir. gelen oylar kardeş parti akp den gelmiştir.
herhangi biri hdp'ye oy verdiyse hdp lidir. herkes stabil kalacaksa görüş değişmeyecekse yeni politikalar üretip seçim yapmanın anlamı ne ? ben şunu anlamıyorum chp oylarını 11.147.736'den 11.518.002 çıkarmıştır oyları artmıştır buna rağmen chpliler hdpye oy verdi demek aktrollerin hazım meselesidir. akp'nin oyuda 21.466.356 iken 18.864.355 a düşmüştür. bu akp nin doğu ve batı illerindeki kürt seçmenin oyunun hdp'ye kaptırmış olmasıdır. bunu anlamak istemeyen öküzoğlu öküzdür.
yüzde 6 lık akp seçmeninin gurur duyması gereken açıklama.
konuşmanın en sikko kısmını makaslayıp önümüze sürmeleriyle oluşan gerçeklik. kimi chplinin %13ün tamamını chp'nin verdiğini zannetmesinden kaynaklanır. adam da diyor ki, oy verenlere saygımız sonsuz. emanetçileri gerçek bir hdpli yapmak için çabalıyacağız. ama biz barajı emanet oylarla aşmadık. 1-2 puan fark ettirmiştir. bu gerçeği görmek gerek. yani orada burada biz kurtardık derseniz, adamları da sinir edersiniz. bununla ilgili bir hikaye anlatayım;

adamın biri plazadaki işinden çıkıp evine gidecekken aşırı yağmur yağmaya başlar. herkes çıkar ama adamın şemsiyesi yoktur ve yağmurun dinmesini bekler. o sırada onun katında çok da samimi olmadığı bir adam buna sorar.

+hayırdır kardeşim? ne bekliyorsun?
-şemsiyemi almayı unutmuşum da, yağmurun biraz dinmesini bekliyorum.
+aa bende 2 tane var. dur sana veriyim bir tanesini

der ve yedek şemsiyesini bizimkine verir. bizimki de sevine sevine evinin yolunu tutar. sabah olur şemsiyeyi sahibine götürecektir bizimki. adamın odasına doğru giderken bir anda bizimki dikelir;

+vaay kardeşim hoşgeldin. nasıl da kurtardım seni ya.
-eyvallah hocam. sen olmasan harbi sıçtıydım.
+olsun olsun. ıslanmadın ya en önemlisi de o heee...

neyse sonra kahve alacaklarken bir anda şemsiye veren eleman çıkagelir.

+hoop naber? kurtardım ya seni. acayip süper yaptım haa. ihihihih.
-hakkatten ya. süper yaptın.

neyse fotokopi sırasında karşılaşırlar.

+ahahahah ben olmasam yamyaştın ya. vay arkadaş. hahahahha.
-hehe (offf sikicem ama ya)

gel zaman git zaman bizimki karşısına çıkmamaya çalışır. ve bir gün karısıyla yemek yerken gene karşılaşır bu dallamayla. havuz kenarında tatlı tatlı eşiyle sohbet ederek yemeğini yiyordur. ve bizim dallama çıkagelir. kollarını açarak.

+vaaay, kurtardığım adam buradaymış. kurtarıcın geldi sarılmayacak mısın? ben olm...

derken bir anda bizim adam şaşkın bakışlar altında kendisini havuza atar. ve der ki,

-be arkadaşım. amk, senin ya. yeter be. bundan daha çok mu ıslanacaktım hah? düş be yakamdan der.

kıssadan hisse, yeter mk ya. iyki bi oy verdiniz adamlara. bıktırmayın insanları. anladık tamam arkadaşlar. çok kral insanlarsınız da, yeter be.
la oğlum sizin yaptığınızı zift medyası yapmıyor

(bkz: biji selo) (bkz: biji hdp)
7 haziran gecesi söylenmiş söz 1 gün sonra hdp emanet oylarla barajı geçmiş bir parti değildir diyerek çark edilmiştir.
(bkz: çarkçı selahattin demirtaş)