brezilya milli takımlar teknik direktörü dunga

ronaldinho, adriano ve neymar gibi yıldızlara yer vermezken, elanoyu milli takıma çağırması nasıl bir zihniyettir anlamadım gitti.
ronaldinho'yu çağırmayan, lyonlu bastos'u bek olarak kadroya alan zihniyettir ayrıca.
ronaldinho'yu almaması tartışılabilen fakat elano'yu alması tartışılamayacak zihniyettir. galatasaray'da oynamasaydı kimse neden çağrıldı demeyecekti. ayrıca galatasaray'da da yanlış yerde oynadığı için başarılı olamıyor. bu futbolcunun asıl mevkii forvet arkasıdır. ne hayra alametse rijkaard onu defansif ön libero mevkiinde oynatıyor. sözün özü : herkes elano'nun iyi bir futbolcu olduğunu biliyor. sadece söylemek istemiyor. çünkü o bir galatasaraylı.
son konfederasyon kupasını eze eze kazanan zihniyettir ayrıca.
brezilya'yı artistler karmasından korakor mücadele eden yapıya dönüştüren zihniyettir. ha, eskisi de güzeldi zamanında, havada karada koyardı o zamaki rakiplerine ama şimdi futbolun yapısı o yöne evrildi, çağa ayak uydurmak gerek.
dünya kupasını 5 defa kazanmış ve ayrıca şimdiye kadar düzenlenen tüm dünya kupalarına katılmayı başaran zihniyetin devamıdır. adamlar doğrusunu yapıyorlar, formasını terletmeyen adama forma vermiyorlar.
bundan çok değil bir kaç hafta öncesine kadar mircea lucescu'nun bir gazeteye verdiği röportajda elano'nun dunga tarafından torpilli olduğu, ailevi bir münasebetten ötürü milli takımdaki yerinin dunga takımın başında olduğu sürece garanti olacağından bahsetmişti.
diego'yu dahi kadroya almayan zihniyettir.
alex de souza ya da andre dos santosun kadroda yer alamamasını henüz kabullenemeyen bazı çevrelerin kavrayamayacağı bir zihniyettir.
asıl mevkisi olan sağ kanatta oynatacak zihniyettir.
ronaldinho, diego gibi adamlar alınmadığı halde çağrılıyorsa bu işte vardır bir bokluk.
pescilerin sinirlerini baya zıplatan zihniyettir. ulan dunga elano 77, gilberto 85. niye onu almıyorsun aq.***
dünya kupası başladığında nedenini anlayacağımız zihniyettir.

ayrıca merak etmiyor değilim elano yerine andre santos alınsaydı ronaldinho'yu almayan zihniyet andre santosu nasıl aldı denilecekmiydi?
santosu milli takıma çağırmayan zihniyetle aynıdır.
(bkz: anladıysam zenci olıyım)
(bkz: Cristoph Daum)
(bkz: Semih Şentürk)
elano milli takımı hak etmemiştir hak etmemesine ama bu zihniyet fenerbahçe'li herhangi bir futbolcuyu da çağırmayan zihniyetle aynı zihniyet değildir. evet gerçekten bir galatasaray'lı olarak bana bile komik geliyor elano'nun 2010 dünya kupasında forma giyecek olması ama alex, santos veya cristian'ın çağrılması da bir o kadar komik olmaz mıydı? ve biz ne zaman fanatizmi bir kenara bırakıp objektif yorum yapabileceğiz?
saçma zihniyettir. ha alex santos falan da saçma olurdu zaten ama diego, neymar, ronaldinho, adriano gibilerin olmadığı bir milli takımda elano'nun yeri yoktur.
takımın görev adamlarına da ihtiyacı olduğunu bilmeyen kişi söylemidir. Yani; aslında doğru zihniyettir. Diego, ronaldinho, adriano gibi isimler yıldızdır fakat elano gibiler futbol işcileridir.
elano gibi modern orta saha futbolu oynayan bir futbolcuyu çağırmamak, brezilya adına talihsizlik olurdu. brezilya'nın futbol sistemine tam olarak uyuyor elano. maksimum performans gösterebiliyor. galatasaray'da ise istediği mevkide değil. bu yüzden beğenilmiyor.

milliyet'teydi sanırım, geçen gördüm. "elano'yu bile milli takıma çağıran" diye bir cümle kurmuşlar. hangi takımı destekliyorlar bilmiyorum, ancak futboldan bir gram anlamadıkları açık.

brezilya milli takımında, elano'nun oynadığı mevkide daha iyi bir adam yoktur. elano da dandirik bir futbolcu değildir zaten. her futbolcuyu türk ligi'ne göre yorumlamak saçmalıktır.

leo franco iyi kalecidir mesela, arjantin kalesine defalarca geçmiştir. gel gör ki, türkiye'de oynayamamıştır.
sistemini çakma futbol teorisyenlerinden daha iyi analiz edebilen ve nerede kimin oynaması gerektiğine dair en doğru kararı verebilen zihniyettir.
boboyu milli takıma çağırmayan zihniyettir.
alanzinho'nun kramponu etmeyecek bir adam brezilya milli takımına çağırılıyor, alazinho cağırılmıyorsa bu işi bıracaksın.

ki sonuçta brezilya milli takımı bu. 1930 lardan beri gelen bir ekolün var. senin kurduğun takım sistemi klasik alman ekolüne uygun. ne yapmaya çalıştığını kendide bilmiyor dunga'nın.

kıyaslamadan ziyade alanzinho örneğim, basit bir örneklemeden ibaret. kötünün iyisi kıvamı. ama şahsen düşüncem daha çok paslı oynayan bir alanzinho, beş tane elano eder.
ronaldinho'nun çağrılmasını beklemeyen biri için gayet normal durumdur. tamam adam iyi oyuncu ama barçadaki günlerinin çok uzağında artık bir takım oyuncusu olmaktan çıkmış durumda hele ki brezilya milli takımındaki durumu bu anlamda daha da beterdi, sahada tam anlamıyla bir shovman edesıyla dolaşıyor bu yürüyüşünden bile belli. brezilyanında son tecrübelerinden takım oyununa ne kadar ihtiyacı olduğunu gören dunga ronaldinho ve adriano'yu çağırmayarak en iyisini yapmıştır. robinho ise zaten kayıplarda.
ronaldinho ve pato yu da kadroya çağırmayan zihniyettir aynı zamanda.
merak ediyorum, elano galatasaray'da oynamıyor olsaydı kimin aklına gelecekti bu? dikkat ediyorum da, kimse'nin italya kadrosunu sorguladığı ettiği yok. allah allah. bunun sebebi türkiye'de hiçbir italyan oyuncu olmaması olabilir mi?

mevkileri farklı adamları kıyaslayan, beş tane elano eder diyen futbol cahillerini saymıyorum bile. insan ancak bu derece basit düşünebilir.

bu kadar kalitesiz bir izleyici, bu kadar ucuz futbol muhabbeti. ah ah.

türkiye dünya kupası'nda gruplara kalamadı. bir düşünün bakalım, şu saçma sapan zihniyetinizin buna etkisi nedir?